Bakan Selçuk açıkladı: Ev yapan dar gelirli kişilere 40 bin TL destek verilecek! Sadece başvuru yapanlar alabilecek!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Bakan Selçuk açıkladı: Ev yapan dar gelirli kişilere 40 bin TL destek verilecek! Sadece başvuru yapanlar alabilecek!

GÜNDEM

11 Haziran 2020 Perşembe 13:48:31

Bakan Selçuk açıkladı: Ev yapan dar gelirli kişilere 40 bin TL destek verilecek! Sadece başvuru yapanlar alabilecek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik barınma yardımlarımız kapsamında betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık” dedi. Bu açıklamanın ardından ise çok büyük yanlış anlaşılmalar meydana çıktı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik barınma yardımlarımız kapsamında betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık” dedi. Bu açıklamanın ardından ise çok büyük yanlış anlaşılmalar meydana çıktı. İnsanlar her başvuru yapana 40 bin TL verilebileceğini sandı ve toplam başvuru sayısı 680 bin kişiyi geçti. Ancak durum böyle değildi. Sadece barınma ile alakalı ciddi sorunları olan vatandaşlarımıza verilecek olan 40 bin TL’lik para yardımı sadece ev ile alakalı harcamalar için kullanılabilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: , “Kovid-19’la mücadele sürecinin başında miktar artışı kararı aldığımız barınma yardımlarımız normalleşme süreci ve sonrasında da bu oranlarla devam edecek” şeklinde konuştu. İşte tüm ayrıntılar…

TÜM YARDIMLAR DEVAM EDECEK! BARINMA YARDIMI EK OLACAK!

Vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarına yönelik Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımları devam edecek. Korona virüs ülkemizi yavaş yavaş terk ediyor olsa da maddi yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yapılacak olan maddi yardımların tamamı devam edecek. Para yardımları, manevi yardımlar, engelli maaşları, evde bakım maaşları, sosyal yardımlar ve barınma yardımları gibi tüm yardım programları aynı şekilde devam edecek. Öte yandan Zehra Zümrüt Selçuk, “Bakanlık olarak farklı sosyal yardım programlarımızla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz” mesajını verdi.

PREFABRİK EV YAPANA 30 BİN TL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik barınma yardımlarımız kapsamında betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise hane başına azami 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık. Ayrıca prefabrik ev yapımı yardımı kapsamında bir hanenin alabileceği azami yardım tutarını da 20 bin liradan 30 bin liraya yükselttik. Daha önce 3 bin lira olan, afet olayları sonrasında yapılan ev eşyası yardımlarımızı 5 bin lira olarak revize ettik” dedi. Yapılan bu açıklamaların ardından kimlerin barınma yardımı parası alabileceği tartışılan bir konu oldu.

BARINMA YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Bakanlığın dar gelirlilere sağlamış olduğu ev yardımından oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi aileler faydalanabiliyor. Dar gelirlilere bu yardım daha çok kırsal alanda kendilerine ait evlerde ikamet eden ihtiyaç sahibi hanelerin evlerindeki yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik yapılıyor. Yardıma başvurmak isteyenlerin ise 18 yaş üstü olması ve hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olması gerekiyor.

BARINMA YARDIMINA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Vatandaşlarımızın barınma ve ev yardım parası almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat giderek barınma ve ev yardım parası başvurularını yapmaları gerekiyor.

 

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı