2021 Yılında Konut Fiyatları ilgili ilk açıklama! Düşecek mi Yükselecek mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2021 Yılında Konut Fiyatları ilgili ilk açıklama! Düşecek mi Yükselecek mi?

GÜNDEM

9 Aralık 2020 Çarşamba 15:21:12

Son Güncelleme: 09/12/2020 15:20:51

2021 Yılında Konut Fiyatları ilgili ilk açıklama! Düşecek mi Yükselecek mi?

2021 Yılında Konut Fiyatları Düşecek Mi sorusu yanıt buldu. Ev almak ev sahibi olmak herkesin ilk dileği. Peki 2021 yılında ev almak zorlaşır mı kolaylaşır mı? 2021 yılı konut fiyatları hakkında ilk açıklama geldi. Sizler için 2021 yılı konut fiyatları araştırdık.

Vatandaşlarımız yükselen konut fiyatları ve krediler yüzünden ev alma hayallerini erteler oldu. Fakat krediler yüksek diye çekinen vatandaşlarımız ev fiyatlarının da tekrar yükselmesinden korkuyor. O yüzden birçok vatandaşımız 2021 yılında ev fiyatları ne olur, fiyatlar düşer, 2021 yılında fiyatlar artar mı gibi sorular yöneltiyorlar. Bizde sizler için uzman görüşlerini derledik ve piyasayı yorumladık. İşte gelecek yıla dair ev fiyatları hakkında tüm detaylar;

Haziran ayında kamu bankaları ile birlikte bir sene ötelemeli ve oldukça düşük faizli kredi kampanyaları başlamıştı. Elde konut stokunun olmaması, yaz aylarınla emlak sektöründe yükselen trendler, döviz kuru, salgın ve fırsatçılık derken ev fiyatları oldukça yükselmişti. Ortalama bir evin fiyatı 30 bin Türk lirası kadar artmıştı. Vatandaşlarımız her ne kadar bu duruma isyan etse de düşük faizli kredi fırsatını kaçırmak istememiş ve evlerine kavuşmuşlardır.

Ev fiyatlarının düşmesini bekleyen vatandaşlarımız da kış aylarının gelişi ile hala düşmemiş fiyatlar karşısında hayal kırıklığına uğramıştı. Peki 2021 yılın ev fiyatları düşecek mi? Son gelişmeleri sizler için topladık.

Ev sahibi olmayı düşünen birçok vatandaşımız haziran ayında yapılan kampanyalardan yararlanmış ve %0,64 faiz oranları ile ev sahibi olmuştu. Bu süreçte ise konut satımlarında emlak sektöründe rekorlar kırılmıştı. Haziran ayında ise konut kredisi oranları zirve yapmış Temmuz döneminde ise Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştı.

2021 YILINDA KONUT FİYATLARI NE OLUR?

Vatandaşlarımızın ise aklı bu soruda. 2021 yılında konut fiyatlarının ne olacağı merakla tartışılıyor. 2021 yılının haziran ayına kadar ev fiyatlarının yükselmesi beklemiyordu. Fakat bankaların kredi desteklerini çekmesi ve faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte de bu beklenti yerine konut fiyatlarında indirim beklentisine bıraktı. Özellikle de vatandaşlarımız bu dönemde ev almak istiyorlarsa nakit ihtiyacı nedeniyle ev satmak isteyen müteahhitleri takip etmelidirler. Yine bazı vatandaşlarımız bu zor dönemde gelirleri düştüğü için ya da ev kredilerini ödeyemeyecekleri düşündükleri için evlerini satabiliyorlar. İkinci el ev almayı düşünen vatandaşlarımız da bu fırsatları değerlendirebilirler. Bu tip nedenler ve kış aylarının gelişi ile uzman ev fiyatlarında ufak çaplı düşüşler bekliyorlar.

EV ALMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

Bu süreç zarfında ise ev almak isteyen ev almayı düşünen vatandaşlarımızın akılları oldukça karışık. Konuta talep azaldıkça fiyatlarda düşmeye başladı. Bu sebeple uzmanlarımız ellerinde birikmiş parası olan vatandaşımızın ihtiyacı olması halinde ev sahibi olmasını destekliyor. Özellikle de bu vatandaşlarımız peşim alımlarında indirim uygulayan konut projelerine başvurabilirler.

Öte yandan elinde yeterli nakit parası olmayan vatandaşlarımız için üzücü bir haberimiz var. Konut kredilerinde psikolojik eşik %0,99 olarak bilinirdi. Maalesef ise bu seviye aşıldı. Şu an piyasa da en düşük faiz oranı %1,29 seviyesinde. Bu yüzden kredi çekerken zorlanacak vatandaşlarımıza ev sahibi olmaları için biraz daha beklemeleri öneriliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı