Cumhurbaşkanlığı staj seferberliği başvurusu nasıl yapılır?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Cumhurbaşkanlığı staj seferberliği başvurusu nasıl yapılır?

GÜNDEM

23 Temmuz 2020 Perşembe 05:12:06

Son Güncelleme: 23/07/2020 00:24:34

Cumhurbaşkanlığı staj seferberliği başvurusu nasıl yapılır?

Pandemi nedeniyle staj imkanı bulmakta zorlanan öğrencilere Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinden müjde geldi. Yapılan açıklamaya göre, son sınıf öğrencilere kamu kurum, kuruluşlarında ve özel sektörde staj yapma imkanı verilecek. Staj seferberliğine nasıl başvurulur? Staj seferberliği koşulları nelerdir? Staj seferberliği başvuruları ne zaman başlayacak? Staj seferberliğine nereden başvurulur? Bu soruların cevabını sizler için araştırdık. İşte tüm detaylar…

Üniversite öğrencilerinin alanlarında uzmanlık kazanmaları için dönem içinde staj yapmaları zorunludur. Bu sene, Kovid-19 salgını nedeniyle staj imkanı bulmakta zorlanan öğrencilere mezuniyetlerine engel olmaması amacıyla staj seferberliği başlatıldı. Bu projeyle birlikte,lisans programlarında örgün eğitim gören ve son sınıfa geçen öğrenciler kamu kurum, kuruluşlarında ve özel sektörde staj imkanı elde edecekler.

Başvurular Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından değerlendirilecek. Değerlemede, liyakat esas alınarak, objektif yöntemlerle birlikte staj adaylarının liseden lisans son sınıfa kadar yaptığı uzun dönemli çalışmaları ve performansları göz önüne alınacak.

Projenin başlıca amacı pandemi nedeniyle staj yeri bulmakta ve staj yapmakta zorluk çeken öğrencilere destek sağlamaktır. Buna ek olarak, proje öğrencilere uzun vadede başka imkanlar da tanımayı hedefliyor. İşte o hedefler…

 • Staj imkanı sadece zorunlu staj gerektiren teknik bölümlerde sınırlı kalmayacak vetüm bölümlerde yaygınlaştırılacak.
 • Tüm üniversiteli gençlere, kamu ve özel sektörde staj yapmak ulaşılır bir hale gelecek.
 • İzlenebilir, şeffafve yenilikçi olan değerleme yöntemi kullanılacak. Bu sayede kariyer olanaklarına erişimde fırsat eşitliği sağlanacak.
 • Gençlerimiz, kamu kurumlarını ve faaliyetlerini yakından tanıyacak.
 • Kamuda staj yapma imkanları da genişletilecek.
 • Kamu kurum ve kuruluşları genç yeteneklerle buluşacak.
 • Kamu kurumları, üniversiteli gençler arasında bilinir hale gelecek
 • Özel sektörün, stajyer havuzuna erişimi sağlanacak. Bu sayede ülkenin her köşesindeki yeteneklere ulaşılacak.
 • Ulusal ve uluslararası firmaların yanında KOBİ ve start-uplarında yetenek açığı kapatılacak.

STAJ SEFERBERLİĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

 • Örgün eğitim veren lisans programlarında ve dört yıllık eğitim veren yüksekokullarda okuyan son sınıf öğrencileri, 4 üzerinden 2 ve üzeri not ortalamasına sahipse başvuru yapabilecek.
 • Adayların performansı sınav yöntemi yerine, liseden lisans son sınıfa kadar başvuran adayların sergiledikleri performans, alanlarında yetkin bir hale gelmek için yaptıkları çalışmalar ve başarılarıgöz önünde bulundurularak Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Ölçme ve Değerleme Dairesi Başkanlığı tarafından değerlendirilecek.
 • Bu yöntem üç ana başlığı kapsayacak. Sosyal ve Sanatsal Yeterlilikler, Mesleki Yeterlilikler, Sportif Yeterlilikler başlıkları altında adayların yetkinlikleri, bilgileri ve becerileri belirli ölçütlerle puanlanacak.
 • Yapılan değerlemeler olumlu olduğu sürece, adaylar stajyer havuzuna girmeye hak kazanacak.

STAJ SEFERBERLİĞİNENASIL BAŞVURULUR?

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin oluşturduğu stajyer havuzuna kamu kurum kuruluşları ve özel sektördeki gönüllü firmalar erişebilecek.Bahsi geçen kurumlar, bu havuzdan seçerek, ihtiyaç duydukları bölümlerde okuyan adaylarastaj teklifi gönderecek. Adaylar da kamu kurum, kuruluş ve özel sektörden gelen bu teklifleri değerlendirebilecek.

STAJ SEFERBERLİĞİ BAŞVURU TARİHİ

Staj seferberliğine öğrenciler 20 Temmuz -3 Ağustos 2020 tarihleri arasında başvuru yapabilecekler.

STAJ SEFERBERLİĞİNE NEREDEN BAŞVURU YAPILIR?

https://www.yetenekkapisi.org/login adresinden başvuru yapabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı