Bankalardan para iadeleri başladı: Hemen başvuru yapan herkes para iadesi alacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bankalardan para iadeleri başladı: Hemen başvuru yapan herkes para iadesi alacak

GÜNDEM

6 Mayıs 2020 Çarşamba 14:53:42

Bankalardan para iadeleri başladı: Hemen başvuru yapan herkes para iadesi alacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından vatandaşların mağdur olmaması amacıyla yeni adımlar atıldı. Böylelikle vatandaşların mağdur olmaları engellenecek ve bankalar ek talepte bulunamayacak. Son zamanlar içerisinde masraf adı altında alınan kararlar doğrultusunda

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından vatandaşların mağdur olmaması amacıyla yeni adımlar atıldı. Böylelikle vatandaşların mağdur olmaları engellenecek ve bankalar ek talepte bulunamayacak. Son zamanlar içerisinde masraf adı altında alınan kararlar doğrultusunda müşteri tarafından rahatsız edilen tüm masraflar alınmayacak ve alınan vatandaşlardan da tüm paralar iade edilme hakkına sahip olunacak. Aynı zamanda kredi kartlarından yıllık aidat alınması da engellenecek ve kredi kartı gecikme faizleri ile ilgili yeni adımlar atılıyor. Kredi kartı gecikme faizi düşürülmesiyle birçok vatandaş rahata erecek. Böylelikle Asgari ödeme tutarı bir süre daha düşük seyredeceği ön görülmektedir.

KREDİ KARTI AİDATLARI, FAZLA FAİZ ÜCRETLERİ İADE EDİLECEK!

Korona virüs sebebiyle ülkemizde birçok vatandaşımız mağdur oldu. Böylelikle daha fazla mağduriyet yaşanmaması için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından büyük destek geldi. Kredi kartı kullanan vatandaşlar için gelen müjdeli haber vatandaşlarımızı bir hayli sevindirdi. Asgari ödeme tutarının yüzde 30 seviyelerinde olmasının yanı sıra yüzde 20 seviyelerine indirilmesi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından karar verildi. Ayrıca yeni gelen adımlar doğrultusun da bankalar tarafından masraf adı altında alınan ücretler ile alakalı gelişmeler geldi. Bu süreç içerisinde artık o masraflar alınmayacak ve alınan masraflar vatandaşlara iade edilecek! Böylelikle başvurularınızı yaparak masraf adı altında alınan ücretlerinizi alma fırsatını elde edebilirsiniz.

Gündemimizde yer alan yeni kararlar doğrultusunda kredi kart ödemelerinde gecikmeleri için uygulanan gecikme faiz oranı düşürülmesiyle gündemimizde ki yerini aldı. Bu karar 1 Nisan 2020 tarihinde gündemimizde ki yerini almasıyla birlikte vatandaşlar artık düşük faiz oranı ile gecikmelerini ödeyecek. Yapılan uygulamalar doğrultusunda son ödeme tarihinden üç aylık dönem içerisinde bildirim yapılmasıyla birlikte bir aylık dönem içerisinde de kredi kartlarının iptali gerçekleşiyordu. Bu süreçte ise yeniden kredi kartı alma imkanı müşteriler için sunulmuyordu. 2019 tarihinden yayınlanan genelge doğrultusunda kredi kartları için belirlenen asgari ödeme tutarı yüzde 30 iken yeni kartlarda ise yüzde 40 olarak belirlenmişti. Ancak yapılan düzeleme doğrultusunda 2020 tarihinde yüzde 20’lere indirilerek bu dönem içerisinde ki mağduriyetin engellenmesi bekleniyor.

BANKALARA ÖDENEN MASRAFLAR İADE EDİLECEK!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan düzenlemeler doğrultusunda kredi masraflar masrafları vatandaşlara iade edileceği hakkında ifadeler kullanıldı. Bu süreç içerisinde tüketici şikayet etmesi ile birlikte haksız ya da karşılıksız olması tespit edilmesiyle birlikte ödenen ücretler toplu olarak iade edilmesi ön görülüyor. Bu doğrultu da başvurularınızı yaparak ödemiş olduğunuz masraf ücretleri geri alma fırsatını elde edebilirsiniz.

Emekliye işsizlik sigortası yapan bankaların tespit edilmesiyle birlikte primler faizleri ile birlikte iade edilme şansını yakalayacaktır. Bu doğrultuda bankalar bu konu ile alakalı olarak ceza alacak ve ücretiniz iade yapılacaktır. Aynı zamanda diğer adı altında tüketicilerden alınan bütün ücretler, tüketicinin şikâyet etmesi doğrultusunda iade yapılacak ve paralarını toplu alma fırsatını elde edecekler.

Müşteri onaylamadığı sürece hiçbir işlem doğrultusunda komisyon adı altında ücret alınması talep edilmeyeceğini açıklayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bu konu ile alakalı yeni adımlar attı. Komisyon adı altında herhangi bir ücret alınmayacak ve kedi kartlarının alınan aidat ücretleri belirtilmediyse iade edileceği açıklandı. Ancak Aidatsız kredi kartları için bir bankaya başvuru yaparak sahip olabileceğinizi de unutmamanız gerekir. Banka aidatsız kredi kartı vermez ise bu doğrultu da masraf almasına izin verilmeyecek ve bu doğrultuda yıllık aidat kesilmeyecek. Herhangi bir sebepten dolayı bankalar bu işlemleri uygular ise 6,9 milyon TL para cezası kesilecektir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı