Bu şehirde maske takmayan kişilerin cezası 3 gün karantina!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu şehirde maske takmayan kişilerin cezası 3 gün karantina!

GÜNDEM

15 Ekim 2020 Perşembe 19:42:01

Son Güncelleme: 15/10/2020 18:08:00

Bu şehirde maske takmayan kişilerin cezası 3 gün karantina!

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu, aldığı yeni karar kapsamında, maske takmayan kişilerin ilk ihlalinde 392 lira, ikinci ihlalinde 900 lira para cezasıverilecek ve o kişi 3 gün karantina yurdunda izole edilecek.

Önceden, maske takmayan vatandaşlara ilk ihlallerinde uyarı yapılıyordu, ikinci ihlallerinde 3 gün karantinada en az 3 kitap okuma cezası veriliyordu.

Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yeni bir önleme daha imza attı. Alınan yeni kararla birlikte, maske takmayan vatandaşlara para cezası kesilecek ve kişinin 3 gün karantina yurdunda izole olma zorunluluğu olacak.

YENİ KARARLAR ALINDI

İl Hıfzıssıhha Kurulu ve Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu başkanlığında yapılan toplantıda, vatandaşların izolasyon konusunda yeterince dikkatli olmadığı gözlemlendiği için yeni kararlar alındı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, önceden uygulanan maske takmayan vatandaşlara ilk ihlalde uyarı yapılması ve tekrarı durumunda 3 gün karantinada kalıp en az 3 kitap okuma cezasının değiştirildiği belirtildi. Yeni alınan kararla birlikte, denetimlerde maske takmayan vatandaşlara ilk ihlallerinde Kabahatler Kanununun 32. Maddesine göre 392 lira para cezası, ikinci ihlallerinde Umumi Hıfzıssıhha Kanuna göre 900 lira para cezası verilecek ve üç gün karantina yurdunda izole edilecek.

Evinde veya sağlık kuruluşunda Kovid-19 için numune veren vatandaşlar, testsonucu çıkana kadar izole olacaklarına dair taahhütname imzalatılacak.Buna rağmen izolasyona uymayan kişilere, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 900 lira para cezası uygulanacak.

Kurul tarafından alınan başka bir karara daha açıklamada yer verildi. Yeni eğitim öğretim döneminde, tıp fakültesi 6.sınıf öğrencileri hariç ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencileri, devam eden salgın nedeniyle sağlık tesislerinde staj, beceri eğitimi, klinik uygulama adı altında olan tüm iş yeri uygulamaları yaptırılmayacak.

57 köy okulunda yüz yüze eğitim yapılacak

Bu kararlara ek olarak, 15 ilçede 57 köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerinde bulunan okulların, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen esaslar ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından yapılan önerilere uyularak bütün sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime başlamalarına karar verildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı