Doğalgaza şok indirim kararı! Başvuru yapanlar yarı yarıya ödeyebilecek!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Doğalgaza şok indirim kararı! Başvuru yapanlar yarı yarıya ödeyebilecek!

GÜNDEM

16 Haziran 2020 Salı 15:12:11

Doğalgaza şok indirim kararı! Başvuru yapanlar yarı yarıya ödeyebilecek!

Tüm dünya ekonominin bir nebze daha düzelebilmesi için gerekli olan tüm çalışmaları sürdürüyor. Türkiye, yılsonuna kadar elektrik, doğalgaz ve su faturalarında ciddi indirimler yapacak. Ayrıca Rusya ile Türkiye arasında imzalanacak olan indirim sözleşmesi ile beraber fiyatta güncellenme yapılacak. Bu da Türkiye’de daha ucuz fiyattan doğalgaz kullanımına neden olacak

Tüm dünya ekonominin bir nebze daha düzelebilmesi için gerekli olan tüm çalışmaları sürdürüyor. Türkiye, yılsonuna kadar elektrik, doğalgaz ve su faturalarında ciddi indirimler yapacak. Ayrıca Rusya ile Türkiye arasında imzalanacak olan indirim sözleşmesi ile beraber fiyatta güncellenme yapılacak. Bu da Türkiye’de daha ucuz fiyattan doğalgaz kullanımına neden olacak. Rusya ile Türkiye arasındaki bu anlaşma yılsonundan önce yapılacak. Petrol fiyatlarında, doğalgaz fiyatlarında ve diğer ithalat ürünlerinde indirim yapılacağı ifade edilmişti. Rusya, önümüzdeki aylar içerisinde doğalgaz için büyük bir indirim yapabilecek. Bu da Türkiye’de doğalgaz indirimi sağlayacak. Türkiye’de doğalgaz indirimi vatandaşa direkt olarak yansıtılabilecek.

Türkiye’de enerji sektöründe küresel gelişmeler kaydediyor. Özellikle doğalgaz ve petrolde verilen kararlı mücadele sonucunda milyonlarca TL kâr sağlanmış olacak. Enerjideki dışa bağımlılığımızın giderilebilmesi için ise yine aynı şekilde ciddi yaptırımlar sağlanacak. Türkiye’de Brent petroldeki düşüşün doğalgaza da yansıyacağı belirtiliyordu. Brent petroldeki bu düşüş ile beraber Rusya ile Türkiye arasındaki sözleşme ile beraber doğalgazda indirim sağlanacak. Anlaşmanın önümüzdeki aylarda gerçekleşeceği ifade edildi. Türkiye Gazetesi’nin iddiasına göre Rusya ile Türkiye arasındaki bu doğalgaz anlaşmasından sonra doğalgaz ithalatı konusunda fiyatların bir hayli düşüş göreceği ve bundan böyle Türkiye’de dışardan gelen enerjinin daha uygun fiyatlardan satılabileceği yönünde. Türkiye ile Rusya arasındaki doğalgaz anlaşması kapsamında fiyatlar yeniden güncellenecek ve ithalat fiyatları düşürülerek daha ucuza doğalgaz temin edilecek. Bu sayede Türk vatandaşlarının ucuza enerji ürünleri kullanacağı ifade ediliyor. Şu an Türkiye’de bir metreküp doğalgazın fiyatı vergilendirmelerle beraber 2 TL’ye denk geliyor.

DOĞALGAZDA 50 DOLAR İNDİRİM YAPILACAK!

Türkiye’nin şu an Rusya’dan satın aldığı doğalgazın 1,000 metreküp toplamı için 230 dolar ödeme yapılıyor. İthal edilen ve bu denli pahalı olan doğalgaz için 50 dolar indirim yapılabileceği ifade ediliyor. Bu da 1,000 metreküp doğalgazın 180 dolar olabileceği anlamına gelir. Türk lirası bazında ise 1.227,42 Türk Lirası tutarına denk geliyor. Petrol fiyatlarındaki bu gerileme sayesinde daha uygun fiyatlardan doğalgaz kullanabilme şansımız olacak. Bu konuda daha uygun doğalgaz satın alabilme şansımız var, Dışişleri Bakanlığı ilgili çalışmaları sürdürüyor, eğer daha uygun bir anlaşma yapılabilirse 1,000 metreküp doğalgazın Türkiye’nin alış fiyatı ortalama olarak 150 dolara kadar inebilecek. Birim bakımından bakıldığında vatandaşlarımızın doğalgazı 2 TL’den kullandığı görülüyor. Yani bir vatandaş evinde kullandığı doğalgaz için 1 metreküpe 2 TL ödüyor, tüm vergi ödemeleri dahil. Bu yüzde 50 indirim sonrasında 1 metreküp doğalgaz için 1 TL ödeneceği anlamına gelir. Kış aylarında 400 TL doğalgaz bedeli ödeyen vatandaşlarımızın toplam ödeyeceği tutarın 200 TL olacağı anlamına gelir. Bu da yüzde 50’lik bir avantaj sağlayacaktır.

SONBAHARA UCUZ DOĞALGAZ KULLANACAĞIZ!

Sonbahar aylarında Türkiye’de tüm vatandaşlarımız daha uygun fiyatlardan doğalgaz kullanacak. Evlere gelen doğalgaz faturasında yüzde 50’ye yakın bir iyileştirme çalışması yapılıyor. Rusya’da bu indirimi yapmak zorunda çünkü petrol varil fiyatlarında olağanüstü bir düşüş yaşandı. Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığı onu kullanacağımız anlamına gelmiyor. Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketimi 45 milyar metreküp olarak biliniyor. Rusya ile olmazsa dahi Azerbaycan veya İran ile doğalgaz ithalatı yapılabilir. İleri dönemlerde yapılacak olan anlaşmalar ile beraber direkt olarak Rusya değil de Azerbaycan ya da İran hattından doğalgaz ithal edebiliriz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı