Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Apartmanda yaşayanlar dikkat! Bunları yapana para ve hapis cezası var

GÜNDEM

13 Temmuz 2020 Pazartesi 02:00:45

Apartmanda yaşayanlar dikkat! Bunları yapana para ve hapis cezası var

Apartmanda yaşayan vatandaşların dikkatine artık bunları yapanlara para veya hapis cezası var. Artık apartmanda balkona çamaşır asmanın, evcil hayvan beslenmenin, halı silkelemenin, balkonu kapatmanın cezası var.

Apartman yaşamı kentleşmenin artmasıyla birlikte her geçen gün artmakta. Vatandaşlar da çoğunlukla apartmanlarda yaşamakta ve bu da bazı sorunlara sebep olmakta. Balkon kullanımı da bu apartmanlarda yaşanan en büyük sorunlardan biri. İşte apartmanda yaşayanları ilgilendiren son dakika gelişmeleri.

Aynı binada içinde çoklu yaşam arttıkça bazı sorunlarda meydana geliyor. Balkon çöp atmak veya halı ya da kilim serpmek gibi sıkıntılar meydana geliyor. İşte vatandaşlar tarafından merak edilen ve cezası olan şeyler;

APARTMANDA KEDİ KÖPEK, HAYVAN BESLEMEK YASAK MI?

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz konu hakkında açıklamalar yaptı. Ali beyin yaptığı açıklamalara göre yönetim planlarında eğer aidat dışında evcil hayvan sahibi olmak ve evde bakımını yapmak gibi konularında düzenlendiğini açıkladı. Eğer evcil hayvan sahibi bir aile yeni bir apartmana taşındıysanız ve apartman düzenlenmesine göre evcil hayvan beslemeye izin verilmiyorsa, yeni kiracı evde kurallara göre evcil hayvan besleyemez. Eğer bu durumda komşulardan biri rahatsız olur ve ihtar ederse kira akdi feshedilir ve yeni kiracı apartmandan tahliye edilir.

Bu sebeple evcil hayvan sahibi olan vatandaşların taşınmadan önce apartman hakkındaki düzenlemeleri okumalı ve yönetim planına göre hareket etmeleri onlara kolaylık sağlayacaktır.

BALKON KAPATMAK YASAK MI?

Apartmanlarda bazı bölümler ortak alan olarak görülür buna dış cephe de dahil. Bu nedenle balkon kapatılması da ortak alana müdahale olarak ele alınır. Kat Mülkiyeti Kanunun 19.maddesine göre ise balkon kapattırma konusunda komşuların rızasının alınması zorunlu olarak görülmektedir.

BALKONDAN HALI KİLİM ÇIRPMA, SİLKELEMEK YASAK MI?

Ülkemizde sık sık uygulanan bu adet bazen komşular arasında tartışmaya sebep olmaktadır. Türk Ceza Kurumu TCK hükümlerine göre ise komşunun huzurunu bozmak ve bir başkasının malını kirletmek suç olarak görülmektedir bu nedenle halı silkelemek gibi davranışlar da yasal suç kapsamına girmektedir. Bu suç kapsamında ise vatandaşlar 3 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talebi ile dava açılabilir.

APARTMANDA BALKON YIKAMAK VE BALKONA ÇAMAŞIR ASMAK YASAK MI?

Balkon yıkamak, balkonu olan vatandaşlarımızın sık sık yaptığı hatta belkide gündelik işlerinden biri. Günümüzde ise kapalı gider borular döşenmekte ve böylece kimse rahatsız olmadan vatandaşlar rahatça balkonlarını temizleyebilirler. Fakat kurallara göre bir başka komşuyu rahatsız edici şekilde balkon temizlemek yasak.

Diğer bir husus olan balkona çamaşır asılması ise tamamen apartman yönetimi tarafından alınması gereken ortak bir karar. Aksi bir karar olmadıkça vatandaşlar diğer komşularını rahatsız etmeden, çamaşırlarını asabilirler.

Bu kurallara ise uyulması zorunludur ve aksi takdirde para cezası, hapis ya da apartmandan tahliye söz konusu olabilir.

GÜRÜLTÜ YAPAN KOMŞU NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Apartman hayatındaki belki de temel sorunlardan biri ise gürültü. Gürültü yapan komşunuzu şikâyet ettiğinizde ise komşunuz para cezası hatta hapis cezası kesilebiliyor. Apartmanlarda ise gürültü yaparak komşuyu rahatsız etmenin cezası 124 Türk lirasıdır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı