Aylık 2770 TL maddi yardım müjdesi! Bu kişiler öncelikli olacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Aylık 2770 TL maddi yardım müjdesi! Bu kişiler öncelikli olacak

GÜNDEM

14 Ağustos 2020 Cuma 17:10:17

Son Güncelleme: 14/08/2020 13:45:16

Aylık 2770 TL maddi yardım müjdesi! Bu kişiler öncelikli olacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayınlanan yeni genelge kapsamında vatandaşlarımıza aylık olarak 2770 TL ödeme yapılacak. Genelge kapsamında yapılacak olan yardıma başvuru yapabilmek için gereken sadece T.C. kimlik belgesi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayınlanan yeni genelge kapsamında vatandaşlarımıza aylık olarak 2770 TL ödeme yapılacak. Genelge kapsamında yapılacak olan yardıma başvuru yapabilmek için gereken sadece T.C. kimlik belgesi. Aylık olarak her ayın 15’inde düzenli bir şekilde ödeme yapılacak, bu ödeme 9 ay boyunca yapılabilecek. 2770 TL başvurusu yapabilmek için öncelikle vatandaşlarımızın tüm gerekli şartları karşılaması gerekmektedir. Gerekli olan şartları karşılamayan vatandaşlarımızın ise diğer yardım türlerinden faydalanabileceği açıklandı. Sosyal Güvenlik Kurumu iş görmezlik ödeneği, doğum parası, süt parası, GSS primleri, cenaze parası, aile ve çocuk yardımı gibi birbirinden farklı yardım programlarında vatandaşlara toplam 2770 TL ödeme yapabilecek. İşte tüm detaylar…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayınlanan yeni genelge kapsamında vatandaşlarımıza aylık olarak 2770 TL ödeme yapılacak. Ancak bu ödemeden faydalanabilmek için gerekli olan tüm şartların karşılanması gerekiyor. İşte aylık olarak her ay alınabilecek yardım programının ayrıntıları.

İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ

İş görmezlik ödeneğinden faydalanabilmek için öncelikle tüm şartların karşılanması gerekmektedir. 2020 yılı içerisinde sigortalı çalışmakta olan bir kişinin geçireceği iş kazası sonucunda en az 7 gün işinden mecburen raporlu bir şekilde uzak kalması halinde devletimiz bu iş görmezlik raporu alan kişiye günlük 99 TL ödeme yapabilecek. İŞ görmezlik ödeneği tamamı ile devlet tarafından karşılanacak olup işverene herhangi bir ödeme yaptırılmayacak. Ancak eğer iş görmezlik raporu almış olan kişi 7 günden az iş görmezlik raporu alır ise bu ödemelerin tamamı işverene ait olacak. Bu nedenle iş görmezlik ödeneği almak isteyenlerin bu gibi ayrıntılardan haberdar olması gerekiyor. İş görmezlik raporu sadece istirahat için değil devletten veya işletme sahibinden çeşitli ödemelerin alınabilmesi için elde edilmektedir. İş görmezlik raporu için heyete girilmesi ve onaylanmanız gerekiyor. Bu nedenle iş görmezlik raporu alması o kadar da kolay olmayan bir rapor çeşididir.

EV HİZMETİ VERENLER

Ev hizmetine giderek çalışmakta olan gündelikçi kadınlar veya bebek, çocuk bakıcıları ay içerisinde 10 günden fazla işe gidiyorsa primlerini kendileri yatırmaları halinde erkenden emekli olabiliyor ve aynı zamanda iş görmezlik raporu almaları halinde kendilerine günlük 17,64 TL ödeme yapılabiliyor. Eski kanunlara göre günlük 1,96 TL olan iş görmezlik ödeneği bedeli artık günlük olarak çıkartılmış ve 17,64 TL’ye kadar yükseltilmiştir. Bu nedenle gündelik işe giden kadınlar ve bebek, çocuk bakıcıları günlük olarak 17,64 TL iş görmezlik ödeneği alabilecek.

İŞSİZLİK MAAŞI ÖDEMELERİ

İşsizlik ödeneğinden faydalanabilmek için gerekli olan tüm şartların karşılanmış olması gerekmektedir. İşte işsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için gerekli olan tüm şartlar:

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak

Gerekiyor. Eğer işsizlik ödeneği almak istiyorsanız esube.iskur.gov.tr web adresine başvuru yapmak gerekiyor.

CENAZE YARDIMI ÖDEMESİ

Vefat eden kişilerin yakınları 360 günlük sigorta primlerini yatırılması halinde geriye kalan tüm sigorta primlerini ve vefat eden kişi için 801 TL cenaze yardımı alabilmektedir. Cenaze yardımı başvurusu yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) il ve ilçe müdürlüklerine bizzat başvuru yapmak gerekiyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
6 Yorum yapıldı

6 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı