Banka Hesaplarınızı Kontrol edin! Ödemeler bugün hesaplara yatırıldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Banka Hesaplarınızı Kontrol edin! Ödemeler bugün hesaplara yatırıldı

GÜNDEM

4 Aralık 2020 Cuma 20:42:51

Banka Hesaplarınızı Kontrol edin! Ödemeler bugün hesaplara yatırıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kasım ayına yönelik işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin 4 Aralık tarihinde hesaplara yatırılacağını açıkladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alanların heyecanla beklediği ve araştırdığı o açıklamayı yaptı. 4 Aralık 2020 tarihinde milyonlarca kişi ödeme alacak. Peki Kasım ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneğiyle ilgili ödeme takvimi ne? Kısa çalışma ve işsizlik ödeneği sorgulama!

Bakan Selçuk, ödemelerin 4 Aralık tarihinde hesaplara yatırılacağını belirtti. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, “İşsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri 4 Aralık 2020’de gerçekleştirilecek. Ödemeler banka hesaplarına yatırılacak. IBAN bilgileri olmayan vatandaşlara ise PTT aracılığıyla ödemeler gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.

İşsizlik Ödeneği

Sigortalı olan işsizlere yasada belirtilen koşulları sağlamaları durumunda işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve tutarda sağlanan ödemelere verilen isimdir. İşsizlik ödeneğinden faydalanmak için bazı koşullar dikkate alınır.

– Kendi istek ve kusuru olmaksızın işsiz kalmak,
– Hizmet akdinin sonlanmasından önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
– Hizmet akdinin feshinden önceki son üç sene içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası prim ödemesi yapmış olmak,
– Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içerisinden en yakın İŞKUR şubesine şahsen veya elektronik ortamdan başvuru yapmak.

Kısa Çalışma Uygulaması Nedir?

Genel ekonomik, sektörel, belgesel kriz ya da zorlayıcı nedenlerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında düşürülmesi ya da süreklilik şartı aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen ya da kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması durumunda, işyerinde üç ayı geçmemek üzere sigortalılara çalışamadıkları süreç için gelir desteği sağlayan bir uygulama olarak bilinmektedir. Covid-10 salgını sürecinde işveren için getirilen desteklerden yalnızca biridir. Uygulama döneminde çalışanın maaşının brüt %60’ı devlet tarafınca karşılanmaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Sonlanacak?

26 Mart 2020 tarihi itibarıyla ilk olarak verilmeye başlanan Kısa Çalışma Ödeneği desteği, koronavirüsle mücadele çerçevesinde alınacak ekonomik önlemlerden bir tanesi olarak işleme alındı. Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman sonlanacak sorusu ise vatandaşlar tarafından merak ediliyordu. 17 Kasım’da bitmesi beklenen Kısa Çalışma Ödeneği 2 ay daha uzatıldı ve 17 Ocak tarihinde sonlandırılmasına karar verildi. Yeni covid-19 sebebiyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması hususundaki Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’nin bugün olan sayısında yayımlanmıştır.

İki ay daha uzatılmasına karar verilen Kısa Çalışma Ödeneği, işverenler ve işçiler için 17 Ocak 2021 tarihine kadar sağlanmaya devam edecek. Aralık ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatar sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kasım ayına yönelik işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin 4 Aralık tarihinde yatırılacağını açıkladı.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Kaç Kişi Yararlandı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarına göre bu dönemde Kısa Çalışma Ödeneği çerçevesinde 3 milyon 575 bin 9 çalışan için toplam da 16 milyar 578 milyon 955 bin 700 lira ödeme gerçekleştirildi.

Ücretsiz izne ayrılan kişiler ve iş akdi feshedilen kişiler için ödenen nakdi ücret desteğinden de 1 milyon 901 bin 212 çalışan faydalandırıldı. Toplam ödeme tutarı 3 milyar 611 milyon 536 bin 114 lira olarak kaydedildi. Diğer bir taraftan 775 bin 252 kişi, bu dönemde toplam da 3 milyar 128 milyon 712 bin 413 lira işsizlik ödeneği aldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı