4-5 Temmuz sokağa çıkma yasağı olacak mı? Son dakika gelişmeleri
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

4-5 Temmuz sokağa çıkma yasağı olacak mı? Son dakika gelişmeleri

GÜNDEM

29 Haziran 2020 Pazartesi 22:53:04

4-5 Temmuz sokağa çıkma yasağı olacak mı? Son dakika gelişmeleri

Kabine toplantısı sonrasında 4-5 Temmuz tarihinde sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusu vatandaşlarımız tarafından en çok merak edilenler arasındaydı. Haziran ayında normalleşme adımları atılmasına rağmen özel sebepler yüzünden karantina uygulamaları devam ediyordu. Yaz sıcaklarının iyice artması ve Temmuz ayının gelmesiyle birlikte vatandaşlarımız 4-5 Temmuz’da sokağa çıkma yasağı hakkındaki son dakika gelişmelerini merak ediyorlar.

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen LGS, TYT, AYT sınavları nedeniyle ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulamaları devam etmişti. Lise ve üniversite giriş sınavları nedeniyle yüzbinlerce öğrenci sokaklara döküldü. Sosyal mesafenin bozulması ve yakın temaslardan kaçınmak için son iki haftadır ülkemizde sokağa çıkma yasağı uygulamaları devam etti. Bu nedenle milyonlarca vatandaşımız tatil planlarını erteledi. Bugün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında ise gözler 4-5 Temmuz tarihinde sokağa çıkma yasağı var mı, yok mu sorusuna çevrildi.

Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı ülkemizde hızla artan vakaları yakından takip etmeye devam ediyor. Pandeminin yayılmasını önlemek ve risk teşkil edebilecek durumların önüne geçmeye hedefleyen otoriteler gerekli durumlarda sokağa çıkma yasağı ilan ediyorlar. Sürecin en başından beri halkımızı bilgilendirmeye devam eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter üzerinden yaptığı son açıklamada günlük hasta sayısının 1400 seviyelerinde bulunduğunu, halkımızın sıcak yaz günlerinde rehavete kapılmamaları gerektiğinin altını çizdi. Geçtiğimiz cumartesi ve pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrasında hayat normale döndü. Peki önümüzdeki süreçte ne olacak?

4-5 Temmuz Sokağa Çıkma Yasağı

29 Haziran Pazartesi saat 15.15 itibariyle kabine toplantısı başladı. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyeleri doğrultusunda gerçekleşen görüşmeler neticesinde şuanlık herhangi bir yasak söz konusu değil. Ancak uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda her an 4-5 Temmuz tarihleri için sokağa çıkma yasağı ilan edilebilir. Konuyla ilgili bir gelişme olması durumunda sizleri anlık olarak bilgilendiriyor olacağız. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamada: “Vaka sayılarını azaltmada yeterince hızlı, mücadelede tam tedbirli değiliz. Yaz, rehavete neden olmamalı” şeklinde konuşmuştu. Bu yüzden Bilim Kurulu’ndan da tavsiye gelmesi durumunda önümüzdeki haftasonu sokağa çıkma yasağı ilan edilebilir.

Bunlara ek olarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Adana, Ankara ve Kocaeli’nde vaka sayılarının arttığını, bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın ekstra dikkatli olması konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Tatil Paketi Alanlar Dikkat!

4-5 Temmuz tarihlerinde tatil planı yapan ve sokağa çıkma yasağı tehlikesiyle tereddüt yaşayan vatandaşlarımız için TÜSİAD açıkmalada bulundu. Yapılan açıklamaya göre; “İçişleri Bakanlığı’nca tarafımıza yapılan resmi bildiri ile; seyahat acenteleri tarafından organize edilerek ilgili tarihlerde gerçekleşecek olan tur, paket tur veya transfer hizmetlerini satın alan müşteriler ve bu hizmetlerin temin edilmesinde görev alan seyahat acentası çalışanlarının genelge ile bildirilen tarihlerde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacağını bilgilerinize sunarız” ifadeleri kullanıldı. Buna göre tatil-tur paketi satın almanız durumunda tatil hizmetinden istediğiniz gibi yararlanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz acenta sizin için gerekli tüm evrak işlerini hazırlayacaktır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı