Bu kişiler toplu para ödeyerek hemen emekli oldu! Siz de bu fırsatı değerlendirin
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu kişiler toplu para ödeyerek hemen emekli oldu! Siz de bu fırsatı değerlendirin

GÜNDEM

8 Eylül 2020 Salı 10:26:16

Bu kişiler toplu para ödeyerek hemen emekli oldu! Siz de bu fırsatı değerlendirin

Günümüzde birçok memur ve işçi sigorta prim ödemelerini gerçekleştirerek olabildiğince en erken şekilde emekli olmak istiyor. Ancak prim ödemeleri tamamlansa bile şart koşulundan dolayı emekli olamayan bu kişiler bu esnada sürekli olarak prim ödemelerini yapmaya devam ediyor.

Günümüzde birçok memur ve işçi sigorta prim ödemelerini gerçekleştirerek olabildiğince en erken şekilde emekli olmak istiyor. Ancak prim ödemeleri tamamlansa bile şart koşulundan dolayı emekli olamayan bu kişiler bu esnada sürekli olarak prim ödemelerini yapmaya devam ediyor. Bu noktada ise belirlenen kişiler için SGK prim ödemelerini geri iade edebiliyor. Genel olarak korona virüs salgını döneminde daha sık şekilde gerçekleşen bu ödemeler halen devam ediyor. Ödemeleri almak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaptıktan sonra bu ödemelere sahip olabiliyor.

TOPLU PRİM ÖDEMELERİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Devletin sağladığı bir hak olarak Sosyal Güvenlik Kurumu prim iadesi koşulları sağlayan herkes için geçerli oluyor. Bu toplu prim iadesinden faydalanabilecek kişiler olarak da tavan prim tutarını geçen kişilerin iade talebi oluşturabildiğini söylemek mümkündür. Sigortalı bir şekilde birden fazla işte çalışan bu kişiler Sosyal Güvenlik Kurumuna tavan tutarı aşacak şekilde prim ödemesi yaptığından dolayı fazla olan bu tutarı geri almak mümkün oluyor.

Memur, işçi ve emeklilere verilen bu hak ise SGK 5510 sayılı kanunun 82. Maddesinde yer alıyor. Direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunan kişiler tavanı aşan prim ödemelerini geri alabiliyor. Ancak SGK başvuru yapmayan kişilerin tavanı aşan ödemeleri otomatik bir şekilde ödemiyor. Dolayısıyla başvuru yapmadan ödeme almak mümkün değildir diyebiliriz.

ÖLÜM DURUMUNDA SİGORTA PRİM ÖDEMESİ NASIL ALINIR?

Sigortalı olarak çalışmış ve prim ödemelerini düzenli şekilde yapmış kişilerin vefatı durumunda da SGK geri prim ödemesi yapıyor. Toplu şekilde yapılan bu prim ödemeleri ise hak sahibi olarak eş ya da çocuklara yapılıyor. Kişi bekar ise anne ya da babaya ödemeler sağlanıyor. Fakat sigorta primlerinin tamamlamamış ve yaş şartını karşılamamış kişilerin vefatı durumunda ailesine dul ve yetim maaşı bağlanamıyor. Sadece sigorta prim ödemeleri sağlanıyor. Dolayısıyla Böyle durumları olan kişilerin öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek detayları öğrenmesi gerekiyor.

TOPLU PRİM İADESİ İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILMALI?

Toplu prim iadesi almak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu üzerindeki primlerini başvuru halinde geri alabiliyor. Emekli olabilme şartını sağlayamayan kişiler için yapılan bu prim ödemesi ise direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine yazılı dilekçe ile sağlanabiliyor. Başvurular ile birlikte de hizmet şartlarını sağlamış ancak emekli olamamış kişilerin ödediği prim ödemeleri geri iade edilebiliyor.

HANGİ DURUMLARDA İADELER YAPILIYOR?

Çeşitli yasalara dayanağı olan toplu prim iadelerinin SGK ve Bağkur kapsamlı olarak çalışmış olan kişilere yapıldığı belirtiliyor. Ancak Genel Sağlık Sigortası primlerinin geri iadesi yapılmıyor. Sadece emekli olamamış olan ya da tavan tutarını geçmiş olan prim ödemelerinde geri iade sağlanıyor. Bunların haricinde ise daha özel koşullara ulaşmak için Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine ulaşarak detaylı bilgi almak mümkün. Genel olarak ise yaş şartını sağlayamayan ya da emekli olamadan vefat eden kişilerin prim ödemeleri sağlanıyor diyebiliriz.

2020 SİGORTA PRİM ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

2020 yılı itibariyle pek çok kişi sigorta prim ödemelerinin ne zaman yapılacağı konusunda çeşitli sorular soruyor. Ödemelerin ne zaman yapılacağından söz edecek olursak bu tamamen Sosyal Güvenlik Kurumunun kişiye ilettiği tarihe bağlı olarak değişiyor diyebiliriz. Vefat durumlarında ya da diğer emeklilik durumlarında başvuruların yapılması halinde en kısa sürede bu prim iadeleri gerçekleşiyor. Tam bir tarih vermek ise bu noktada mümkün değildir.

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı