Anne olmaya hazırlananlara müjde! 9 bin 287 TL devlet desteği geliyor!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Anne olmaya hazırlananlara müjde! 9 bin 287 TL devlet desteği geliyor!

GÜNDEM

11 Eylül 2020 Cuma 00:10:08

Anne olmaya hazırlananlara müjde! 9 bin 287 TL devlet desteği geliyor!

Günümüz şartlarında kadının çalışmadaki yeri en az erkekler kadar büyüktür. Bu nedenle anne olmak isteyen ancak çalışma hayatındaki yoğunluk ve sorunlardan dolayı bu fikirden uzaklaşmak zorunda kalan birçok kadın bulunuyor. Tüm bunları göze alarak anne olan kadınlar ise iş hayatında sorunlar ve mağduriyetler yaşar. Bu konuda devlet bazı düzenlemelere giderek kadının iş hayatında daha rahat bir ortam yakalamasını hedefler.

Günümüz şartlarında kadının çalışmadaki yeri en az erkekler kadar büyüktür. Bu nedenle anne olmak isteyen ancak çalışma hayatındaki yoğunluk ve sorunlardan dolayı bu fikirden uzaklaşmak zorunda kalan birçok kadın bulunuyor. Tüm bunları göze alarak anne olan kadınlar ise iş hayatında sorunlar ve mağduriyetler yaşar. Bu konuda devlet bazı düzenlemelere giderek kadının iş hayatında daha rahat bir ortam yakalamasını hedefler. Bu çalışmalardan ve kararlardan biri de anne olmaya hazırlanan ancak çalışan kadınlar için destek amacıyla ödenekleri arttırdı. Devlet tarafından sağlanan bu ödeneklerden nasıl faydalanabileceğini düşünen kişiler ise çeşitli araştırmalar içine girmeye başladılar.

2020 YILI ANNELERE ÖZEL YARDIM DESTEĞİ

Çalışma hayatında aktif olan kadınların anne olmak konusunda en büyük destekleri doğum izinleridir. Bu izinler doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonrasını kapsar. Ancak ikiz gebelik ve daha fazla sayıda olan gebeliklerde bu izin süresi uzayabilir. Normal hamileliklerde 16 haftalık izin annelere devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanır. Ancak doğumdan sonra anneler bu 16 haftalık izin sürecini ücretsiz olarak uzatma hakkına sahiptirler. Doğum izni kullanan kadınlarda devlet tarafından maaş ödemesi devam eder. Bu ödemeler ise ilk çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400TL, üç ve daha fazla çocukta ise 600 TL doğum parası olarak ödenir. Bunun yanı sıra 202 TL emzirme parası ile de çalışan annelere destek sağlanmaya devam eder.

Doğumdan sonra iş hayatından kopmak istemeyen anneler yarım gün işe gitme hakkına da sahiptirler. Devlet bu konuda da çalışan annelere destek amaçlı 1460 TL para yardımı yapar. Ancak doğum izni kullanan anneler için de izinli olunan süreçte asgari ücret alan bir çalışan da 7 bin 325 TL doğum izni parası yardımı yapılır.

Devlet tarafından sağlana tüm bu destekler toplandığında 9 bin 287 TL annelere destek olmak için sağlanıyor. Bu şekilde anne olmak isteyen ancak iş hayatının koşturması yüzünden cesaret edemeyen kadınlar için de motivasyon kaynağı haline geliyor.

YARIM GÜN DESTEĞİNDEN YARARLANMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

8 hafta doğum öncesi ve 8 hafta doğum sonrası kullanılan 16 haftalık doğum izninin ardından iznine devam etmek isteyen anneler için destek olması amacıyla gerçekleştirilen yarım gün çalışma desteği oldukça büyük bir fırsattır. Normal çalışma sürelerinin yarısını çalışma imkanı tanınan anne ve babalar bu şekilde çocuklarıyla daha yakın iletişim ve bağ kurabilme imkanı bulurlar. Bu nedenle de yarım gün desteğini tercih eden pek çok aile vardır. Ancak bu imkandan faydalanmak için belli şartlar gereklidir. Bu şartları sağlayan kişiler için yarım gün ücretsiz izin imkanı sunulur. Bu şartlar ise şu şekildedir;

Yarım gün çalışma desteğinden yararlanmak isteyen kişi doğumdan önce 3 sene boyunca en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödenir. Ayrıca yarım gün desteğinden yararlanmak isteyen kişinin iş hayatında aktif olarak rol alıyor olması ve çalışıyor olması gerekir. Doğum sonrasında bu destekten faydalanmak için doğan bebeğin hayatta olması yani yaşıyor olması kesinlikle önemli şartlar arasındadır. Ayrıca 8 hafta doğum öncesi ve 8 hafta doğum sonrası sağlanan izin desteğinin bitim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yarım gün çalışma desteğinden yararlanmak istediğinize dair başvuru mutlaka yapılmalıdır. Bu süreçte gecikme olması durumunda yarım gün çalışma hakkınızda eksilme olabilir. Bu nedenle bu süre zarfında takipte olmalı ve mutlaka kontrol ederek başvuru sürenizi kaçırmamalısınız.

 

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı