Borçlar Silinecek! SGK Resmileştirdi! Hemen Başvurunuzu Yapın!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Borçlar Silinecek! SGK Resmileştirdi! Hemen Başvurunuzu Yapın!

GÜNDEM

6 Aralık 2020 Pazar 12:59:56

Son Güncelleme: 06/12/2020 12:59:13

Borçlar Silinecek! SGK Resmileştirdi! Hemen Başvurunuzu Yapın!

Borcu olan vatandaşlar uzun bir süredir borç yapılandırmasına yönelik gündemdeki gelişmeleri takip ediyordu. Yapılandırma heberi ile yüzü gülen vatandaşlar hangi borçların yapılandırılacağı konusunda merak içerisinde. İsteyen borcunu yapılandırabilecekken, isteyenlerin de dondurma hakkından yararlanabilmeleri söz konusu olacak. SGK prim borcu bulunanlar için güzel bir gelişme yaşandı! Detaylar haberimizde sizlerle…

SGK Dondurma ve borç silme işlemlerinin otomatik olarak gerçekleştirileceği açıklandı. Ödemelerin ise 31 Ocak 2021 tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerekiyor. İşverenleri ilgilendiren birçok düzenlemenin içerisinde yer aldığı Torba Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Bağ-Kur’lu vatandaşlar için yapılandırma ve dondurma hakkı da resmi olarak hayata geçirildi. Bu düzenlemenin neler getirdiğini, kimleri kapsadığını ve kanun detaylarını sizler için haberimizde derledik.

Torba Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Kanun yürürlüğe girdi. Kanun içerisinde işverenleri ilgilendiren birçok düzenleme mevcut. Diğer bir taraftan ise Bağ-Kur’lu vatandaşlar için de yapılandırma ile beraberinde dondurma hakkı da hayata geçirildi. Bu kapsamda Bağ-Kur’lular özellikle de covid-19 döneminde prim ödemesini gerçekleştiremedikleri dönemleri dondurarak borçlarını sildirme işlemini yapabilecekler.

Dondurma Hakkı Ve Yapılandırmanın Emekliliğe Etkileri

Dondurma düzenlemesi Bağ-Kur’lu vatandaşlara ileride yeniden ihya edebilmek amacıyla, 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla borçları olmaları durumunda, borçlu oldukları dönemlere yönelik Bağ-K ur’luluklarını dondurma hakkını elde ediyorlar.

Dondurma hakkını kullanan Bağ-Kur’lu vatandaşların bu döneme yönelik bulunan borçları silinecek. Dolayısıyla da bu durumdaki vatandaşlar Bağ-Kur prim borçlarının ödemesini yapamadıkları sürelere ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlu kalmayacaklar ve borçları silinecek. Borçları silinen Bağ-Kur’lu vatandaşların 1 Kasım Bağ-Kur’lulukları tekrar başlatılacak. Borçları silinen vatandaşları bu dönem içerisindeki Bağ-Kur’lulukları da dondurulacak ve emekliliklerine dahil olmayacak. İleride bu dönemlerin ihyası gerçekleştirilerek emekliliğe eklenmesi de mümkün olacak.

Kimleri Kapsayacak?

Düzenlemenin kapsamında eski ve yeni kanuna göre Bağ-Kur’lu ve 4/B’li olan tüm vatandaşlar bulunuyor.

– Mülga 1479 ve mülga 2926 sayılı Kanyunlara göre sigortalı bir şekilde tescilleri gerçekleştirilenler,
– Tevkifata istinaden geriye dönük olarak mülga 2926 sayılı Kanun çerçevesinde tescili gerçekleştirilenler,
– 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi çerçevesinde sigortalı kabul edilenler (Köy ve mahalle muhtarları ile talebe bağlı sigortalı olanlar hariç),
– Değişik yapılandırma kanunlarına göre prim borçlarını yapılandırmalarına rağmen (yapılandırma borcunun tamamının ödemesini yapan kişiler hariç) yapılandırması bozulanlar ya da yapılandırmasının iptali için yazılı istekte bulunan kişiler,
– Sosyl Güvenlik Kurumu’na bulunan borçları yangın, deprem, sel gibi doğal afetler nedeniyle ertelenmiş sigortalılardan yazılı talepte bulunan kişiler,
– Prim borçlarını 6183 sayılı Kanunun 48. maddesi çerçevesinde tecil ve taksitlendirme işlemini yapanlardan, tecil ve taksitlendirmesi bozulanlar ya da tecil ve taksitlendirmesinin iptal için talep gerçekleştirenler düzenlemeden faydalanabilecek.

Borçlar Silinecek!

Bağ-Kur’lu vatandaşlardan 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla prim borcu olanların, bu sürelere yönelik prim borçlarını, 31 Ocak 2021 tarihine kadar ödemeleri ya da ilgili kanunlar uyarınca yapılandırmasını yapmadıkları taktirde, 31 Ocak 2021 tarihine kadar ödenen primler de göz önüne alınarak, prim ödemesi olan sigortalıların daha önce ödemiş oldukları primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonundan itibaren, hiç prim ödemesi olmayan sigortalıların ise tescil tarihinden itibaren sigortalılıkları dondurulacak.

Yani Ocak 2021 tarihine kadar SGK’ya prim borcu olan kişilerin durdurma işlemleri SGK tarafından otomatik bir şekilde gerçekleştirilecek. Bu durumdaki kişilerin SGK’ya olan borçları silinecek ve Bağ-Kur’lu süreleri de bu işlemle dondurulacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı