2021 Yılında Maaşlara Ne Kadar Zam Gelecek? İşte zamlı emekli, asgari ücretli, devlet memuru ve dul-yetim maaşları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2021 Yılında Maaşlara Ne Kadar Zam Gelecek? İşte zamlı emekli, asgari ücretli, devlet memuru ve dul-yetim maaşları

GÜNDEM

7 Aralık 2020 Pazartesi 16:09:56

Son Güncelleme: 07/12/2020 16:09:55

2021 Yılında Maaşlara Ne Kadar Zam Gelecek? İşte zamlı emekli, asgari ücretli, devlet memuru ve dul-yetim maaşları

2020 yılının son günlerini tüketirken her kesim çalışanın aklında yeni yılda ne kadar zam yapılacak sorusu bulunuyor. Vatandaşlarımız heyecanla açıklanacak 2021 maaş zam oranlarını merak ederken asgari ücrete, memura, taşerona, emekliye ve dul-yetim aylığı alanlara maaş zammı konusunu inceleyeceğiz.

Önümüzdeki yılda çalışan ve emekli vatandaşların 2020 yılına oranla daha yüksek maaş alması bekleniyor. Yılın son ayı içerisinde kesinliğe kavuşması beklenen 2021 yılı maaşları için birçok tahmin ortada bulunuyor. Emekli olan ve çalışır durumda bulunan tüm vatandaşların maaşlarının yeniden hesaplanmasındaki en belirleyici unsur ise enflasyon verileri. Açıklanan en güncel raporun içerdiği veriler göz önünde bulundurulduğunda enflasyon rakamları beklenen düzeyin hayli üzerinde. Bu durum ise maaşlarda meydana gelecek artış beklentisinin de bir o kadar yükselmesine sebep oldu. İşte yapılan araştırmalara göre emekli olan ve asgari ücretli çalışan vatandaşların, devlet memurlarının, dul ve yetimlerin aldıkları maaşlara ilişkin zam beklentilerine dair değerlendirmeler.

2021 yılında maaşlara yapılacak zamlara yönelik oranların belirlenmesi çok yakında gerçekleşecek. Peki ya beklenti gerçekleşecek mi? Asgari ücretli çalışan, emekli olan, devlet memuru olarak görev yapan, dul ve yetim maaşı ile geçimlerini sürdüren milyonlarca vatandaş umutlu gözlerle maaşlarına yapılacak olan zammı bekliyor. Asgari ücret ile çalışan kesimin gelirine yönelik yapılacak toplantıların sonuçlanması ve zam oranının belirlenmesinin aralık ayı sonuna kadar kamuya duyurulması bekleniyor. Emekli olan ve devlet memuru olarak aktif görev yapan vatandaşların maaşlarına 2021 yılının ilk yarısına yönelik yapılacak olan zam oranının ise önümüzdeki yıl 3 Ocak tarihinde ilan edilmesi bekleniyor.

ASGARİ ÜCRETLİLERİN 2021 MAAŞLARI

Asgari ücretli çalışan vatandaşlarımız şu anki koşullara göre gelir düzeyi en alt vatandaşlarımız olarak görünüyor. Maaşları ise her yıl birer kez artırılıyor. Her yıl ocak ayında alınan maaşlar ile birlikte vatandaşlarımız aralık ayına kadar aynı maaş ile çalışıyor. Asgari ücretli çalışmalarımızın maaş zam oranları ise Türk İŞ, TİSK, ve Çalışma Bakanlığı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen toplantıların ardından belirleniyor. Zam oranlarının belirlenmesinde ise enflasyon oranları temel olarak ele alınıyor. Hükümet ise asgari ücretle çalışan vatandaşlarımızın enflasyon altında maaş almasını desteklemiyor. Son açıklanan verilere göre ise asgari ücret zam oranları da neredeyse belli oldu.

2021 yılı için yüksek ihtimalle asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız %16 zam alacaklar.

EMEKLİLER, DUL VE YETİMLER NE KADAR ZAM ALACAKLAR?

Emekli vatandaşlarımızın maaşları doğrudan bu yılkı enflasyon oranına göre değerlendirilecek.

4A ve 4B kapsamına dahil olan Sosyal Güvelik Kurumu (SGK) ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlarımız enflasyon oranı kadar maaşlarına zam alacaklaralar. Emekli sandığı emekliler ise toplu sözleşmeler dahilinde %4 zam ve yine enflasyon oranı kadar da zam alacaklar. Emekli vatandaşlarımızın zam oranlarına dair ise 5 veri açıklandı ve aralık ayının verisi ile birlikte net sonuçlar da açıklanmış olacak.

2021 yılı içinse emekli vatandaşlarımıza %8 zam gelmesi bekleniyor.

Dul ve Yetim Maaşları

Dul ve yetim maaşı alan vatandaşlarımız ise bir diğer yandan emekli maaşı alanlar ile aynı zam oranından yararlanacaklar.

MEMUR MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK? 2021 MEMUR MAAŞ ZAM ORANI

Memur maaşları ise tıpkı emekli vatandaşlarımız maaşları gibi artacak. Fakat oranlar ise daha farklı. Kamu kurumlarında çalışmakta olan vatandaşlarımız net olarak %4 zam oranı alacaklar buna ek olarak ise son 6 ayın alınan enflasyon oranları %4 durumunu aşarsa oluşan fark kadar da yine artı bir enflasyon zammından yararlanacaklar.

2021 yılı içinse memur maaşlarının artma oranının %7,1 olarak olması bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı