Araç Sahiplerinin Dikkatine! Bu Hafta İtibariyle Geçerli Olacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Araç Sahiplerinin Dikkatine! Bu Hafta İtibariyle Geçerli Olacak

GÜNDEM

7 Aralık 2020 Pazartesi 11:25:41

Araç Sahiplerinin Dikkatine! Bu Hafta İtibariyle Geçerli Olacak

Son zamanların en çok dikkat çeken konuları arasında araç sahipleri için yapılan son dakika gelişmeleri gün yüzüne çıkmaktadır. Milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren bu son dakika gelişmelerin gündemimizde bulunmasıyla beraber kış lastiği zorunluluğu getirildi.

Kış ayına geçiş yapılmasının ardından 1 Aralık 2020 tarihi itibari ile kış lastiği zorunluluğu yapılması ile beraber taktırmayan araç sahiplerine uyarılar yapıldı. Yapılan bu son dakika gelişmeler doğrultusunda on binlerce vatandaşımız için büyük fırsatlar sunulmaya başlamış bulunmaktadır. . MASFED Başkanı Aydın Erkoç, “Sürücüler hem kendi güvenlikleri hem de diğer sürücülerin ve yolcuların güvenliği için bu kurala uyarak bir an önce lastik değişimini yapmalılar” ifadelerini kullanarak gündemimizde ki yerini almaktadır.

Son dakika gelişmelerin gündemimizde bulunmasıyla beraber on binlerce vatandaşımız için son dakika gelişmeler gündemimizde ki yerini almaktadır. Pek çok vatandaşımızı yakından ilgilendiren bu son dakika gelişmeler doğrultusunda 1 Aralık itibari ile uyum sağlamayan vatandaşlarımız için önemli uyarılar yapıldı. Şehirler arasında yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için yapılan son dakika gelişmeler ile beraber kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık itibari ile gerçekleştirilecektir. Milyonlarca vatandaşımızın alınan bu karar sonrasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Trafik Kanunu gereğinde gerekli incelemeleri yaparak dikkatleri üzerine çekmek istemektedir. Bu kapsam doğrultusunda alınan gelişmeler doğrultusunda kış ayının gelmesi üzerine illerin hava ve iklim şartları doğrultusunda yılın belirli dönemlerinde kış lastiğinin takılması zorunlu hale getirilmiştir.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA!

Kış lastiği zorunluluğunun getirilmesinin ardından pek çok vatandaşımızın bu kurallara uyum sağlaması ön görülmektedir. 1 Aralık 2020 tarihi ve 1 Nisan 2021 tarihleri arasında geçerliliğini koruyacaktık. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bu kurallara uyum sağlamayan bireyler için 776 TL ceza uygulanacağına dair açıklamalar yapılmıştır. Bu kapsam doğrultusunda yük ve yolcu taşımacılığı işi ile uğraşanlar için geçerli olmasının yanı sıra diğer hususi araçlar için uygulama zorunluluğu bulunmaktadır. Söz konusu  olan ve gün yüzüne çıkan bu uygulama şartları kapsamında alınan önlemler doğrultusunda kış lastiği olmayan araçlar için ceza işlemleri uygulanacağı açıklanmıştır. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

“LASTİKLERİN MEVSİME UYGUN OLMASI GEREKİR”

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, trafiğin güvenli seyredebilmesi ve trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için lastik değişiminin büyük önem taşıdığını söyledi. Bir araçta kazaya sebebiyet veren unsurların başında lastiğin geldiğini belirten Erkoç, kullanılan lastiklerin mevsime uygun olması gerektiğini bildirdi. Erkoç, “Hava sıcaklıkları 7 dereceye ve altına indiğinde, artık kışlık lastikleri takmanın zamanı gelmiştir. Kışın meydana gelen trafik kazalarının sebebi çoğunlukla mevsime uygun olmayan lastiklerin kullanılmasıdır. Çünkü yaz lastikleri soğuk havalarda, karlı ve buzlu zeminlerde tutunma kaybına, frenlemelerde kaymaya, savrulmaya ve hakimiyet kaybına yol açar.” dedi.

“1 ARALIK’TAN ÖNCE LASTİK DEĞİŞİMLERİ YAPILMALI”

Kış lastiği uygulamasının zorunluluğun ötesinde hayati önem taşıdığını vurgulayan Erkoç, “Sürücüler hem kendi güvenlikleri hem de diğer sürücülerin ve yolcuların güvenliği için bu kurala uyarak bir an önce lastik değişimini yapmalılar.” diye konuştu.

Sürücüleri, 1 Aralık’tan önce lastik değişimlerini yapmaları yönünde uyaran Erkoç, kış lastiği takılması kadar bilinçli lastik alımının da büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Erkoç, vatandaşların mutlaka lastik ömrüne dikkat etmesi gerektiğine işaret ederek, “Lastik alınırken mutlaka tarihine bakmak gerekiyor. Çünkü lastik kullanılmamış olsa bile belli bir raf ömrü vardır. Bekletilmiş lastikler özelliğini kaybeder ve balans tutmaz.” dedi.

Erkoç, zorlu kış şartlarına hazır olmak gerektiğini, lastik değişiminin yanı sıra araç bakımının da büyük önem taşıdığını kaydetti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı