2021 yılı Asgari Ücret 3 bin TL Oluyor!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2021 yılı Asgari Ücret 3 bin TL Oluyor!

GÜNDEM

4 Aralık 2020 Cuma 20:37:13

2021 yılı Asgari Ücret 3 bin TL Oluyor!

Son Dakika Gelişmesi! Asgari ücret zammı için HDP ve CHP’den sonra bir öneri de İYİ Parti’den geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Brüt asgari ücreti 3 bin liraya yükselterek, asgari ücretli çalışanımıza brüt kazancının tamamını ödeyelim” ifadelerinde bulundu. HDP’nin asgari ücret önerisi 4 bin TL olurken, CHP’nin önerisi ise 3.100 TL olarak kaydedildi. 2021 Asgari ücret ne kadar olacak?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında asgari ücrete dair önemli açıklamalar yaptı. Akşener, 2021 yılı asgari ücretinin 3 bin lira olması talebinde bulundu. Ülkemizde çalışan milyonlarca asgari ücretliyi yakından ilgilendiren gelişme heyecan yarattı. Yeni yılda asgari ücret ne kadar olacak? 2021 asgari ücreti 3 bin TL mi olacak, ne kadar zam gelecek? Soruları yanıt aramaya başladı.

Meral Akşener’den Asgari Ücret Açıklaması

“Vatandaşlarını borçlandırmadan, ihtiyaçlarını giderecek bir ekonomik modeli uygulamamız şart. İşverenlerin daha fazla istihdam oluşturmalarını sağlayacak, bir yatırım iklimini meydana getirmemiz gerekmektedir. Bunun için ise, herkesi memnun edecek bir asgari ücret düzenlemesini, uygulamaya koymamız gerekiyor.” dedi.

“Aziz Millteim: İYİ Parti olarak bizler, ‘Türkiye İstihdamsız değil, istihdam ile büyüsün’. diyoruz. ‘Rantla değil, üretim ile kalkınsın.’ diyoruz. Bu vizyon ışığında, çalışanlarımızın üzerindeki yükü bir nebze hafifleterek, onların tekrardan istihdam yaratmalarını sağlarken, dar gelirli vatandaşlarımızı da, borç sarmalına sürüklemeyecek, kayıt dışı istihdamı kayıt alına alacak, hakkaniyetli bir asgari ücret modeli üzerinde durduk.” dedi.

Brüt Kazancın Tamamını Ödeyelim!

Meral Akşener, “Mevcut durumda, brüt asgari ücret 2.943 lira. Gelir vergisi, SGK primi ve işsizlik sigortası fonu kesintileri gerçekleştirildikten sonra, çalışanımızın eline net olarak 2.325 lira geçiyor. Diğer taraftan ise, asgari ücretli bir çalışanı istihdam etmek için, işverenimizin cebinden 3.457 liralık bir ödeme çıkıyor. Bu hem maaşı kuşa dönen çalışanımız için, hem de yüksek bir maliyet üstlenen işverenimiz için kabul edilebilir bir husus değildir. Bizim önerimiz şudur: Brüt asgari ücret 3.000 liraya yükseltilerek, asgari ücretli çalışanlarımıza brüt kazancının tamamını ödeyelim.” dedi.

Asgari Ücrete Zam Uygularken İşveren Maliyetini Artırmayalım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yaptığı açıklamalarda, “Yani işverenimiz, çalıştırdığı asgari ücretli vatandaşımızın, gelir vergisini ve SGK primini devlete değil çalışanına ödesin. Devletimiz de, çalışanımızın gelir vergisini ve SGK primini üstlensin. Bu sayede, asgari ücret ile çalışan vatandaşımızın eline, net 3.000 lira geçerken, işverene alan maliyeti de 3.458 lira olmayı sürdürsün. Yani; işçilerimizin eline geçen asgari ücreti 2.325 liradan, 3.000 liraya yükseltelim ancak işverene olan maliyetini de yükseltmeyelim.” ifadelerini kullandı.

Devletimiz Çalışanların Cebine Aylık 675 Lira Koysun

Meral Akşener sundukları öneriye yönelik yaptığı açıklama içerisinde, “Ayrıca, bu düzenleme yalnızca asgari ücretli vatandaşları kapsamasın. Asgari ücretin üzerinde maaş ödemesi alan çalışanların da asgari ücretten meydana gelen SGK primini ve gelir vergisini devlet üstlensin. Bir başka ifadeyle, devletimiz bütün çalışanlarımızın cebine, aylık 675 lira koysun. Ancak bu parayı işverenden talep etmesin. Bizim önerimiz bu şekildedir.” dedi.

Asgari Ücretle Yüzleşilmesi Gerek

Yüzleşilmesi gereken gerçeklerden bir tanesinin de asgari ücret olduğunu vurgulayan Meral Akşener, asgari ücretin evine ekmek götürmekte zorlanan 10 milyondan fazla haneyi yakından ilgilendirdiğini belirtti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuşmasının bir kısmında Türk Metal Sendikası Diler Demir Çelik İşyeri Baş Temsilcisi Nordoğan Çakır’a söz vererek kürsüye davet etti.

Çakır’dan sonra konuşmasına devam eden Akşener, TÜİK verilerine göre bile iş bulmaktan umutsuz olan vatandaşların sayısının, işsiz vatandaşlardan daha fazla olduğunu ve bir an önce yatırım ortamının meydana getirilmesinin gerektiğini vurguladı. Meral Akşener, şirketler üzerindeki maliyetlerin izlenen kötü politikalar neticesinde yükseldiğini ve bunların iflasın eşliğine geldiğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı