Bu haber tüm kamu çalışanlarını ilgilendiriyor! Çalışma düzeni değişecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bu haber tüm kamu çalışanlarını ilgilendiriyor! Çalışma düzeni değişecek

GÜNDEM

30 Ağustos 2020 Pazar 20:12:19

Son Güncelleme: 29/08/2020 02:23:01

Bu haber tüm kamu çalışanlarını ilgilendiriyor! Çalışma düzeni değişecek

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’yle birlikte salgın dönemine ait yeni düzenlemeler hayata geçmeye başlıyor. Yeni sistemle uzaktan ve dönüşümlü çalışma sistemleri hayata geçirilecek.

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararla birlikte kamu kurum ve kuruluşları uzaktan ve dönüşümlü çalışma benzeri esnek çalışma yöntemlerini dönüş yapabilecek. Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile birlikte salgınla mücadele kapsamında tedbirler alınmaya devam ediyor.

Dün, Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile birlikte, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan vatandaşların uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerine dönüş yapılabileceği belirtildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle birlikte koronavirüs salgınının yayılımının en aza indirilmesi amaçlanıyor.Yayımlanan genelgede,Covid-19 salgınının etkilerini azaltmak amacıyla, kamu hizmetlerini aksatmamak koşuluyla, kamu kurum ve kuruluşlarındaki çalışanlar dönüşüm bir çalışma uzaktan çalışma gibi esnek çalışma imkânına sahip olacak.

Çalışma düzeniyle ilgili usul ve esasları Cumhurbaşkanlığı, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları için üst yönetici; bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları için bakan; taşra teşkilatları, bakanlıklar tarafından belirlenmemiş ise mahalli idareler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı; diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici belirleyecek.

Bu genelgeyle birlikte esnek çalışma koşullarında çalışan ve idari izinli sayılan vatandaşlar, istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş olarak sayılacak.

Hizmetin yürütülmesi sorumluluğu açısından , dönüşümlü veya uzaktan çalışan vatandaşlar görev yerinde çalışan vatandaşlarla eşit olacak. Dönüşümlü veya uzaktan çalışan kişilerle idari izinli sayılan kişilerin özlük hakları, mali, sosyal hak ve yardımları saklı tutulacak.

Dönüşümlü veya uzaktan çalışan kişiler ile idari izinliler, amirinin izni olmadan görev mahallerinden ayrılmayacaklar ve kişinin hizmetine ihtiyaç duyulup çağrıldığı zaman görevlerine dönmek zorunda olacaklar.  ve İdari izinliler, uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılamayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevlerine dönmek zorunda olacaklar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı