3600 Ek Göstergede Son Durum Ne? Önemli Gelişmeler! 3600 Ek Gösterge Hangi Tarihte Çıkacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

3600 Ek Göstergede Son Durum Ne? Önemli Gelişmeler! 3600 Ek Gösterge Hangi Tarihte Çıkacak?

GÜNDEM

26 Kasım 2020 Perşembe 11:44:44

3600 Ek Göstergede Son Durum Ne? Önemli Gelişmeler! 3600 Ek Gösterge Hangi Tarihte Çıkacak?

3600 ek göstergede son durumun ne olduğu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Polis, din görevlisi, öğretmen ve hemşire maaşını etkileyecek. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yaptığı açıklamalardan sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da önemli açıklamalarda bulundu. 3600 ek gösterge ile ilgili gündem hareketli. Binlerce kamu çalışanının beklediği 3600 ek gösterge konusuyla ilgili son gelişmeleri haberimizde sizler için hazırladık…

3600 ek göstergede son durum, gündemde yaşanan yeni gelişmeler vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Diğer bir taraftan konuya ilişkin açıklamalar da yetkililer tarafından gelmeye başladı. Özellikle bu gelişmeyi bekleyen kişiler 3600 ek gössterge ne zaman verielcek sorusuna yanıt arıyor. Ek göstergenin 2200’den 3000 ve 3600’e yükseltilmesi ile birlikte din görevlisi, polis, hemşire, idareci ve öğretmen emeklilik ikramiyesi ve emekli maaşlarında önemli bir oranda artış meydana gelecek.

3600 Ek gösterge ne zaman yasalaşacak sorusuna yanıt arayanlar için bu hususta daha öncesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklamalar yapılmıştı. 3600 ek gösterge son dakika gelişmesi olarak da Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da önem arz eden bir açıklama da bulunmuştu. Son olarak ise bu duruma yönelik CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da açıklama yaptı.

3600 Ek Gösterge Hangi Tarihte Çıkacak?

3600 ek gösterge ne zaman yürürlüğe girecek hususunda daha öncesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da çeşitli sorular sorulmuştu. Bakan Koca tarafınca gerçekleştirilen açıklamalar içerisinde; daha etkin bir performansın devreye alınabilmesi için düzenleme yapıldığı ifade edilmişti. Bu konuya ilişkin sadece sağlık çalışanları değil, benzer çalışanlar ile alakalı da bir düzenlemenin mevcut olduğu ifade edilmişti. 3600 ek gösterge hangi tarihte çıkacak sorusuna karşılık olarak bir çalışmanın olduğunun zaten bilindiğini belirten Bakan Fahrettin Koca, bu dönemde üzerinde daha çok durulanın bu performansın sağlıklı şekilde devreye alınabilmesini kolaylaştırmak olduğunu ifade etmişti.

Bu açıklamalardan sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TGRT Haber’de katılmış olduğu Gündem Özel programı içerisinde gündeme yönelik soruları cevaplandırdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu konuya ilişkin ve polislerin özlük hakları ile ilgili kendisine sorulan soruları yanıtladı. Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda talimatı bulunduğunu, ilerleyen dönemlerde bu talimatın gereğinin yapılacağını ifade etmişti.

3600 Ek Göstergede Son Durum Ne?

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 17 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığın 2021 tarihi bütçesine yönelik milletvekillerinin soru ve eleştirilerini cevaplandırmıştı. Bakan Lütfi Elvan, 3600 ek gösterge hususunda da bir açıklamada bulundu. Bakan Lütfi Elvan, konuya ilişkin olarak “Tabii, bu konuyu yine Maliyedeki ve Hazinedeki arkadaşlarımız özellikle Çalışma Bakanlığı ile çalışıyorlar. Tabii, bunun belirli bir yükü de var. Bu nedenle, bunu daha sağlıklı bir biçimde analiz etme durumunda da çaba harcıyorlar ama bu çalışmaları Bakan Yardımıcıza da şimdi sordum, bu çalışmalar sürüyor” dedi.

Son olarak ise CHP’den gerçekleştirilen açıklamalara göre Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle iki ayrı video konferans toplantısı yaptı. Kılıçdaroğlu, 3600 ek göstergenin çıkması durumunda en az 100 bin öğretmenin emekli olabileceğini belirterek, “Şu anda ‘3600 ek gösterge çıkacak’ diye emekliliğini doldurmuş olduğu halde emekli olmayan çok fazla sayıda öğretmen var.” dedi. Bu öğretmenlerin sözü verilen 3600 ek göstergeyi aldıktan sonra emekli olacaklarını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, çalışırken alınan maaş ile emekli olduktan sonra alınan maaşın %50 azaldığına değindi.

3600 Ek Göstergenin Kapsayacağı Meslekler

Memur aylık maaşlarını, emeklilikten sonra alınacak aylıkları ve emekli ikramiyelerini belirleyen ek gösterge, yüksek olduğu zaman emekli aylıkları ve emekli ikramiyesi de yüksek miktarlarda seyrediyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memurla ek göstergesi 2500 olan memurun zam oranları ve aldıkları maaş tutarları da değişiklik gösteriyor. Dolayısıyla uzun süredir 3600 ek gösterge memurlar tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı