Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli? Bunları yapmayın! - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli? Bunları yapmayın!

GÜNDEM

23 Temmuz 2020 Perşembe 04:12:23

Son Güncelleme: 23/07/2020 00:21:01

Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli? Bunları yapmayın!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlarımız araç kiralamaya yoğun ilgi gösterdi. Peki araç kiralarken nelere dikkat etmeli? Uzmanlar araç kiralamada dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler verdi.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte, tatil ya da aile ziyareti için yola çıkacak vatandaşların birçoğu salgın yüzünden otobüs ve uçak ile seyehat etmek yerine araç kiralamaya karar verdi. Araç kiralama sektöründe çifte bayram sevinci yaşandı.Piyasada bireysel kiralama için kullanılan 30.000’e yakın aracın yüzde 90’ı kiralandı.Sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde bile 22 bine yakın araç kiralandığını, bayram tatilinde araç kiralamak isteyenlerin acele etmesi gerektiği söylendi.

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, tüketicilerin pandemi nedeniyle toplu taşıma endişelerinin arttığını ve bayram tatili için araç kiralamaya yöneldiğini belirtti. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden 22.000 civarı araç kiralandığını açıkladı.Araç kiralama fiyatlarında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30-35 gibi bir artış olduğunu belirtti.Turkrent CEO’su Barkın Pınar konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. İlk defa bayramdan yaklaşık 20 gün önce araçlarının tamamını kiraladıklarını vurguladı.

OTOBÜSLERDE SEFER SAYILARI AZALDI

Araç kiralama talebindeki artış nedeniyle otobüse talep azaldı. Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, İstanbul otogarından, geçen yıla oranla bu sene 2.500 yerine 1.200 otobüsün çıkış yapacağını söyledi. Sefer sayısının yüzde 50 düşüş yaşandığını ve doluluk oranlarının yüzde 60’lara düştüğünü açıkladı. Ek sefer yapılmayacağını ekleyerek konuşmasını noktaladı.

ARAÇ KİRALARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Araçtaki kişi sayısına, çıkacağınız yolun uzunluğuna, bütçenize ve ihtiyacınıza göre araç kiralayın.
 • Yakın lokasyonlardan kiralama yapın.
 • İndirim ve kampanya araştırması yapın. Erken rezervasyon yaparak ucuza araç kiralayabilirsiniz.
 • Referanslı araba kiralama şirketi bulun. Yakın çevrenizin daha önce kullandığı şirketlere yönelin. Fikir alabileceğiniz kimse yoksa bir kasko acentasına gidip yardım isteyin, seve seve birlikte çalıştıkları güvenilir firmaların listesini vereceklerdir.
 • Sigorta acentesinin kişisel otomobil politikasını kapsayıp kapsamadığını öğrenin. Aksi halde sigortasız araç kullanırken oluşacak hasarlardan siz sorumlu tutulacaksınız.
 • Sigortasız ve kaskosuz araç kiralamayın.
 • Sözleşmeyi dikkatlice okumadan imzalamayın. Şirket size boş senet imzalatmak isterse kesinlikle imzalamayın
 • 3 yaşından büyük araçlardan uzak durun.
 • Küçük araçlar kiralayın. Bu sayede hem uygun fiyata araç kiralayabilirsiniz hem yakıt parası az olur hem park sorunu yaşamazsınız.
 • Aracı teslim almadan önce hasar tespiti yapın. Çarpık veya göçük var mı kontrol edin. Kapıları, bagajı, motor kaputunu, koltukları, aksesuarları, aynaları, arıza ışıklarını dikkatle inceleyin.
 • Aracı teslim alırken araçta ne kadar yakıt olduğunu kontrol edin ve o miktarda yakıtla teslim edin.Kontrol etmezseniz bazı firmalar depoyu tamamen doldurmanız gerektiğini iddia edip masraf çıkartabilir.
 • Yola çıkmadan önce firmadan en az iki kişinin telefon numarasını alın. Araçla kaza yaparsanız eğer trafik polisine rapor tutturun ve firmadaki kişilerle iletişime geçin.

Araç Kiralarken Fotoğraf Çekin

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, araç kiralamak isteyen tüketicilere kritik açıklamalarda bulundu. Koçal, kiralık aracı hem teslim almadan önce hem teslim ederken, tüketicilerin aracın fiziki durumunu incelemesini ve dört bir yanının fotoğraflarını çekmelerini önerdi.

Pandemi dönemi ve yaz aylarının gelmesiylebirlikte vatandaşlar otobüs, uçak, tren gibi toplu olarak seyehat edilen taşıtları tercih etmek yerine araç kiralamaya yoğun talep gösterdi. Araç kiralamaya gösterilen ilgi fırsatçıları harekete geçirdi. Koçal, tüketicilerin son dönemde araç kiralama yapan bazı işletmeler hakkında şikayetlerinin arttığını dile getirdi.

Koçal, sözlerine vatandaşları güvenilir işletmelerden araç kiralamaları gerektiğini ekleyerek devam etti. Kiralama yapan tüketicinin, teslim almadan önce ve teslim ederkenaracın fiziki durumunu tespit etmesi ve dört bir taraftan aracın fotoğrafını çekmesi gerektiğini vurguladı.Bu sayede kiralama şirketi ile yaşanacak sorunlar en aza indirgenecektir.

BAŞKASININ ARACA VERDİĞİ ZARARI SİZ ÖDEMEYİN

TÜDEF Başkanı Koçal, otomobil kiralama işi yapan bazı şirketlerin, tüketici aracı teslim aldıktan sonra ek masraflar çıktığını iddia ettiğini belirtti. Koçal, özellikle günlük veya saatlik yapılan araç kiralamalarda yaşanan bir soruna dikkat çekti. Bu kiralamalarda araç belirlenen otoparklara park ediliyor ve aracı teslim eden kişi anahtarı otomobilin içinde bırakıyor. Kapılar sistem üzerinden otomatik olarak kapatılıyor. O vatandaştan sonra aracı kiralamak isteyen kişi aracı otoparktan teslim alıyor ve yine sistem üzerinden aracın kapıları açılıyor. Kiralama sistemi bu şekilde işlediği için iki tüketici arası araç şirket tarafından kontrol edilmiyor. Bu sebeple, sizden önce aracı kullanan müşterilerin araca verdikleri zarar görülmüyor ve başkasının zararını siz ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu zararı ödememek için aracı kiralamadan önce ve sonra aracın fotoğraflarının çekilmesi tüketicilere şiddetle öneriliyor.

İPTAL İÇİN TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURABİLİRSİNİZ

Kadıköy’de daha önce benzer bir olay yaşandığını ve kendilerine ulaştığını dile getiren Aziz Koçal, tüketiciye kredi kartını iptal etmesini ve notere giderek gelen faturaya itiraz etmesini söylediklerini belirtti.Vatandaş şikayetini ilettikten birkaç gün sonra karşı tarafın faturayı iptal ettiği öğrenildi.

Koçal, eğer fatura iptal edilmezse ve ilamsız icra başlatılırsa, vatandaşın iptal için tüm belgelerle birlikte ilamsız takibin tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde tüketici hakem heyetlerine başvurabileceğini söyledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı