Dünyada Korku Artıyor! Türkiye 8. Sırada Yer Aldı - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Dünyada Korku Artıyor! Türkiye 8. Sırada Yer Aldı

GÜNDEM

21 Aralık 2020 Pazartesi 17:16:12

Dünyada Korku Artıyor! Türkiye 8. Sırada Yer Aldı

WEF tarafından yapılan araştırmaya göre Covid-19 salgını sonrasında tüm insanlar işini kaybetme korkusu yaşıyor. 27 ülke üzerinde yapılan araştırmaya Türkiye’de dahil oldu. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmada ülkemiz 8. sırada yer aldı. İşini kaybetme korkusu hakkında listenin başında Rusya yer alırken, onu sırasıyla İspanya ve Malezya takip etti.

Dünya Ekonomik Forumu(WEF) tarafından 27 ülkede yapılan araştırmaya göre, bir işi olduğu halde önümüzdeki 12 ay içinde işini kaybetmekten korkan insan sayısı çoğaldı. İnsanların yarısından fazlası, bu süreçte işini kaybetmekten korkarken, Türkiye’de bu oranın yüzde 64 olduğu açıklandı.

Dünya ekonomisini büyük oranda kötü etkileyen koronavirüs salgını sürecinde; iflasların, ülkeler tarafından alınan ekonomik tedbirler nedeniyle ertelendiğini ve iflasların büyük bir kısmının 2020 yılının sonunda ve 2021 yılının ilk yarısında gerçekleşmesi beklendiği kaydedildi. Bu nedenle, çalışanların işini kaybetme endişesi giderek arttı.

TÜRKİYE 8.SIRADA YER ALIYOR

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) adına yapılan yeni bir araştırmaya göre, çalışan kişilerin yaklaşık yüzde 54’ü, önümüzdeki 12 ay içinde işlerini kaybedeceğinden korkuyor. 27 ülke kapsamında yapılan çalışmaya göre, Türkiye’de her 3 çalışanın 2’si endişeli. Araştırma şirketi Ipsos tarafından 27 ülkede 12 bin çalışanla yapılan araştırma sonucunda, işini kaybetme korkusu yaşayan kişilerin yüzde 17’si “çok endişeli”, yüzde 37’sinin ise “biraz endişeli” olduğu ortaya çıktı. Türkiye’de çalışan kişilerin ise yüzde 64’ünün işini kaybetme endişesi olduğu belli oldu.Endişenin en yüksek olduğu 27 ülke arasında, bu oranla birlikte 8’inci sırada yer alıyoruz.

Araştırmadan elde edilen sonuca göre, Türkiye’de çalışanların yüzde 19’u “çok endişeli” iken yüzde 45’i “biraz endişeli” olduğu anlaşıldı. Çalışanların yüzde 26’sı “çok endişeli olmadıklarını” dile getirirken, yüzde 10’u “hiç endişe duymadıklarını” belirtti.

ALMANLAR HİÇ ENDİŞELİ DEĞİL

Önümüzdeki 12 ayda işini kaybetme endişesi olan kişilerin oranı Rusya’da yüzde 75, İspanya’da yüzde 73 ve Malezya’da yüzde 71 düzeyinde olduğu açıklandı. Almanya’da ankete katılan kişilerin yalnızca yüzde 26’sı önümüzdeki süreçte işini kaybetmekten korktuğunu belirtirken, endişenin en az olduğu diğer ülkeler arasında yer alan İsveç’te bu oranın yüzde 30, Hollanda’da yüzde 36, Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 36 olduğu açıklandı.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yapılan araştırmaya göre, ekonomide yaşanan küçülme ile aynı oranda iflaslar da artıyorsa işsizliğin 3 kat daha fazla olduğu kaydedildi. İflas eden firmaların yerini yeni firmaların almasının da 2-3 yıl sürdüğü belirtildi. BIS’in Eylül ayında yayımladığı “Zombi Şirketler: Anatomisi ve Yaşam Döngüsü” adlı raporda, 1980’li yıllardazombi şirketlerin toplamdaki payı yüzde iken 2017 yılında yüzde 15’e yükseldiği bilgisi vurgulandı.

Raporda, politika desteği nedeniyle, Covid-19 resesyonunda beklenen iş başarısızlıkları dalgasının henüz gerçekleşmediği fakat ekonomilerde yaşanan küçülmeyle birlikte iflasların artmasının beklendiği dile getirildi. BIS uzmanları, iflasların iş gücü piyasaları üzerinde ağır bir yük oluşturduğunu ve iflasların milli gelirde yaşanan düşüşe eşlik etmesi durumunda, işsizliğin üç kat daha arttığını belirtti.Sektörlerden çıkan firmaların yerini; genç, dinamik firmaların aldığı doğal yenilenme sürecinin ise 2 ile 3 yıl sürdüğü vurgulandı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı