50 Yaşında Emeklilik! 3600 Prim Günü İle Emekli Olma Yöntemi Var Mı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

50 Yaşında Emeklilik! 3600 Prim Günü İle Emekli Olma Yöntemi Var Mı?

GÜNDEM

22 Ekim 2020 Perşembe 21:13:01

50 Yaşında Emeklilik! 3600 Prim Günü İle Emekli Olma Yöntemi Var Mı?

İnsanların çok büyük bir kısmı erken emekli olabilir miyim, 50 yaşında emekli olma yolu, erken emeklilik yöntemleri gibi doğal aramaları yapıyor. Ancak bu genel kitle için pek mümkün olmayan bir durum. Özellikle herhangi bir rahatsızlığı olmayan ve malulen emeklilik ya da benzeri durumları yaşamayan kimseler için erken emeklilik gibi bir durum söz konusu değildir.

İnsanların çok büyük bir kısmı erken emekli olabilir miyim, 50 yaşında emekli olma yolu, erken emeklilik yöntemleri gibi doğal aramaları yapıyor. Ancak bu genel kitle için pek mümkün olmayan bir durum. Özellikle herhangi bir rahatsızlığı olmayan ve malulen emeklilik ya da benzeri durumları yaşamayan kimseler için erken emeklilik gibi bir durum söz konusu değildir. Erken emeklilik denilen şey zaten normal şartlarda öyle herkese nasip olamayacak kadar değerli bir durumdur. Her ne kadar bazı memurlar emekli olmamak için daha fazla çalışıyor olsa da bu durum sadece memur olanlar için geçerlidir. Özel sektör çalışanları emekli olduktan sonra farklı işlerle uğraşmak ve daha fazla gelir elde edebilmek adına çalışma hayatına devam ediyorlar. Vatandaşlarımızın emekli olmaktan en büyük beklentisi genelde ya rahatsızlıktan dolayı çalışamıyor olmak ya da emekli olduktan sonra farklı işlerle uğraşma isteğidir.

Ancak sorularımızın cevaplarına gelecek olursak 50 yaşında emekli olmak için malul durumda olmanız gerekmektedir. Malulen emeklilik gibi bir durumunuz yoksa kadın ya da erkek fark etmeksizin erken emekli olabilmek pek mümkün değildir. O nedenden ötürü doğal yollardan emekli olmanın yollarına bakmalı ve herkes gibi normal yaşlarda emekliliği beklemek gerekmektedir. Çeşitli borçlanmalar, prim borçlanmaları, askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi önemli kriterleriniz yoksa erken emeklilik normalden daha zor olabiliyor. Özellikle doğum borçlanmasında insanlar toplam altı yıl erken emekli olabiliyor. Ancak kriterleri yok sayarak emekliliği bekleyenler için emeklilik hesaplaması yaptık. İşte erken emeklilik beklemeden normal emekli olmak isteyenler için emeklilik süresinin hesaplanma yöntemi…

EMEKLİLİK HESABI NASIL YAPILIR?

Emeklilik hesabı yaparken mutlaka uymanız gereken kurallar vardır. Bu kurallardan bir tanesi düzenli olarak e-Devlet kapısı sistemi üzerinden SSK, SGK ve Bağ-Kur primlerinizin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Yaşanacak eksiklikler sebebiyle mağdur olabilme ihtimalinize karşılık olarak e-Devlet kapısı sistemi üzerinden emeklilik için yatmakta olan sosyal güvenlik primlerinizin kontrol edilmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı olarak açılan emeklilik hesaplama uygulaması ile beraber emekliliğinizi ve emeklilik net tarihinizi çok daha net bir şekilde görebilirsiniz. https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ bu adresteki uygulama sayesinde rahat bir şekilde emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz. Hangi tarihte emekli olabileceğinizi otomatik olarak gösteren bu uygulamaya net tarih verebilmesi için doğru bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Aksi takdirde yanlış veriler verebilir. Hem Bağ-Kur hem SSK girişli olmanız durumunda ise bu uygulama sayesinde iki sosyal güvenlik kurumunu da tek bir sayfa içinde görüntüleyebilir ve net emeklilik tarihinizi görebilirsiniz.

4 YIL ERKEN EMEKLİLİK İÇİN FORMÜL NEDİR?

Biliyorsunuz ki herkesin tek bir kurum değil iki veya üç emeklilik ve sosyal güvence kurumuna kayıt yaptırabiliyor. Bu sayede normalden çok daha erken olabiliyor. Ancak önemli olan şu ayrıntıyı bilmektir: SSK ve Bağ-Kur primlerinizin tamamını yatırdınız ancak 4 yıl boşta bıraktınız. Emeklilik için başvuru yaptınız ve SSK ile Bağ-Kur hizmetleriniz tek bir sisteme toplanıyor. Ancak bu esnada SSK verilerinin bir kısmı çekilemiyor ve 4 yıla kadar borçlanma sayfası açılıyor. Yani normal şartlarda 4 yıl sonra emekli olmanız gerekirken SSK sistemi otomatik olarak 4 yıl size borçlanma açıyor. Bu borçlanma ile beraber ödemeniz halinde hemen 4 yıl erkenden emekli olabiliyorsunuz. Ancak bu sistem içerisindeki bir hata olması sebebiyle yakın zamanda giderileceği ifade ediliyor. Eğer elinizi çabuk tutarsanız 4 yıl erkenden emekli olabilme şansını yakalayabilirsiniz.

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı