ABD(Amerika) seçimleri ne zaman, saat kaçta, canlı yayın hangi kanalda?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

ABD(Amerika) seçimleri ne zaman, saat kaçta, canlı yayın hangi kanalda?

GÜNDEM

2 Kasım 2020 Pazartesi 22:01:36

Son Güncelleme: 02/11/2020 22:02:16

ABD(Amerika) seçimleri ne zaman, saat kaçta, canlı yayın hangi kanalda?

Amerika(ABD) seçimleri başlıyor. Joe Biden ve Donald Trump arasındaki yarış Türkiye ekonomisini de yakından ilgilendiriyor. Vatandaşlarımızda seçim canlı yayını hangi kanalda, Türkiye saatiyle saat kaçta, ne zaman, kim kazanır ve Türkiye ekonomisini nasıl etkiler gibi soruların cevaplarını merak ediyorlar. İşte Amerika seçimleri hakkında merak edilen her şey ve son dakika haberleri.

Amerika BirleşikDevletleri (ABD) seçimleri için heyecanlı bekleyiş sürüyor.Tüm dünyada piyasaları etkileyecek olan, Donald Trump ve Joe Biden’in ABD başkanlığı yarışının ne zaman, saat kaçta yapılacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bunun yanı sıra, ABD’nin seçim sonucunun Türkiye’yi nasıl etkileyeceği, seçim sonucunun doları düşürüp düşürmeyeceği, anketlerde hangi adayın önde olduğu, seçim sonuçlarının piyasaları nasıl etkileyeceği de gündemin öne çıkan sorularındandır. Sizler için tüm bu soruların detaylarına haberimizde yer verdik. İşte ABD Başkanlık Seçimi ile ilgili tüm merak edilenler…

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ NE ZAMAN, SAAT KAÇTA YAPILACAK?

Piyasaları önemli derecede etkileyecek gelişmelerden biri olan ABD Başkanlık Seçimi’nin ne zaman yapılacağı sık sık araştırılıyor. Türk Lirasının doların karşısında tarihi düşük seviyelerde bulunduğu bu günlerde, ABD seçiminin gerçekleşmesi merakla bekleniyor.

3 Kasım 2020 tarihinde, mevcut Başkan Cumhuriyetçi Donald Trump’ın, Demokratların adayı olan Joe Biden ile başkanlık yarışı başlayacak. 3 Kasım’da ABD’de yapılacak başkanlık ve kongre seçimleriyle birlikte, Temsilciler Meclisi’nin tamamı için de oy kullanılacak.

ABD SEÇİM SONUÇLARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Dört yıl boyunca ABD’nin başkanlığını kimin yapacağını belirleyecek olan ABD Başkanlık Seçiminin sonuçları, Türkiye saati ile 3 Kasım Salı’yı 4 Kasım Çarşamba’ya bağlayan gece duyurulacak. Fakat koronavirüs nedeniyle oylar posta yoluyla gönderildiği için seçim sonuçlarının açıklanmasının daha uzun sürebileceği bekleniyor.

ABD SEÇİM ANKETLERİNDE KİM ÖNDE?

3 Kasım 2020 tarihinde yapılacak ABD başkanlık seçimleri için yapılan anketlerde kimin önde olduğu merak ediliyor. Seçimlere 8 gün kala, ulusal çapta yapılan anketlerde; eski Başkan Yardımcısı ve Demokrat başkan adayı Joe Biden’ın, mevcut Başkan Cumhuriyetçi Donald Trump’ın önüne,7,9 puanla geçtiği görülüyor.

Geçtiğimiz seçimlerden farklı olarak, bu sene sayımın uzaması bekleniyor. Çoğu uzmanın beklentisi Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump veya Demokrat Parti’nin adayı eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın sonucu kabul etmemesiyle sürecin çekişmeli bir hal alıp daha da uzaması yönünde.

İptal edilen pusulaların mahkemeye taşınması, bazı yerlerde oyların yeniden sayılması, seçim sonucunda birçok noktada protestoların başlaması ihtimalleri de sıkça dile getiriliyor. Bunlara ek olarak, yeni başkanın Yüksek Mahkeme tarafından belirlenebileceği de seçim gecesine dair beklentiler dahilinde.

ABD SEÇİMLERİ TÜRKİYE EKONOMİSİNİ NASIL ETKİLER?

Vatandaşların sık sık merak ettiği bir diğer konu ise ABD seçimlerinin sonucunun Türkiye ekonomisini nasıl etkileyeceğidir.Seçimden sonraki ilk 6 ayın sonunda, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin daha da netleşmesi bekleniyor. Son yapılan anketlerde Biden önde görünüyor fakat Biden’ın kazanması durumunda Türkiye ekonomisinin kötü etkileneceği tahmin ediliyor.

Trump’ın seçimleri kazanması durumunda son 4 senede yaşananların benzerlerinin yaşanacağı düşünülüyor. Biden’ın seçilmesindense, Trump’ın seçilmesinin piyasalar üzerinde pozitif bir etki yaratması bekleniyor.

Uzmanların genel beklentileri, seçimi Trump’ın kaybetmesi durumunda tartışmalı bir süreç yaşanacağı ve dünya piyasalarında büyük bir çalkantı yaşanacağı yönünde. Seçim sonuçlarında belirsizlik olması durumunda, dünya piyasaları bozulursa piyasalar ve döviz kurunda ciddi miktarda baskı oluşması tahmin ediliyor.

Seçim sonucunda belirsizlik oluşmadığı sürece piyasalarda yaşanan etkilerin kısa vadeli ve limitli olması bekleniyor. Fakat Biden’ın seçilmesi durumunda, Türkiye açısından orta ve uzun vadede bir risk yaşanması ön görülüyor.

ABD SEÇİMİ PİYASALARI NASIL ETKİLEYECEK?

ABD’nin döviz piyasası konusunda önde gelen veri analiz şirketlerinden OANDA tarafından yapılan analize göre, tarihsel olarak seçim sonuçlarının dolar üzerinde yukarı yönlü bir etki yarattığı aşikar. OANDA’dan elde edilen verilere göre; 1980 yılından bu zamana kadar yapılan 10 seçimin 9’unun ardından yeni ya da mevcut yönetimin ilk 100 gününde doların güç kazandığı gözlemlendi. Demokrat adayın kazandığı seçimlerden sonra dolardaki ortalama değer artışı yüzde 4 seviyelerindeyken, Cumhuriyetçilerin kazandığı seçimlerde bu oran yüzde 2 seviyesinde kaldığı belirtildi.

Popüler uzmanlar, seçimleri Demokrat Parti’nin kazanması durumunda tüm finansal piyasaların olumsuz etkilenebileceğini ve bu durumun Bitcoin ve kripto para birimlerine olumsuz olarak yansıyacağını düşünüyor. Altın uzmanı İslam Memiş, yaptığı açıklamada, emtia yatırımı yapan kişilerin uzun vadeli işlemler yapması gerektiğini ve dolarla işlem yapmanın avantajlı olacağını dile getirdi. Piyasalardaki düşüş trendinin devam etmesi için ABD seçimlerinde herhangi bir sürpriz ya da sorun çıkmaması gerektiğini de belirtti.Memiş,dolar kurunda yaşanan sert yükselişin devam etmesi durumunda, TCMB faiz silahını çekip ve piyasalara müdahale ederse gram altın fiyatlarında düşüş yaşanabileceğini, ancak bu hamleler yapılmazsa gram altın fiyatlarında 520 lira seviyesinin görülebileceğini söyledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı