Bakanlık harekete geçti: İzinsiz reklam gösterimi yasaklanıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bakanlık harekete geçti: İzinsiz reklam gösterimi yasaklanıyor

GÜNDEM

8 Ağustos 2020 Cumartesi 10:12:24

Son Güncelleme: 08/08/2020 05:09:07

Bakanlık harekete geçti: İzinsiz reklam gösterimi yasaklanıyor

Eylül ayının başında yürürlüğe geçecek olan Ticari Elektonik İleti Yönetim Sistemi kişilerin istenmeyen reklam ve ticari içerikli mesajlar almasının önüne geçecek.

Kişilere elektronik posta aracılığı kendi istekleri olmadığı halde ile ürün tanıtımı yapmak, kampanya lanse etmek ve benzeri amaçlar ile gönderilen istenmeyen elektronik iletilerin önüne geçmek amacıyla yarım milyondan fazla kişinin şikayette bulunması üzerine Ticaret Bakanlığı olaya el attı. Taraflarınca hazırlanan ve alt yapısı faaliyete geçmeye hazır olan Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi’nin Eylül ayı başında faaliyete geçmesi bekleniyor. Bu sistem zorunlu hale gelecek ve sistem aracılığı ile ileti gönderme onayı bulunmayan hiçbir gönderici kişilerin elektronik posta adreslerine istenmeyen ticari iletiler gönderemeyecek.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI, EYLÜLDE DEVREYE ALINIYOR

Vatandaşları yeterince bunaltan ticari içerikli bu iletilerin sayısı bir takım düzenlemeler yapılarak indirgenmiş olsa da önüne geçilememişti. Beş yüz bine yakın elektronik posta kullanıcısı vatandaşın rahatsızlıklarını iletmeleri üzerine bu tür elektronik iletilerin vatandaşlara istemedikleri takdirde iletilmesini engellemek amacı ile yeni bir düzenleme yapmak isteyen Ticaret Bakanlığı bu sorunu çözmek için bir sistem geliştirmek üzere 2020 yılı başında çalışmalara başlamıştı. Bu sebeple geliştirilen Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi’nin yürürlüğe geçmesine dayalı yayınlanan yönetmeliğe göre sistemin Eylül ayında faaliyete geçeceği, yapılan düzenlemeler ile elektronik posta kullanıcısı vatandaşlara ticari reklam içerikli elektronik ileti göndermek isteyen kişi ve kuruluşlar bu sisteme kayıt olacaklar. Sistem ticari reklam içerikli elektronik ileti almak istemeyen e posta adreslerini tanıyacak ve bu kullanıcılara ticari elektronik ileti gönderilmeyecek. Vatandaşlar ise bu sistem üzerinden ticari elektronik ileti almak istedikleri firma ve kişileri seçebilecek onay veya iptal edebilecek.

İZİNSİZ E-POSTA GÖNDERİLMEYECEK

Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan haberde, yeni düzenlemelerden sonra kişilerin elektronik posta hesaplarına ticari, reklam içerikli elektronik posta göndermek isteyen kişi ve firmaların bu tip elektronik iletiler göndermek için kişilerden onay aldıklarına dair rapor ve bu kişilerin elektronik posta adreslerinin listelerini Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemine yüklemeleri gerekmekte. Bu koşulları yerine getirmeleri için bu firma ve kişilere 1 Eylül tarihine kadar süre verildi. Bu süreye kadar işlemlerini tamamlayan ticari elektronik ileti göndericilerinin sistem üzerinden onaylarının kabul edilmesi halinde kullanıcılara reklam içerikli iletiler göndermeye devam edebilecekler. Verilen süre içerisinde yapılan düzenlemeler dahilinde beyan edilen taleplerin yerine getirilmemesi halinde elektronik iletiyi alacak olan kullanıcılara göndericinin bu tip elektronik iletiler gönderme onayının bulunduğu fakat reddetme istekleri halinde bu işlemi gerçekleştirebilecekleri sistem üzerine yönlendiren web sitesi bağlantısı ve işlemin nasıl yapılacağına dair yönergeler içeren elektronik postalar gönderilecek. Sisteme kaydedilen onayları kullanıcılar bu yılın Aralık ayının başına kadar kontrol edebilecek ve istedikleri değişiklikleri yapabilecek. Bu sürenin sonrasında ise değişiklik yapılmadığı takdirde gönderilen ticari reklam içerikli elektronik iletiler onaylı sayılacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı