Başkan uyardı: Fay yasası hemen çıkarılmalıdır!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Başkan uyardı: Fay yasası hemen çıkarılmalıdır!

GÜNDEM

25 Ağustos 2020 Salı 13:12:47

Son Güncelleme: 24/08/2020 01:16:06

Başkan uyardı: Fay yasası hemen çıkarılmalıdır!

Kentsel dönüşüm için kritik bir çağrı daha yapıldı. Eğer talep gerçekleşirse fay yasası çıkarılacak. Yeni yasayla birlikte deprem fonu oluşturulması planlanıyor.

Ülkemiz aktif fay hatlarının üzerine kurulu ve birçok şehir 1 ve 2.deprem bölgesi olarak kaydedilmiş durumda. Ülkemizde dinamik yapısı nedeniyle sık sık depremler ile karşı karşıya gelmekte. Depremlerden oluşan mağduriyetleri önleminin en etkili yollardan biri ise bilinçli ve depreme dayanıklı yapılar yapmak. Bunun için atılan en önemli adımlardan biri de kentsel dönüşüm projeleri. Bu projeler sayesinde depreme dayanıksız evler yenilenerek, depreme karşı sağlam de daha dayanıklı yapılara dönüşmesi sağlanıyor.
Özellikle de ise kentsel dönüşüm projeleri, deprem riskinin ve hasarlı konut sayısının yüksek olduğu İstanbul ve İzmir bu konuda ön plana çıkıyor.

Türkiye Büyük İstanbul depremini beklemekte. Bu depremin 17 Ağustos depreminden daha yıkıcı bir etkisinin olması beklenmekte. Türkiye ise beklenen bu büyük depreme geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Ülkemizin ise yine aktif fay hatları üzerinde kurulu çok fazla yerleşim noktası da var. Tüm bunlara rağmen de Türkiye’de kentsel dönüşüm de hala sorunlar yaşanmakta. Konuya dair değerlendirmeler de bulunan EGE-Koop Genel Başkanı olan Hüseyin Aslan ise, ülkemizin kentsel dönüşüm alanında reform değerinde yeni karar alınmasına ihtiyaç duyduğunu belirtti.

EGE KOOP GENEL BAŞKANI HÜSEYİN ASLAN: FAY YASASI HEMEN ÇIKARILMALIDIR! 

Türkiye’nin deprem bölgesinde olduğuna ve büyük bir deprem gerçekliği ile yaşadığına dikkat çeken Hüseyin Aslan, yapmış olduğu değerlendirmesin de ise İzmir ilimizde sadece 300 binin üzerinde gece kondu olduğunun altını çizdi ve binaların ise ortalama yaşlarına bakıldığında 25 olduğunu belirtti ve riskin büyük olduğuna bir kez daha işaret etti.

Sayıştay raporu ise İzmir’de yer alan binaların %60 ila %65 oranına yakının kaçak bina statüsünde olduğunu gösteren raporu işaret eden Aslan, kentsel dönüşüm, yasanın tarif ettiği düzen de şehir merkezinde bulunan birtakım binaların yenilenmesi olarak algılanmakta yorumunu yaptı. Oysa olması gereken kentsel dönüşümün sıvılaşan zemine göre planlanması, projelendirmesi gerektiğini belirten Hüseyin Aslan, fayların bölgelere göre incelenmesi buna göre de deprem stratejisi uygulanması gerektiğini savundu. Aslan ayrıca bu aşamalar için hiç zaman kaybedilmemesi gerektiğini bunun şart ve kaçınılmaz olduğunu da katardı. Aslan sözlerinin devamında İzmir için acil eylem planı oluşturulması gerektiğini de savundu.

DEPREM KREDİ FONU OLUŞTURULMALI! 

Hüseyin Aslan, kentsel dönüşüm için acil fay yasanın çıkarılmasının gerekli olduğunu ve bunun yanı sıra deprem kredi fonu kurulması, kentsel dönüşüm modelinin oluşturulması gerektiğini belirtti.

Aslan, depremin her an vurabileceğini bu gerçeğin unutulmaması gerektiğinin altını çizerken herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı