Bu iş yerleri için kapanış saatleri değiştirildi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu iş yerleri için kapanış saatleri değiştirildi

GÜNDEM

23 Temmuz 2020 Perşembe 09:12:15

Son Güncelleme: 23/07/2020 00:35:34

Bu iş yerleri için kapanış saatleri değiştirildi

İçişleri Bakanlığı,81 il valiliğine genelge göndererek, restoran, lokanta, kafe, çay bahçesi, kıraathane, gibi çeşitli işletmelerin kapanış saati sınırlamasını kaldırdı.

Yaz aylarında geceleri oluşan yoğun talebi yasak nedeniyle karşılayamayan esnaf rahat bir nefes aldı.

Bakanlığın gönderdiği genelgeye göre, 81 ilde lokanta, restoran, kafe, gibi iş yerlerinin çalışma saatlerine ilişkin sınırlama kalktı. Artık işletmeler ruhsatlarında yer alan saate kadar hizmet verebilecekler.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Kovid-19 virüsünün, toplum sağlığına ve kamu düzenine oluşturduğu riski yönetme, güvenli mesafeyi koruma, sosyal izolasyonu temin etme ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla birçok tedbir kararı alındı. İçinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, temizlik, maske ve fiziki mesafe gibi önlemlerin yanı sıra her iş kolunu ve faaliyet alanını kapsayan önlemler alındı.

RUHSATTA BELİRTİLEN SAATE KADAR AÇIK KALACAK

Bakanlık tarafından salgının ilk dönemlerinde lokanta, restoran, kafe, kıraathane gibi iş yerlerinin faaliyetleri geçici olarak durdurulmuştu. 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle de yeni bir genelge gönderilerek,faaliyetleri geçici olarak durdurulan söz konusuişyerlerinin belirlenen kurallar çerçevesinde saat 22.00’a kadar hizmet vermeye başlayabilecekleri duyurulmuştu. Artan talep ve sunulan hizmetlere ihtiyacın artması ile birlikte kapanış saatleri 24.00’a kadar uzatılmıştı. Berber, güzellik merkezi, kuaför, Pazar ve satış yerleri, marketler, alışveriş merkezleri gibi iş yerlerinin de çalışma saatlerindeki kısıtlamalar kaldırılmıştı.

Koronavirüs Bilim Kurulunun sektörelbazda yayımladığı rehberde belirtilen kural ve tedbirlere uyulması kaydıyla 21 Temmuz’dan itibaren belirtilen işletmelerin çalışma saati kısıtlamasının kalktığı duyuruldu.

İŞTE SAAT SINIRLAMASI KALKAN İŞLETMELER

 • Restoran
 • Lokanta
 • Kafe
 • Kafeterya
 • Çorbacı
 • Çiğ köfteci
 • Kokoreççi
 • Çay bahçesi
 • Kıraathane
 • Kahvehane
 • Dernek lokalibenzeri işletmeler

Genelgede bahsi geçen işletmeler, genel mevzuatlarında ve ruhsatlarında belirtilen saatlerdehizmet verebilecekler. Konuyla ilgili gerekli kararlar, valilikler ve kaymakamlıklardaki il ve ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından alınacak.

BARLAR, GECE KULÜPLERİ, NARGİLE SALONLARI NE ZAMAN AÇILACAK?

Bazı işyerlerinin saat sınırlamasının kalkmasıyla birlikte vatandaşlar eğlence mekanları, gece kulüpleri, barlar, nargile salonları gibi mekanların ne zaman açılacağını merak etmeye başladılar. Konuyla ilgili açıklama yapan      Recep Tayyip Erdoğan, içinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde hata yapma lüksüne sahip olmadıklarını ve eğlence mekanlarının bir süre daha kapalı olacağını belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı