Bunya virüsü nedir? Belirtileri ve insandan insana bulaşma etkisi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bunya virüsü nedir? Belirtileri ve insandan insana bulaşma etkisi

GÜNDEM

6 Ağustos 2020 Perşembe 13:53:51

Son Güncelleme: 06/08/2020 13:54:11

Bunya virüsü nedir? Belirtileri ve insandan insana bulaşma etkisi

Korona sonrasında Çin’de ortaya çıkan yeni virüs Bunya virüsü can almaya devam ediyor. Kene virüsü veya SFTS virüsü olarakta bilinen yeni salgında 60 kişi enfekte olurken 7 kişi hayatını kaybetti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 salgını kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almıştı. İlk görüldüğü tarihten yaklaşık 6 ay geçmesine rağmen hastalık kontrol altına alınamadı. Eylül ayıyla birlikte dünyada ikinci dalga şüpheleri artarken toplam hasta sayısı 182 milyonu geçti.

Bunya virüsü nedir?

Dünya bu salgınla uğraşırken Çin’in Jiangsu eyaletinde yeni bir bulaşıcı hastalık ortaya çıktı. SFTS (Şiddetli Ateşli Trombositopeni Sendromu) teşhisi koyulan 37 hastanın bunya virüsüne yakalandığı açıklandı. Hastalık bulaşan kişiler karantina altına alınırken Anhui eyaletinde de 23 kişinin hastalıktan etkilendiği açıklandı. Son dakika rakamlarına göre Bunyavirüsten etkilenen hasta sayısı 60 olarak açıklandı.

Bunyavirüs Belirtileri

SFTS (Şiddetli Ateşli Trombositopeni Sendromu) olarakta bilinen bunyavirüsü, hastalarda yüksek ateşe neden oluyor. Ek olarak hastalarda karın ağrısı, halsizlik, mide bulantısı ve iştah azalması gibi etkiler görülüyor.

İnsandan İnsana Bulaşır Mı?

Tayvan Hastalık Kontrol Merkezleri’ne (CDC) tarafından yapılan açıklamaya göre yeni tip bunya virüsü insandan insana bulaşabiliyor. Hastalığa yakalanan insanların ölüm oranı ise yüzde 10 olarak açıklandı. Kenevirüsü(bunyavirüs) yakalanan her 10 hastadan biri hayatını kaybediyor.

Hastalığın insanlar arasında kan yolu veya temas ile bulaşabildiği belirtiliyor. Geçtiğimiz dönemlerde de bunyavirüsünden ölen bir hastaya temas eden 16 kişi enfekte olmuştu. Yeni bir hastalık türü olmayan bunyavirüs ilk olarak 2010 yılında Tayvan’da görülmüştü. Bu süreçte patojenik çalışmalarını devam ettiren uzmanlar aşı ve serum sahibi olduklarını, bulaşma oranının kontrol edildiği sürece herhangi bir sorun olmayacağını belirtiyorlar.

Vatandaşlardan ise kene ısırıklarına dikkat etmeleri ve kan transferleri konusunda dikkatli olmaları için uyarılar yapılıyor.

Çin’de yeni çıkan bunya virüs kısa bir sürede 7 kişinin ölümüne neden oldu. 60’tan fazla kişi ise enfekte oldu. Uzmanlar rakamların arttığını ve virüsün kolayca insandan insana geçebildiğini belirtiyorlar. Covid-19 sonrasında bunya virüsün dünyaya yayılmasından korkuluyor. Artan hastalık rakamları Çin’de kontrol altına alınabilecek mi hep birlikte gözlemleyeceğiz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı