4D Taşeron işçiye tayin hakkı son dakika gelişmeleri ve 1000 TL Zam
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

4D Taşeron işçiye tayin hakkı son dakika gelişmeleri ve 1000 TL Zam

GÜNDEM

12 Kasım 2020 Perşembe 12:09:57

Son Güncelleme: 12/11/2020 12:08:29

4D Taşeron işçiye tayin hakkı son dakika gelişmeleri ve 1000 TL Zam

2020 yılının son çeyreğinde 4D’li taşeron çalışanlar için yeni düzenlemeler gelmeye devam ediyor. Maaş zammı ve sosyal haklardan sonra taşeron işçiye tayin müjdesi geldi! Kasım ayının ilk günlerinde 4D taşeron işçiye tayin hakkı büyük sevinç yarattı. Tasarının kabul edilmesi halinda kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler şehirlerarası tayin hakkına sahip olacaklar.

2020 TİS Görüşmeleri Kamu kurumlarında çalışan kadrolu taşeron işçilere yönelik  şehirlererarası tayin hakkı talebin 2020 toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ele alınması bekleniyor. Çalışma Bakanlığı’na sunulması bekleniyor olan düzenlemeye ilişkin uzman görüşleri haberimizde. Taşeron işçiye tayin hakkı geliyor mu? Tayin hakkı için hangi görüşmeler değerlendirmede? Bütün bu soruların cevabi haberimizde.. İşte o habere ilişkin detaylar.

4D Taşeron Tayin Hakkı Son Dakika

Kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu bir şekilde çalışan ve 4/D statüsünden bulunan personellerin en önemli sorunlarından biri olan tayin haklarının olmaması geliyor.  Eşleri başka kurumlarda çalışıyor olan taşeron işçiler için oldukça büyük sorunlara yol açıyor olan tayin hakkının olmaması özellikle aile birliğinin sağlanamamasına sebebiyet veriyor. Daha önce meclise sunulan soru önergelerinde Tayin hakkı olmadığı için işçilerin aile bütünlüğünün bozulduğunu, personelin  psikolojik olarak yıprandıklarını ifade edilmişti. Artık konu ile ilgili yetkililerden bir hareket bekleniyor. Bu konu ilgili düzenleme bekleyen taşeron işçilerin  şu anlık ümidi ise 2020 TİS görüşmeleri.

2020 TİS Toplantısı ve tayin hakkı için ön görülen düşünceler 

KHK ile kadro kapsamına alınmış olan  taşeron işçilerin mali ve sosyal hakları o dönem ilan sözleşme kapsamında belirlenmişti. Her 6 ayda bir olacak şekilde  % 4 oranında zam içeriyor olan sözleşmede ayrıca personel için  tayin hakkı, görev tanımı gibi işçinin  sosyal haklar bulunmuyordu.

Geçen zaman içerisinde tayin talep eden taşeron işçilerden bazıları tayin hakkı kazanabilmek için dava açmış ve bu davaları kazanan işçiler  olmuştu. Bu kapsam içinde taşeron işçilerin tayin olabilmeleri için açılan davalar ve alınan sonuçlar karşısında bu düzenlemenin tüm taşeron işçiler için geçerli olması konusunu gündeme getirdi. Peki gelecek günlerde gerçekleştirilecek olan TİS toplantılarında tayin hakkı nasıl belirlenecek?

Tayin hakkı için hangi öneriler gündemde?

Tayin hakkı için bazı çözüm fikir önerilerinin masada olduğu biliniyor. Peki bu öneriler nelerdir? Bu öneriler arasından, her taşeron işçiye şartsız bir şekilde olmak üzere  tayin hakkı verilmesi, taşeron işçilerin çalıştıkları kurumlar arasında olacak şekilde tayin hakkı elde etmesi, şehirler arası tayin hakkı ya da özel şartlı tayin hakkı verilmesi değerlendirilen öneriler arasında.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı