E-Devlet araç muayene randevusu nasıl alınır ve iptal edilir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

E-Devlet araç muayene randevusu nasıl alınır ve iptal edilir?

GÜNDEM

3 Ekim 2020 Cumartesi 12:12:59

Son Güncelleme: 03/10/2020 01:39:09

E-Devlet araç muayene randevusu nasıl alınır ve iptal edilir?

E-Devlet Kapısından hayatınızı kolaylaştıracak hizmetlere bir yenisi daha eklendi! Artık araç muayene randevularını e-Devlet üzerinden almak mümkün! 50 milyon e-devlet kullanıcısı artık araç muayene randevusunu sistem üzerinden alabilecek ve iptal ettirebilecekler. Adım adım randevu süreçleri ve izlenmesi gereken adımları inceledik.

E-Devlet Kapısı ve vatandaşların işlerini sanal ortamda hızlı bir şekilde kolaylaştırmasına yarayan bir platforma dönüştü. İşlemlerden sorumlu olan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı olan Ali Taha Koç, günümüz itibariyle e-Devlet Kapısı hizmetinin kullanan vatandaş sayısının 50 milyonun üzerinde olduğunu belirtti. Aynı zamanda Taha Koç, sistemin yeni hizmeti hakkında bilgilendirmelerde bulundu. E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden kişi üzerine kayıtlı olan araçların görülebildiği “Araçlarım” sekmesine ek geliştirmeler getirileceğinden söz edildi.

Yapılması planlanan geliştirmeler arasında tüzel kişilere ait olan araçlar hakkında detaylı bilgi edinebilme, araç muayenesi için randevu alma ve Hızlı Geçiş Sistemi bakiyesi doldurma ve benzerleri bulunmakta. İlerleyen dönemlerde bu yenilikler ile yetinilmeyeceği ve hizmet alanının daha geniş kitlelere ve özelliklere ulaşmasının düşünceleri ve planlama aşamaları arasında bulunduklarını belirttiler.

Ali Taha Koç, Başkanı olduğu Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi adına yaptığı ve planladıkları yol haritasını ve e-Devlet Kapısı uygulamasının istatistiklerini paylaştığı açıklamasında, sanal olan ve internet aracılığı ile erişilebilen hizmetlerin ne kadar önem taşıdığının içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde daha belirgin hale geldiğini söyledi. Yaptıkları yenilik ve güncellemeler ile vatandaşların işlerini büyük ölçüde kolaylaştırdıklarını belirtti.

Vatandaşlara 700’e yakın kurum tarafından dijital ortamda hizmet sunulduğunu, sunulan hizmetler arasında kamu kurum ve kuruluşlarının neredeyse tamamı, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin ve daha birçok kurumun bulunduğunu ve gün geçtikçe sunulan hizmet ve dijital ortamda hizmet veren kurum sayısını arttırmayı planladıklarını ve bugün itibariyle 50 milyonun üzerinde vatandaşın e-Devlet kapısı hizmetlerinden faydalandıkları açıklandı.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU EN ÇOK ARANAN HİZMET

E-Devlet Kapısı üzerinden en fazla faydalanılan hizmetler arasında 111 milyonun üzerinde yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu 4A hizmet dökümü sorgulamasının ilk sırada geldiğini belirten Koç, aynı şekilde az bir farkla ikinci sırada 111 milyon üzerinde kişinin başvurduğu Sosyal Destek Ön Başvurusu hizmeti ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının e-Devlet Kapısı üzerinden sunduğu dijital hizmetler arasında. Listede üçüncü sıradaki hizmet ise 85 milyonun üzerinde talep sayısı ile Sosyal Yardım Bilgileri hizmeti oldu.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin hedeflerinin sadece sunulan hizmetlerin sayısını arttırmakla kalmadığı, sunulan hizmetlerin kapsamlarının mümkün olduğunca çok genişletilmesi ve dijital olarak verilmesi mümkün olan tüm hizmetlerin gerçek kurumlar ile entegre şekilde e-Devlet kapısı üzerinden verilebilmesinin amaçlandığından söz edildi.

MUAYNE BİLGİLERİ ARTIK E-DEVLETTE

9 Haziran’da verilmeye başlayan ve gerçek kurum ve belgeler ile tam entegre olarak sunulan ilk hizmet “Araçlarım” sekmesinin sunulmaya başladığı tarihten bu yana yüksek oranda ilgi gördüğü ve 37 milyonun üzerinde kullanıcı tarafından faydalanıldığı, bu hizmet sayesinde kullanıcılar sahip oldukları motorlu taşıtlara ilişkin trafik sigortası, araç muayenesi, trafik cezası, ücretli otoyol geçişleri ve borçları ve motorlu taşıtlar vergi borçları gibi tüm bilgileri takip edip belirtilen durumlara ilişkin ödemeleri sistem üzerinden yapabilmekteler.

Sunulan hizmetlere ek olarak “Araçlarım” sekmesi için planlanan ikinci aşamada ise kullanıcılara tüzel kişilerin sahip oldukları araçlara ait detaylı bilgi alma, araç muayenesi randevusu alma ve Hızlı Geçiş Sistemi bakiyesi doldurma benzeri yenilemeler gelmesi bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı