CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya Tunus Yardımı Hakkında Konuştu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya Tunus Yardımı Hakkında Konuştu

GÜNDEM

11 Aralık 2020 Cuma 20:58:50

Son Güncelleme: 11/12/2020 20:58:11

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya Tunus Yardımı Hakkında Konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Trabzon milletvekili Ahmet Kaya bugün mecliste Tunus’a yapılacak 5 milyon dolar değerindeki yardım hakkında konuştu. Pandemi sürecinde toplanan yardım paralarını Tunus’a mı veriyorsunuz şeklinde hükümet kanadına yüklendi.

Tunus dahil olmak üzere Türkiye’nin 8 ülkeye nakit para ve ilaç yardımı yapacağı vatandaşlarımız tarafından sert tepkiyle karşılanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Kadıköy’de esnafların sessiz greve başlaması ve seslerini duyurmaya çalışmasıyla birlikte sosyal medya üzerinde yoğun paylaşımlar yapılmıştı. Televizyon kanallarında esnafın durumu hakkında gerçek bilgilerin yansıtılmaması ise yine sosyal medya üzerinde sert eleştirilere neden olmuştu.

ESNAFIN HALİNİ SORMADINIZ

Tunus’a 5 milyon dolar yardım yapılmasını CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya bugün meclise taşıdı. Kaya: “Genelkurulu ve ekranları başında bizleri izleyen kıymetli yurttaşlarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Değerli arkadaşlar bütçe görüşmelerindeyiz vatandaşlar arıyor. Değerli vekilim bütçede bizim için ne var diye soruyorlar. Maalesef istediğiniz hiç bir şey yok demek zorunda kalıyorum. Esnaflar arıyor, gençler arıyor maalesef bunları söylüyorum arkadaşlar. Nasıl olsun bakın. Bütçe rakamlarına baktım. Yatırıma 89.1 milyar lira ayrılmış. Faiz giderlerine 179 milyar lira ayrılmış Yani görünen şu ki memleketi batırmışsınız. Faiz ve borç sarmalının içine sokmuşsunuz. Esnaflarımız dükkanlarını kapatmışlar, esnaflarımız destek bekliyor. Bir genelge yayınladınız Esnaflarımıza dediniz ki dükkanlarınızı kapatın. Esnaflarımızın tamamı bu genelgenize uyarak hareket etti. Bundan sonra esnaflarımıza haliniz nasıldır, nasıl geçiniyorsunuz, evinize ekmek götürebiliyor musunuz diye sormadınız.” ifadelerini kullandı.

IBAN ATTIP BU MİLLETE PARA TOPLADINIZ

Yayımlanan genelgeyle esnafların mağdur edildiğini belirten Ahmet Kaya, yeni bir genelge yayımlanarak esnafların kirasının devlet tarafından karşılanmasını teklif ederek: “Esnaflarımızın vergilerini biz ödeyeceğiz, kredi borçlarınızı erteliyoruz. Bunu esnaflarımız için milletimiz için yapmak zorundasınız. Dünyanın bir çok ülkesinde bir çok ulus üzülerek söylüyorum bunu vatandaşlarına yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlettir. Bunun gereğini de yapmak zorundasınız. Fakat sizin böyle bir derdiniz yok arkadaşlar sizin millet diye bir derdiniz yok maalesef. Sayın Cumhurbaşkanı geçenlerde bir açıklama yaptı. Dedi ki bazı ülkelere para desteği veriyoruz 156 ülkeye de sağlık malzemesi ve ekipman desteği veriyoruz. Allah’ım sen aklımıza mukayyet ol dedim bu sözleri duyduktan sonra. Arkadaşlar kriz döneminde bu koronavirüsü ortaya çıktıktan sonra IBAN atıp bu milletten para topladınız. Bakın şimdi o paraları Tunus’a 5 milyon dolar, Somali’ye 3.5 milyon dolar yardım gönderiyorsunuz. Ya memlekette millet aç, esnaf dükkanlarını kapatmış emekli geçinemiyor. Bu kadar sıkıntı varken siz tüyü bitmemiş yetimin hakkını hoyratça başka ülkelere gönderiyorsunuz. Buna hakkınız yok.” ifadelerini kullandı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı