2020 TİS Tarihleri! 4Dli Taşeron İşçiler için görev tanımı tayin hakkı masada!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2020 TİS Tarihleri! 4Dli Taşeron İşçiler için görev tanımı tayin hakkı masada!

GÜNDEM

15 Kasım 2020 Pazar 15:20:23

Son Güncelleme: 15/11/2020 15:21:47

2020 TİS Tarihleri! 4Dli Taşeron İşçiler için görev tanımı tayin hakkı masada!

Milyonlarca 4Dli taşeron işçi son dakika TİS haberlerini yakından takip ediyor. Taşeron işçiye 1.000 TL zam ve tayin hakkı için görüşmeler devam ederken maaşlara yüzde 10 ile 13 arasında bir zam yapılacağı ön görülüyor. İşte 15 Kasım itibariyle 4D taşeron işçiler için yaşanan son dakika gelişmeleri.

Taşeron işçilere dair tayin hakları, görev tanımları, maaş zamları, tüm mali ve sosyal haklara dair görüşmeler masaya yatırıldı!

Taşeron işçilerimize yönelik görev tanımı, maaş zammı tüm mali ve sosyal haklara dair görüşmelerin çok yakın zaman başlaması bekleniyor. Toplu İş Sözleşmesi kapsamında tüm sorunların teker teker ele alınması beklenirken asıl merak edilen ise işçilerimizin taleplerine Çalışma Bakanlığı’ndan gelecek olan yanıt.

İleriki günlerde ise ilk resmi görüşme yapılacak. İlk resmi görüşmenin yapılması ve ardından birkaç toplantı düzenlenmesi bekleniyor görüşmelere dair son gelişmeleri, toplantı tarihleri ve işçilerimizi ilgilendiren diğer konuları ise sizler için derledik;

Taşeron işçilerimiz uzun zamandır bu görüşmeleri bekliyordu. Vaatler verilen bunların yerine getirilmesini bekleyen vatandaşlarımızın gözü kulağı gelecek olan görüşmelerdeydi. Bu görüşmeler ise salgın nedeniyle aksamış ve süreç oldukça yavaş işlemişti. Fakat yakın zaman toplantı yapılacak ve işçilerimizin hakları gündeme gelecek.

Taşeron işçilerimiz ise maaş zam oranları öncelikli olarak tüm maliye ve sosyal haklarına kavuşmak için gün saymaya başladı. Taşeron işçilerimizin iş kolu değişimlerinin sonrasında ise 2020 yılına dair TİS görüşmelerinin artık başlanması bekleniyor. Fakat resmî açıklama henüz gelmiş değil. Buna rağmen Çalışma Bakanlığı ve Türk İş Sendikasının görüşmelerin başlaması için son aşamada oldukları bekleniyor. Peki olası tarihler neler? Son gelişmeler neler? Son dakika açıklamaları geldi mi?

2020 TİS TARİHLERİ NE ZAMAN?

2020 Toplu İş Sözleşmesine dair yapılacak olan toplantının ve görüşmelerin ise Kasım ayı bitmeden başlaması ön görülüyor.

31 Ekim’deki sözleşmenin sona ermesi ve bunun yanı sıra aralık ayında hem Çalışma Bakanlığı hem de Türk İş sendikaları tarafından asgari ücret tespit komisyonunun olması nedeniyle taşeron işçilerimize dair olan görüşmelerin Kasım ayında gerçekleşmesi kuvvetle muhtemeldi.

Fakat ilgili kurumlardan henüz tarihlere dair net bir resmî açıklama gelmedi. Konuya dair uzmanlar ise yorumlarını paylaştı. Buna göre birçok uzman görüşmelerin Kasım ayı sona ermeden başlamasını bekliyor. Vatandaşlarımıza da sabırlı olmalarını söylüyor.

YÜZDELİK DİLİM, MAAŞ ZAMMI VE TAYİN HAKKI

Taşeron işçilerimiziçinsekonuşulacak ele alınacak birçok konu var. Fakat en temel olarak vatandaşlarımızın maaş zammı ele alınacak.

%4 oranda maaşlarına zam alan işçilerimiz yeni zam oranlarının %10 ila %13,5 arasında olmasını bekliyor. Yine görüşmelerde ele alınacak bir diğer temel konu ise görev tanımları. İşçilerimizin görev tanımı olmaması sebebiyle çok büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Türk İş sendikasını da yine bu konuyu ele alması bekleniyor.

Masada yine kesinlikle konuşulması ve çözüm getirilmesi beklenen bir diğer konu ise işçilerimizin tayin hakları. Birçok işçimiz aile birliği konusunda problemler yaşamakta. Bu konu üzerine hatta açılmış davalar da bulunuyor. Yine bu sorunun da masada ele alınacak diğer bir temel problem olması bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı