39 Yaşında Emeklilik Mümkün mü? EYT Mağdurları Hak Arayışlarına Devam Ediyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

39 Yaşında Emeklilik Mümkün mü? EYT Mağdurları Hak Arayışlarına Devam Ediyor

GÜNDEM

15 Kasım 2020 Pazar 12:53:45

39 Yaşında Emeklilik Mümkün mü? EYT Mağdurları Hak Arayışlarına Devam Ediyor

Emekli olabilmek için gerekli prim gün sayısını doldurmuş çalışanlar, 8 Eylül 1999 tarihinde çıkarılan kanunla getirilen yaş şartlarını tamamlayamadığı için emekli olamıyor. Her geçen sayısı giderek daha fazla artmaya devam eden Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yüz binlerce kişiden oluşuyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ya da Emeklilikte Yaşı Tutmayanların Kısaltması olarak kullanılan EYT, 8 Eylül 1999 tarihinde çıkarılan 4447 Sayılı Kanun nedeniyle, önceden sahip oldukları 5000 prim günü ödeme ve erkeklerde 25 yıl, kadınlarda ise 20 yıl sigortalılık sonucu emeklilik haklarını, getirilen yaş şartı nedeniyle kaybettiler. Hak arayışlarına sürekli devam eden yüz binlerce kişi, EYT görüşmeleri adı altında bir orta yol oluşturmak için çaba gösteriyor. Ancak 2020 yılı bütçesinde de EYT ile ilgili herhangi bir gelişme olmadı.

EYT Nedir? Kaç Yaşında Emekli Olabilirim?

8 Eylül 1999 Tarihli, 4447 Sayılı Kanun’ la birlikte, emeklilikle ilgili yeni düzenlemeler getirilmişti. Bu kapsamda eskisi gibi Kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 Yıl sigortalılık ve 5000 iş günü prim ödeme kaydıyla gerçekleşen emeklilikler için, yaş sınırı şartı geldi. 1999 Yılına kadar 39 yaşında emekli olabilen hak sahipleri, bu tarihten sonra bu haklarını kaybettikleri gibi, ödenmesi gereken prim gün sayısı ve emekli olmak için gerekli yaş sınırı da, sigortalılık başlangıç tarihine göre değişiklik göstermeye başladı. Yaşanan bu hak kaybı nedeniyle günümüzde her gün aralarına yeni kişilerin katıldığı yüz binler düzeyinde mağdur bulunuyor. EYT adı altında çeşitli platformlar oluşturarak hak arayışını sürdüren, Bakanlık ve hükümetlerle yıllardır görüşmeler sürdüren EYT’ liler, her yeni gün müjdeli bir haber beklentisi içinde olmaya devam ediyor.

EYT Görüşmelerinde Gelinen Nokta Nedir?

EYT mağdurları, çıkarılacak yeni bir düzenlemeyle mağduriyetin giderilmesi ya da en azından bir orta yol bulunması için yoğun bir çalışma yürütüyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yakın zamanda Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili herhangi bir gelişmenin yaşanamayacağını, Bazı ülkelerin bu yanlış Emeklilik sitemi nedeniyle iflas ettiğini dile getirmişti. Dünyada değil 39, 48 yaşında bile emeklilik örneğinin olmadığı, böyle bir değişikliğin Sosyal Sigorta Sistemi’ ne ve devamında ülke ekonomisine getireceği yükün kaldırılabilir olmadığını açıklamışlardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın konuyla ilgili “ Tutturmuşlar EYT. İskandinav ülkeleri bu sebeple çöktü. Seçim kaybetsem bile yapmayacağım “ yorumunu yapmıştı. Bu demeçlerle birlikte umudunu kaybetme noktasına gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar ise hak arayış çalışmalarını daha organize bir şekilde gerçekleştirmeye devam ediyor. Gelinen nokta da yeniden görüşmeler ve alternatif düzenlemeler için yeni çalışmalar yürütüyorlar.

Kıdem Tazminatında EYT Düzenlemesi

1999 Yılı öncesinde geçerli olan eski 1475 Sayılı İş Kanunu’ nun 14. Maddesi, 1. Fıkrası ve 5. Bendinde yer alan hüküm kapsamında, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’ nun aldığı bir karar, emsal karar olacak. Bu karara göre 3600 iş günü prim ödemesi yapmış 15 yıl sigortalılık süresi sonunda emekli olabilenlerin, gelen yaş sınırı nedeniyle emekli olamayanlar, farklı bir işte çalışmak için işi bırakırlarsa bile Kıdem Tazminatı almaya hak kazanacaklar. Kıdem tazminatı alabilmeleri için, sadece başvuru yapmaları gerekecek.

5400 Prim Günü Ödemeyle Erkeklerde Emekli Olabilmenin Şartları

01.05.2008 Tarihi öncesinde sigortalılık başlangıcı gerçekleştirmiş olan erkekler, yaş şartını da yerine getirdiklerinde 5400 prim günü ödeme gerçekleştiğinde emekli olabilecekler. Bu durumda olan erkeklerin işe başlangıç tarihi, yaş sınırının dolayısıyla emekli olabilecekleri yaşın belirlenmesinde paralel bir rolü bulunuyor.

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı