Coronavirüs ile mücadelede yeni ilaç müjdesi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Coronavirüs ile mücadelede yeni ilaç müjdesi

GÜNDEM

17 Haziran 2020 Çarşamba 01:23:49

Coronavirüs ile mücadelede yeni ilaç müjdesi

İngiliz biliminsanları koronavirüsle mücadele kapsamında deksametazon kullanımının hastaların 3’te 1’ini iyileştirdiğini iddia etti. 2000 hasta üzerinde yapılan araştırmaya göre deksametazon kullanan hastaların yüzde 33’ünün iyileştiği, solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybedenlerin yüzde 20 oranında azaldığı açıklandı.

Ucuz ve yaygın olarak kullanılan bir ilacın korona virüsü tedavisinde hastaların hayatını kurtarabileceği keşfedildi. İngiltereli uzmanlar düşük doz steroid tedavisinin deksametazonun ölümcül olan korona virüsüne karşı önemli bir etkisi olduğunu iddia etti. İddiaların doğruluğu için ilaç korona virüs tedavisinde de denendi. Kullanılan ilaç ise virüse bağlı ölüm oranlarını 3/1 oranında azalttığı gözlemlendi. Virüsle mücadele de yaşanan solunum sıkıntısına dair oluşan ölümleri ise 5/1 oranında azalttığı gözlemlendi.

Araştırmalara göre ilaç salgının başlangıcından bu yana kullanılsaydı sadece İngiltere’de 5 bine yakın hastanın hayatının kurtarılabileceği söylendi. Bulunan ilacın ise özellikle, fakir olan ülkelere büyük oranda fayda sağlanması bekleniyor.

Korona virüsüne (Covid-19) yakalanan 20 hastadan 19’u iyileşse bile hastalar oksijen ve yoğun bakım desteğine ihtiyaç duymakta bu durumda hastaların hayatını riskini arttırmakla birlikte sağlık sisteminin de belini kırmaktaydı. İlaç hali hazırda iltihap önleyici ve vücudun bağışıklığını arttırmak için kullanılmaktaydı fakat aynı zaman vücutta oluşabilecek hasarların önüne geçmesine de büyük etkisi olacak gibi gözüküyor.

Ölüm Riski %28’e Düştü

Yapılan araştırmalar Oxford Üniversitesi’nde gerçekleşti. 2000 hastaya ilaç verildi ve ilaç almayan hastalara göre ölüm riskinin %40’tan %28’e düştüğü gözlemlendi. Oksijen desteğine gereksinim duyan hastalar da ise ölüm riski %25’ten %20’ye düşmüş durumda. Yeni bulunan ilaç ile ağır durumda olan her 8 hastadan birinin daha hayatının kurtarılabileceği açıklandı. Ayrıca ilacın maliyeti de oldukça düşük.

Maliyeti Düşük

Devletin sağlık sistemini desteklemediği ülkelerde tedavi masrafları halkı oldukça zorlamaktaydı. Fakat geliştirilen ilacın hasta başına maliyeti yalnızca 5 sterlin. Ortalama bir hasta içinse toplam maliyet 35 sterlin civarında. İlaç bu özelliğiyle fakir durumda olan ülkeler için bile ulaşılabilir bir özellik taşıyor.Fakat ilaç her ne kadar ölüm riskini azaltsa bile hastalar da sık görülen oksijen ve nefes alma problemlerinin önüne geçemiyor.

KUTLANMASI GEREKEN BİR BAŞARI

İngiltere’deki profesörlere göre ise ilacın etkisi kutlanmaya değer bir başarı olarak görülmekte. Sebebi ise solunum destek tedavisi gören hastaların yarısına yakını hayatını kaybetmekteydi. Fakat bu ilaçla bu oran 3/1’e iniyor. Küresel olarak ise kolay ulaşılabilir olduğu için şu an bile tedavi gören birçok hasta için umut taşıyıcı bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı