Devlet O Kişilere 672 TL Maaşı Hemen Başlatıyor! Bu Başvuruları Kaçırmayın!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Devlet O Kişilere 672 TL Maaşı Hemen Başlatıyor! Bu Başvuruları Kaçırmayın!

GÜNDEM

10 Kasım 2020 Salı 17:08:06

Devlet O Kişilere 672 TL Maaşı Hemen Başlatıyor! Bu Başvuruları Kaçırmayın!

Yurdumuzda ev hanımları, emekli, esnaf ve işsiz olan pek çok kişi için devlet tarafınca destek ödemeleri devam etmektedir. Her geçen gün yükselen destek ödemeleri günümüzde pek çok vatandaşımızı yakın bir biçimde ilgilendiren konular arasında bulunmaktadır.

PTT tarafından yatırılan destek ödemeleri pek çok kişi için geçimlerini devam ettirebilmeleri için bir nebze de olsa rahatlatıcı olmasıyla birlikte dikkatleri üzerlerine çekmektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden herhangi bir geliri olmayan vatandaşlara, temel hayati gereksinimleri karşılamak sebebiyle maddi destekte bulunmaktadır. Geliri olmayan vatandaşların koşullara uygun olmaları durumunda maaştan faydalanması söz konusu olmaktadır. Yaşlılık maaşı müracaatları Sosyal Destek ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılmaktadır.

Sosyal devlet olma gereği olarak farklı destekler devlet tarafınca hak sahiplerine yapılmaktadır. Çalışan, çalışmayan, engelli, yaşlı, hasta ve bunun gibi konularda bulunan vatandaşlara devlet tarafınca çok miktarda destek ödemesi yapmaktadır. SGK, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İŞKUR diğer devlet kurumları tarafınca verilen bu desteklerin ortak niyeti vatandaşların içerisinde bulundukları güç durumları olabildiğince en az biçimde etki görmeleridir. Vatandaşlar herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için verilen bu destek ödemelerinden bir adeti de yaşlılık maaşıdır. Peki, devlet yardımı nasıl alınır? Devlet tarafından destek ödemeleri ne kadar? İşte son dakika haberleri ve ayrıntıları…

DEVLETTEN 672 TL MAAŞ!

Devlet tarafınca verilen bu destek ödemeleri arasında yer bulan ve yaşlı kişilere ödenen desteklerden bir âdeti de yaşlılık maaşıdır. Bu maaş 65 yaş üzerinde bulunan yaşlı kişilerin sosyal güvenceleri olmamaları için sağlamaktadır. Yaşlılık maaşı ödemesinden yararlanmak için gerekli koşulların sağlanmasının başında ise yaş koşulu ile gelir koşulu bulunmaktadır. Her ay düzenli yaşlılık maaşı almak isteyen kişilerin ilk olarak sosyal güvencelerinin olmaması gerekmektedir. Bununla beraber yaşlılık maaşı başvuru yapacak olan kişilerin kendisi ile eşinin ortalama kazancının asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir.

BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Yaşlılık aylığı müracaatları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılmaktadır. Bu vakıflar kendi ilçenizde yer almakta olup genelde kaymakamlar himayesi altında hizmet vermektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (kaymakamlık) müracaat yapan 65 yaşını bitirmiş yaşlı kişilere ilk olarak muhtaçlık değerlendirmesi yapılmaktadır. Muhtaçlık değerlendirmesi: yaşlının kendisi ve eşinin gelir, servet ve harcamaları ile beraber nafaka mecburiyeti dikkate alınarak gerçekleşen kişi başına kazanç 701 liranın aşağısındaysa aylık bağlanmaktadır. Eş ve müracaat eden bireyin geliri toplamı 1.402 lirayı geçiyorsa aylık verilmemektedir.

65 YAŞ AYLIĞI KOŞULLARI

  • 65 yaş aylığından yararlanmak için ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından şartlar belirlenmiştir. Belirlenen şartlara uygun olmayan kişilerin maddi zorluk yaşamasına rağmen 65 yaş aylığından faydalanması mümkün olmaz. Ancak bu vatandaşlar için; devletin yaşlılar için yürürlüğe koyduğu başka sosyal yardımlara başvurmanın önü açık bırakılmıştır.
  • Sosyal güvencesinin olmaması (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı)
  • 65 yaşını doldurmuş olmak
  • Aylık gelir gelirinin tespit edilmesinin ardından muhtaçlık sınırının altında bir tablo çizilmesi
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’na iş prim gününe dair ödeme yapılmaması
  • Nafaka alan kişilerin bu aylıktan faydalanması için asgari ücretin üçte birinden az gelire sahip olması gerekir.

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı