Covid 19 ikinci dalga yaşayan ülkeler karantina önlemlerine başlıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Covid 19 ikinci dalga yaşayan ülkeler karantina önlemlerine başlıyor

GÜNDEM

16 Temmuz 2020 Perşembe 18:12:28

Son Güncelleme: 16/07/2020 15:09:29

Covid 19 ikinci dalga yaşayan ülkeler karantina önlemlerine başlıyor

Covid-19 salgını için en çok korkulan ikinci dalga senaryosu dünyayı yeniden alarma geçirdi. Vaka sayılarının artmasıyla birlikte ikinci dalga karantina önlemleri alınmaya başlandı.

Korona virüsü salgınında son günlerde ise uzmanlar ikinci dalganın korkusu ile endişe içindeyken dünya genelinde ise üst üste baka sayılarında yeni rekorlar kırılmakta. Sağlık uzmanları ise dünya genelinde ikinci bir dalga yaşanmasından endişeli. Öte yandan ülkeler ise sıkı bir şekilde önlemler almaya veya mevcut önlemleri daha da arttırmaya başladı. Dünya çapında bazı dev şehirler tekrar karantinaya girerken bazı ülkeler de ekonomik anlamda tekrar kapanmaya dönmeye karar verdi.

Korona virüs salgınında vaka sayıları azalında tüm dünya çapında önlemler aşama aşama kaldırılmaya başlanmış ve dünya genelinde az da olsa bir normalleşme başlamıştı.

Fakat son günlerde ise günlük vaka sayılarında yeni rekorlar kırılmaya başlandı. Tedbirlerin elden bırakılmasıyla birlikte salgın tekrar salgın hız kazandı. Dünya Sağlık Örgütü ’de bu konu hakkında açıklama yaptı. Bazı ülkelerin tekrar tamamen karantina altına girebileceği konusunda uyardı.

BAZI ÜLKELER KARANTİNAYA GERİ DÖNEBİLİR

Küresel anlamda birçok ülke korona virüsü salgınında vaka sayılarını kontrol altına almaya başarmıştı ve böyle ekonomiler tekrar açılmış, normalleşme kademe kademe başlamıştı. Fakat önlemlerin bırakılmasıyla birlikte küresel anlamda vaka sayıları hızlı bir şekilde yükselişe geçti ve günlük vaka sayılarında tekrar rekorlar görülmeye başlandı. Sağlık uzmanları ise küresel anlamda ikini bir dalganın gelişinden endişe duymakta. Konuya dair Dünya Sağlık Örgütü açıklama yaptı. WHO’ya göre bazı ülkeler tekrar tam karantina uygulamasına dönebilir.

TÜRKİYE

Küresel anlamda tekrar karantina riski olsa da bazı ülkeler için Türkiye şu anlık bu listede yer almıyor. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı’nı işaret etti ve illerdeki vaka sayılarına göre yeni tedbirlerin alınacağını belirtti.

ABD

Başkan Donald Trump, karşı gelmesine rağmen ülke geneline bazı eyaletler birer virüse karşı önlemlerini sıkılaştırmış hatta tam karantina girenler olmuştu. Ülke genelinde ise 27 eyalette ekonominin yenidenaçılması karar askıya alınmış durumda. Ülkenin en yoğun eyaletlerinden biri olan California’da ise açık hava hizmeti veren bar ve restoranlar hariç, müzeler, alışveriş merkezleri ve kuaförler tekrardan kapatıldı. New Mexico’da ise barlar ve restoranlar tekrar kapatılırken Oregon’da kapalı alan etkinliklerine yasak geldi.

AVUSTRALYA

Ülkenin ikinci en büyük eyaleti konumunda olan Victoria’da vaka sayıları tekrardan yükselişe geçti ve halkta tekrar panik yaşandı bunun üstüne ise halk marketlere akın edip sarfları boşaltmıştı. Salgının tekrardan kontrolden çıkmasıyla birlikte de ülkenin en büyük şehri konumunda olan Melbourne’da tekrar karantina tedbirleri alındı.

6 hafta boyunca insanlar sadece acil ihtiyaçve işleri için evden çıkacak. Okullar tekrar uzaktan eğitime dönecek. Restoranlarda sadece sipariş üzerine çalışacak. Komşu eyaletlere sınırlar kapatılmış durumda ve polis şehrin her bölgesine kontrol noktaları kurmuş vaziyette.

HONG KONG

Ülke genel olarak Çin Hükümeti ile yaşadığı güvenlik yasasıyla gündemde olsa ülke de korona virüsüne dair vaka sayıları tekrardan artmaya başladı. Haftalar sonra ülkenin çeşitli yerlerinde yeni vakalar ortaya çıktı. Disneyland tekrar kapatıldı ve yerel uçuşlar için bile korona testi zorunluluğu geldi. Okullarında tekrar kapatılma kararı her an gerçekleşebilir.

HİNDİSTAN

Yoğun nüfusluülke dünyada belkide en sıkı tedbirleri alan ülkelerin başında gelmekteydi. 2 ay boyunca insanlar evlerine kapatılmış ve salgın kontrol altına alınmıştı. Fakat vaka sayıları son günlerde yeniden arttı.

Vakaların artışıyla birlikte ise yerel karantina uygulamalarına geri dönüldü. Güwahati şehri 28 Haziran’dan beri karantina da hatta şehirde marketler bile kapalı durumda. Öte yandan son 10 gün içinde ise ülkede 3 şehir daha karantinaya alındı.

İSPANYA

Avrupa Bölgesi’nde belki en çok hasarlardan birini alan İspanya’da vaka sayıları düşüşe geçmiş ve insanlar bir nebze olsa rahatlamıştı. Fakat vaka sayılarında yaşanana artışlarla birlikte tekrar kısıtlı da olsa karantina uygulaması başladı. Lugo Eyaleti’nin Marina bölgesinde insanların çıkışları yasaklanırken Lleida bölgesinde ise halkın evden çıkmaması istendi. Ülke genelinde düğünler iptal edildi ve 10 kişiden fazla gruplarında toplanması yasaklandı. Restoranlar gibi benzer kurumlarda tekrar sipariş üstüne çalışmaya geri döndü.

PORTEKİZ

Ülkenin Lizbon bölgesi tamamen karantina altındaydı. Bugün karantina sonra erecek olsa da vaka sayılarındaki duruma göre karantinanın uzatılabileceği haberi geldi.

İNGİLTERE

Ülkenin Leicester şehrinde 30 Haziran’dan bu yana karantina uygulanıyordu. Karantina uygulaması kısa süre sonra erse de ülke genelinde maske takımı zorunlu hale gelecek gibi görünüyor.

FİLİPİNLER

Ülkenin Navotas’ta bölgesinde iki hafta boyunca devam edecek olan karantina başlıyor.

GÜNEY AFRİKA

Ülkede maske takma zorunluluğu getirildi ve geceleri de sokağa çıkma yasakları konuldu. Pazar günü ise ülke genelinde sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı