2021 yılında KPSS B Grubu Sınavı yapılacak mı? Sosyal medya ayağa kalktı!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2021 yılında KPSS B Grubu Sınavı yapılacak mı? Sosyal medya ayağa kalktı!

GÜNDEM

16 Ekim 2020 Cuma 01:00:28

2021 yılında KPSS B Grubu Sınavı yapılacak mı? Sosyal medya ayağa kalktı!

Sosyal medya, KPSS B grubu sınavlarının her sene yapılması için ayağa kalktı. Sesini yetkililere duyurmaya çalışan adaylar, kesin karar alınmasını bekliyor. Adana Milletvekili Orhan Sümer, TBMM’de yaptığı açıklamada, KPSS B grubu sınavlarının her sene yapılması gerektiğini dile getirdi. Böylece, KPSS B grubu sınavlarının her sene yapılması konusu TBMM’de gündeme getirilmiş oldu. CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı da konuyla ilgili açıklama yaparak adaylara destek verdi.

Adana Milletvekili Orhan Sümer, TBMM Genel Kurul’da KPSS B grubu sınavları hakkında yorum yapmak için söz aldı. KPSS B grubu sınavlarının her yıl yapılması gerektiğini öne süren Sümer, 2 yılda bir yapılan KPSS B grubu sınavlarının öğrencileri mağdur ettiğini belirtti. KPSS B grubu atamalarının, yalnızca çift yıllarda alınan puanlarla yapılması nedeniyle sistemde yığılmalar yaşandığını vurguladı.

Sümer, bunlara ek olarak, tüm dünyayı etkisi alan Koronavirüs salgınında sağlık emekçilerinin değerinin giderek anlaşıldığını ancak Sağlık Bakanlığı’nın atama kılavuzu yayınlanmamasının binlerce sağlıkçıyı zor duruma düşürdüğünü söyledi.İlgili bakanlıklardan, gençlerin KPSS mağduriyetlerinin sona erdirilmesini talep ederek konuşmasını sonlandırdı.

CHP KARAMAN İL BAŞKANI DA DESTEK VERDİ

CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı tarafından yapılan açıklamada, yıllardır devam eden, KPSS B grubu kadroları için 2 yılda bir sınav yapılmasının büyük oranda mağduriyet oluşturduğunu belirtti. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde, KPSS adaylarının eğitiminin sekteye uğradığını ve mağdur olduğunu dile getiren Kağnıcı, bu dönemde yaşanan aksiliklerin B grubu adaylarının 2 yılına mal olduğunun altını çizdi.

Bunlara ek olarak; B grubunun, sınava yılın en sıcak günlerinden birinde, klimasız ortamda, maske ile girdiği için ve Covid-19 enfektesi olma endişesiyle sınava odaklanamadığını ve iyi bir performans sergileyemediğini söyledi. Bunun yanı sıra, birçok adayın covid-19 testinin pozitif çıkması ve kronik rahatsızlığı olması nedenleriyle sınava katılamadığını vurguladı. Sözlerine, adayların mağdur olmaması için 2021 yılında tekrar KPSS B grubu için sınav yapılması gerektiğini belirterek son verdi.

KPSS B Grubu Memurluk (Lisans) Nedir?

ÖSYM Başkanlığı tarafından iki yılda bir yani çift yıllarda, lisans öğrencileri için Temmuz ayında, Lise-Önlisans öğrencileri için Eylül ayında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’dır. KPSS B lisans sınavına bir lisans programından mezun olmuş ya da mezun olacak durumda bulunan öğrenciler katılabilir.

KPSS B Grubu Memurluk (Lisans) Kadroları Nelerdir?

KPSS B kadroları; mimar, veteriner, sosyolog, psikolog, mühendis, hemşire, ebe gibi tüm lisans kadrolarını içerir. Müfettiş, uzman, kontrolör yardımcılığı, denetmen gibi kadrolar ise KPSS A kadrolarına dahildir.

KPSS B Grubu Memurluk Atamaları

KPSS sonuç belgesinde yer alan KPSS P3 puan türünü, KPSS B (Lisans) Memurluk adayı olan kişi, ara atamalarda veya merkezi atamalarda kullanabilir. Kurumsal Atama olarak da bilinen ara atamalar, kurumlar tarafından belirlenen tarihlerde yapılırken, merkezi atamalar 2 yıl boyunca her yılın Kasım ve Haziran aylarında yapılır.

Sınava giren vatandaşlar, KPSS’den aldığı puanları, Kasım ve Haziran aylarında yapılan merkezi atamalarda kullanabilir. Bu tercihleri, ÖSYM’nin hazırladığı tercih kılavuzu ile yapmaları gerekmektedir. Kişiler, tercih yaparken, kadrolar için aranan nitelikleri dikkatlice inceleyip, puanlarını da göz önünde bulundurarak kendileri için uygun olan kadroları tercih etmelidir. Adayların KPSS puanı merkezi atamaların yanı sıra 2 yıl boyunca ara atamalarda kullanılabilir.

KPSS B Grubu memurluk kadrosu için ne zaman sınav yapılır?

ÖSYM, KPSS B Grubu memurluk kadroları için 2 yılda bir olmak üzere2016, 2018, 2020 gibi çift yıllarda sınav yapmaktadır. B grubu memurluk kadrolarına girmek isteyen lisans mezunu vatandaşların Temmuz ayında, Lise-Önlisans mezunu vatandaşların ise Eylül ayında yapılan sınava girmelidir.

KPSS B Grubu memurluk sınavında kaç soru var? KPSS B Grubu memurluk sınavında hangi dersler vardır?

KPSS B memurluk sınavında toplam 120 soru sorulmaktadır. Soru dağılımları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Genel Yetenek kategorisinde 30 soru Türkçe, 30 soru matematik sorulmaktadır. Genel Kültür kategorisinde de 27 soru Tarih, 18 soru Coğrafya, 15 soru Vatandaşlık sorusu sorulur.

KPSS B Grubu memurluk kadroları için yabancı dil sınavının önemi var mıdır?

KPSS B Grubu memurluk kadroları için, yabancı dil sınavı kişilerin tercihine bağlıdır.

KPSS B kadroları için hangi puan türleri kullanılılır?

Lisans mezunu olan adayların KPSS B kadroları için yapılan atamalarda P3 puan türü, önlisans mezunu olan adayların KPSS B kadroları için yapılan atamalarda P93 puan türü, lise mezunu olan adayların KPSS B kadroları için yapılan atamalarda P94 puan türü geçerli olmaktadır.

KPSS B Grubu memurluk atamalarında yaş sınırı var mı?

18 yaşını tamamlayan herkes devlet memuru olabilir. B grubu kadrolar için herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Bir meslek veya sanat okulunu bitiren kişiler, en az 15 yaşını doldurmuşsa ve mahkeme kararı ile reşit kılınmışsadevlet memuru olarak atanabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı