2020 ÖTV indirimi ne zaman olacak? İkinci el araç fiyatları düşecek mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

2020 ÖTV indirimi ne zaman olacak? Araç fiyatları düşecek mi? (Güncel)

GÜNDEM

25 Mayıs 2020 Pazartesi 20:00:16

Son Güncelleme: 25/05/2020 20:01:56

2020 ÖTV indirimi ne zaman olacak? Araç fiyatları düşecek mi? (Güncel)

Dolar ve ikinci el araç fiyatlarının hızla artması ÖTV indirimi ne zaman olacak sorusunu akıllara getirdi. Geçtiğimiz ay Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklaması yapılan ÖTV indirimiyle ilgili son durum ne? 2020 yılında engelli ÖTV indirimi ile başlayan serüvenin önümüzdeki günlerde devam etmesi bekleniyor. İşte sıfır araç almak isteyen ve ÖTV indirimini bekleyen okurlarımız için son yaşananlar..

İkinci el araç almak isteyen vatandaşlar yüksek fiyatlarla karşılaşıyorlar. Neredeyse sıfır fiyatlarını geçen ikinci el otomobil fiyatlarında düşüş yaşanıp yaşanmayacağı herkes tarafından merak konusu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada ÖTV kararı hakkında gerekli çalışmaları yürüttüklerini belirtmişti. ÖTV indirimi beklentisi tüm araba almak isteyenler tarafından heyecanla bekleniyor. 2020 Ocak ayında mobilya, yumurta ve su ürünlerinde KDV indirimi yapılmasının ardından ÖTV indirimi ile ilgili soru işaretleri iyice öne çıkmaya başladı. Peki, 2020 yılında ÖTV indirimi ne zaman olacak? Olası bir indirim durumunda 2. el araba fiyatlarında düşüş olacak mı?

ÖTV İndirimi İçin İlk Adım Atıldı

ÖTV indiriminde ilk adım 2020 engelli indirimiyle geldi. ResmiGazete ‘de yayımlanmış olan haberde Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde belirtilen %22,8’lik artış nedeniyle vatandaşların 247.000 kadar alınmayan ÖTV, 303.200 TL’ye çıktı. ÖTV ve KDV dahil 303.200 TL’ye kadar ÖTV fiyata eklenmeyecek. Engelli ÖTV indiriminde yaşanan bu gelişme sıfır araç alma hayali kuran vatandaşlarımızı da heyecanlandırdı.

İkinci El Araç Fiyatları Sıfır Fiyatlarını Geçmişti

2019 yılı son çeyreğinde otomobil pazarındaki satışlar son 2 yılın en yüksek seviyelerine çıktı. Markaların ellerindeki stoklar tükendiği için fiyatlarda ciddi bir yükselme yaşandı. Bu duruma bir de kiralama sektörünün kiradan dönmüş araçları satmaması ve düşük kredi faiziyle birlikte yeni otomobil bulamayan tüketicinin 2. ele yönelmesi de eklenince ikinci el otomobil fiyatları neredeyse yeni otomobil fiyatlarıyla aynı seviyeye geldi.

ÖTV İndirimi Satışları Arttırdı

2018’in Ağustos ayında döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar en çok otomotiv sektörünü vurmuştu. Bir anda artan fiyatlar ve beraberinde kredi faizlerinin de yükselmesi, sıfır otomobil satışlarını durma noktasına getirdi.

2018’in sonlarına doğru gelen ÖTV indirimi ile fiyatlar biraz daha makul seviyelere düşmüş bu yüzden satışlar az da olsa artmıştı. 3’er aylık paketler şekilde duyurulan ÖTV indirimleri 2019 Temmuz’una kadar devam etti. Haziran sonunda ÖTV indiriminin bir kez daha uzatılması bekleniyordu ancak böyle bir olay gerçekleşmedi. Nitekim indirimin bitmesiyle birlikte fiyatlar tekrardan yükselmeye başlamıştı.

2020 Yılında ÖTV İndirimi Olacak Mı?

İkinci el ve sıfır araç alımı yapacak vatandaşlar için uzmanlar, ÖTV indiriminin 2020 yılının ilk ortasına doğru yapılabileceğine dikkat çekti. ÖTV indirimi uygulaması hayata geçtiği takdirde ikinci el araba fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

2020 yılı ÖTV indirimi için Berat Albayrak müjdesini verdi. Çalışmaların devam ettiğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı, koronavirüs salgını sonrasında herhangi bir açıklama yapmadı. Dolar kurunun 6.70 seviyelerine çıkması, koronavirüs salgınının ekonomik etkileri gözönüne alındığında uzmanlar ÖTV indiriminin geleceğini öngörüyorlar. Hükümet tarafından salgın tedbirlerinin alınması ve suların biraz durulmasıyla birlikte ekonomiyi canlandırmak adına ÖTV indirimi yapılacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz dönemlerde de aynı senaryo yaşanmıştı. 2018 yılında yaşanan kur artışı hem sıfır hem ikinci el araç fiyatlarının aşırı derecede artmasına neden olmuştu. Bu sebeple otomotiv sektöründe yaşanan kördüğüm ÖTV indirimi ile çözüldü. Yeni araç almayı düşünenler sıfır araç fiyatları düşecek mi heyecanla bekliyorlar.

Günümüzde de ikinci el araç fiyatları neredeyse sıfır araç fiyatlarına yaklaştı. Tüm bunlara koronavirüs salgınının olumsuz ekonomik etkileri de eklendiğinde, otomotiv sektörünü zor günler bekliyor diyebiliriz. Son dönemde oluşan nakit ihtiyacı nedeniyle birçok araç sahibi aracını satmaya çalışırken, yatırımcılar dolar ve altına yöneliyor. Genel pencereden baktığımız zaman arz artarken, talepte düşüş gözüküyor. Uzmanlar yaz aylarında otomatik sektörünün yeniden bir kördüğüm içine gireceğini ve hükümet tarafından gerekli adımların atılacağına inanıyorlar. 2020 ÖTV indirimi en erken Haziran ayında gelecek gibi görünüyor. ÖTV indirimi sonrasında önce vatandaşlarımızın sıfır araçlara, indirim sonunda da ikinci el araçlara talep göstereceği öngörülüyor.

2020 ÖTV İndirimi Ne Kadar Olacak?

En erken 2020 Haziran ayında gelmesi beklenen ÖTV indirimi için rakamlar henüz belli değil. 2018 yılında yapılan indirimde 15 puanlık bir düşüş gözlemlenmişti. 1.6 litre motor hacminin altındaki araçlar için getirilen indirim piyasanın 96’sına hitap ediyordu. Bu yıl yapılması beklenen ÖTV indirimi ne kadar olacak herkes tarafından merak ediliyor. Tahmin edilen rakamlar doğrultusunda en az yüzde 10 indirim bekleniyor. ÖTV indiriminin gelmesiyle birlikte orta sınıf araçlarda en az 10-15 bin lira fiyat düşüşü bekleniyor.

Koronavirüs salgını sonrasında ikinci el araç piyasasında yaşanan dalgalanmalar fiyat beklentisi ve güncel yazımıza ( ikinci el ) buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı