81 ile genelge gönderildi! Uygulamayanlara büyük para cezası verilecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

81 ile genelge gönderildi! Uygulamayanlara büyük para cezası verilecek

GÜNDEM

13 Eylül 2020 Pazar 19:12:22

Son Güncelleme: 13/09/2020 18:41:12

81 ile genelge gönderildi! Uygulamayanlara büyük para cezası verilecek

Korona virüs vakaları tüm önlemelere rağmen ülke genelinde artmaya devam ediyor. Hal böyle olunca da İç işleri bakanlığa tarafında ülke genelinde uygulanılmasını talep ettiği yeni ek tedbirler hayata geçiriliyor. Bunlara uymayanlara ise büyük cezalar yolda!

Alınan ek tedbirlerden biri ise şehirler arası yolculuklarla ilgili. Şehirlerarası yolcu taşıyan firmaların HES kodu olmadan bilet satmaması konusunda uyarıldığı ve denetlendiği açıklandı. Kuralara uyman şirketlere de hem idari hem de adli işlem yapılacağı duyuruldu. Bunun yanında da otobüsler trafikten menedilirken pozitif olduğu tespit edilen hastalar da karantinaya geçecek.

81 ŞEHRE GENELGE GÖNDERİLDİ

İç işleri Bakanlığı’nın 81 şehrin valiliklerine’Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu adı altında genelge yolladığını açıkladı. Genelgeyle birlikte de bir dizi tedbir alındı.

Şehirlerarası yolculuk yapan tüm şirketler otobüs, midibüs fark etmeksizin, her türlü bilet satım işlemlerinde müşterilerinden HES kodu talep etmesini ve kod olmadan ise satış yapmaması gerektiğini duyurdu.

Yolculuk esnasında kontrol edilecek

Korona virüsü pozitif olduğu belirlenen ya da pozitif vakayla temas etmiş vatandaşlarınsa ilgili bilgileri firma yetkililerine, kolluk birimlerine ve sağlık kuruşlarına bildirilecek.

HES kodunun alınıp alınmadığı ise, yetkililer tarafından yolculuk sırasında kontrol edilecek. Olmayanlara ise yaptırımlar uygulanacak.

Şehirler arası yolculuk yapan şirketlerin ise yeni genelge ile birlikte etkin bir şekilde denetleneceği de belirtildi.

Denetimlerin sonunda ise HES kodu olmayan vatandaşlara hem idari hem de para cezası uygulanacak. HES kodu olmadan yolcu taşıyan/ kabul eden araçlar ise trafikten 10 gün için menedilecek.

Peki HES kodu nasıl alınır? Herkes alabilir mi? 1.derece yakına HES kodu almak mümkün mü? Sadece e-devlet üzerinden mi alınır? İşte HES kodu ve nasıl alınır hakkında vatandaşlarımız tarafından merak edilen bilgiler;

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodunu almak için vatandaşlarımız çeşitli yollar izleyebilir. Fakat en basit ve pratik çözümlerden birisi içinse HES kodunu almak için Hayat Eve Sığar mobil uygulaması.

Vatandaşlarımız Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını akıllı telefonlarına indirerek kodu çok kolay bir şekilde alabilirler. Uygulamaya giriş yapıldıktan sonra HES Kodu İşlemleri bölümüne girilmedi ve HES kodu oluştur butonuna tıklanmalı ardından vatandaşlarımız kodun süresini belirlemeli, isterlerse bu adımda süresiz olarak kodlarını oluşturup tekrar aynı işlemleri tekrarlamak zorunda kalmayabilirler.

Vatandaşlarımız yine uygulama üzerinden isterlerse kodun süresini uzatabilir, paylaşabilir ve silebilir. Yine ise vatandaşlarımız HAYAT EVE SIĞAR uygulaması üzerinden aynı adımları izleyerek diledikleri kadar kod üretebilirler. İsterlerse kodlarını kaldırabilir ya da silebilirler.

HES kodunun almanın diğer basit bir yolu da SMS yöntemi. Kısa mesaj ile birlikte vatandaşlarımız her telefondan HES kodu alabilirler. HES kodu almak için;

HES yazıp vatandaşlarımızın boşluk bırakarak önce, T.C kimlik numaralarını, arından kimlik seri numarasının son 4 hanesi son olarak da HES kodunun paylaşım süresini yani kaç gün geçerli olacağını belirterek 2023’e kısa mesaj olarak yazmaları yeterli olacak. Paylaşım süresi girilmez ise kodun süresi otomatik olarak 1 yıl olarak atanacak.

ÖRNEĞİN; HES 1234567890 1234 20 (bu kod 20 gün geçerlidir)

Seyahat şirketleri ise HES kodu üzerinden vatandaşların sağlık durumu kontrol edecek ve riskli bir durumda ise seyahatin yapılmasına onay vermeyecekler.

Hayat Eve Sığar uygulaması ise, Play store ya da Appstore üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilebilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı