Dünyanın en zengin Türkü olan Uğur Şahin kimdir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dünyanın en zengin Türkü olan Uğur Şahin kimdir?

GÜNDEM

6 Aralık 2020 Pazar 16:40:51

Son Güncelleme: 06/12/2020 16:41:00

Dünyanın en zengin Türkü olan Uğur Şahin kimdir?

Koronavirüse karşı yüzde 90 etkili aşı geliştiren BioNTech firmasının kurucusu Uğur Şahin dünya çapında bir anda büyük bir üne kavuştu. Eşi Özlem Türeci ile birlikte kurdukları BioNTech firmasının firma değeri koronavirüs aşısının bulunmasıyla birlikte 20 milyar dolara ulaştı. İşte dünyanın en zengin Türk biliminsanı Uğur Şahin hakkında merak edilenler.

Uğur Şahin kimdir? Sorusu sadece Türkiye için değil birden küresel anlamda bir sorulur oldu. Adını korona virüse karşı geliştirilen aşı ile duyuran Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci vatandaşlar tarafından merak edilir oldu. Aşı haberlerinin ardından da Uğur Şahin dünyadaki en zengin Türk oldu. Peki uğur Şahin kimdir? Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci nereli? İşte tüm ayrıntılar haberimizde;

Uğur Şahin’i ve eşi Özlem Türeci’yi tüm dünya korona virüs salgınına karşı geliştirdikleri %95 başarı oranı veren aşı ile tanıdılar. Başarılı bilim insanları hakkında ise birçok soru sorulmaya başlandı. Prof. Dr. Uğur Şahin ise Alman biyo- teknoloji firması BioNTech’in kurucularından biri. Şahin, aynı zaman yaptığı açıklamalarında geliştirdikleri aşı ile birlikte 2021 kış dönemine kadar tamamen normale döneceğini açıkladı. Bu açıklamalardan sonra da Uğur Şahin kaç yaşında? Eşi Özlem Türeci kimdir gibi sorular da vatandaşlarımız tarafından sorulmaya başlandı.

Uğur Şahin BBC’e verdiği röportajda aşı sayesinde korona virüsteki bulaş seviyesinin de %50 oranında azalacağını vurguladı. Salgını tamamen ortadan kaldırmasa bile büyük ölçüde azaltacağını belirten Şahin kimdir? İşte tüm merak edilenler;

UĞUR ŞAHİN ve ÖZLEM TÜRECİ KİMDİR?

Dünyayı kurtaran çift olarak anılan Uğur Şahin ve Özlem Türeci kimdir? Dünyanın en zengin Türkü olan Uğur Şahin nereli?

PROF. DR. UĞUR ŞAHİN KİMDİR?

Uğur Şahin BioNtech şirketinin kurul başkanı olarak görev yapmakta ve kendisi 29 Eylül, 1965 doğumlu. Aslen İskenderunludur.

Aynı zaman Şahin, Mainz Üniversitesinde de görev almaktadır. 55 yaşında olan Şahin, dört yaşında ailesi ile birlikte Almanya’ya göcem gurbetçilerden biri. Şahin’in babası ile Köln’de bir fabrikada çalışmaya başlamış. Bir fabrika işçisinin oğlu olarak bu başarıya imza atan Uğur Şahin şu an Almanya’nın en zengin 100 kişisinden biri ve dünyanın en zengin Türkü.

Aynı zaman da Uğur Şahin’e kanser alanında yaptığı çalışmalar ile de küresel olarak tanınıyordu. Uğur Şahin, kanserli hücreyle sağlıklı hücreyi birbirinden ayıran bir aşı da geliştirmişti.

Eşi ile beraber göğüs, kalınbağırsak, akciğer, pankreas ve prostat kanserlerinde kullanılacak bir aşı çalışması yürüyorlardı.

ÖZLEM TÜRECİ KİMDİR?

1967 yılında Lastrup Almanya’da doğan Özlem Türeci şu an 53 yaşında. Aynı zaman da kendisi 2018 yılından bu yana BioNTech Tıp Şefi olarak da görev almakta.

Aynı zamanda bilim insanı Türeci, Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanı olarak da çalışmalarına devam ediyor.

KORONAVİRÜS AŞISI

Korona virüs salgınına dair başarıyla geliştirilen ilk aşılardan birini açıklayan ünlü Türk çift, Almanya yaşamakta. Türkiye kökenli iki bilim insanı Amerikan merkezli Pfizer ile birlikte çalışarak korona virüse karşı %95+ başarılı olan bir aşı geliştirmeyi başardılar. Çalıştıkları BioNTech şirketi ise Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş ailelerin çocukları olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından 2008 yılında kurulmuştu.

DÜNYANIN EN ZENGİN TÜRKÜ

Daha önce birçok alanda ve son olarak da korona virüs salgınına karşı ismini duyuran Uğur Şahin ise şimdi de dünyanın en zengin Türkü unvanını sahip. Almanya’nın da en zengin 100 kişisi arasında. Aşı başarısından sonra ise BioNTech firmasının piyasa değeri 20 milyar Euro’nun üzerine çıktı.

Kasım sonu itibariyle meclise verilen yeni kanun teklifiyle birlikte Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye şeref madalyası verilmesi konusunda kanun teklifi sunulmuştur.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı