Bu Testi Yaptıran Kişilerin Borçlarını Devlet Ödeyecek! Hemen başvurun
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu Testi Yaptıran Kişilerin Borçlarını Devlet Ödeyecek! Hemen başvurun

GÜNDEM

11 Aralık 2020 Cuma 18:29:43

Son Güncelleme: 11/12/2020 18:29:09

Bu Testi Yaptıran Kişilerin Borçlarını Devlet Ödeyecek! Hemen başvurun

Sigortalı bir işte çalışmayan vatandaşların ödemek zorunda olduğu GSS prim borcu için müjdeli haber paylaşıldı. 31 Mart tarihine kadar bu teste başvuru yapan vatandaşlarımızın borçları devlet tarafından silinecek.

GSS borcu olan milyonlarca vatandaşa müjdeli haber verildi! Son çıkan yapılandırma kanunu sayesinde, vatandaşlar hiç para ödemeden veya ödeme kolaylığı sağlanarak borçlarından kurtulabilecek. 31 Mart 2021 tarihine kadar Gelir Testi yaptıran ve ödeme gücü olmadığı tespit edilen kişilerin primi devlet hazinesinden karşılanacak.

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren, Türkiye’deki herkes genel sağlık sigortası (GSS) kapsamında yer almaya başladı. Sigortalı bir işte çalışmayan kişiler, anne baba veya eşi üzerinden sağlık hizmetinden yararlanamayan kişiler GSS primini ödemek zorundadır. Orta öğretimde okuyan çocuklar 20, yüksek öğretimde okuyan çocuklar 25 yaşına kadar, anne babaları üzerinden sağlık hizmeti alır. Yaş haddini aşmamak koşuluyla, öğrenim gören çocuklar mezun olduktan sonra 2 yıl prim ödemeden sağlık hizmetinden yararlanmaya devam edebilirler. Mezun olduktan iki yıl sonra Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemek zorundadır. Örnek vermek gerekirse; 21 yaşında üniversiteden mezun olan birisi, mezuniyet tarihinden 2 yıl sonra prim ödemesi yapmaya başlamak zorundadır.

GSS primleri, ilk yıllarda ailenin gelir durumuna bağlı olarak üç ayrı tutarda uygulanıyordu fakat 2017 yılında bu ödemeler tek kademeye indirildi. 2017 yılı Mart ayından önceki primler de aylık 50 TL ile sınırlandırılmıştı. Borçların yapılandırılmasıyla ilgili çıkarılan kanunla birlikte, vatandaşlar GSS prim borçlarından kurtulmak için yeni bir fırsat elde etti.

GELİR TESTİ YAPTIRARAK BORÇTAN KURTULMA FIRSATI

2020 yılı için ödenmesi gereken GSS primi aylık 88.29 lira olarak belirlenmiştir. Ödeme gücü olmayan vatandaşlara gelir testi yapılır ve bu kişilerin primi devlet hazinesinden karşılanır. Yeni gelen yapılandırma kanunu kapsamında, önceden hiç gelir testi yaptırmayan vatandaşlara 31 Mart 2021 tarihine kadar test yaptırma hakkı tanındı.

GSS prim borcu olduğu halde daha önce hiç gelir testine girmemiş olan vatandaşlar, 31 Mart 2021 tarihine kadar, ikamet ettikleri ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek gelir testi yaptırabilecekler. Elde edilen test sonucuna göre, hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az çıkması durumunda, bu kişilerin prim borçları silinecek. Gelir durumlarında bir artış yaşanmadığı sürece prim ödemek zorunda olmayacaklar.

Kişilerin borçtan kurtulabilmesi için, 2020 yılı asgari ücretine göre, hane içinde kişi başına düşen gelirin 981 TL’nin altında olması gerekmektedir. Geliri 981 lira seviyesine yakın olan vatandaşlar, gelir testini yeni yıldan sonra yaptırarak, 1 Ocak’ta asgari ücrete gelecek olan zam sayesinde borçtan kurtulma şansı elde edebilirler.

ANAPARAYI PEŞİN ÖDEYEN VATANDAŞLARIN BORCU SİLİNECEK

2017 Nisan ayından beri GSS prim borçları için her ay gecikme faizi uygulanmakta. Fakat yapılandırma kanunu sayesinde, 30 Nisan 2021 tarihine kadar anaparayı ödeyen vatandaşların gecikme faizleri silinecek. Borçtan kurtulmak için yalnızca anaparayı ödemeleri yeterli olacak.

31 AĞUSTOS’TAN SONRAKİ PRİMLERİN DÜZENLİ OLARAK ÖDENMESİ GEREKİYOR

31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçlara yapılandırma hakkı sağlanacak. Yapılan gelir testinin ardından prim ödemesi gerektiği tespit edilen vatandaşların yeniden borçlu olmaması için, Eylül ayından sonraki prim ödemelerini düzenli yapması gerekiyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı