1800 Prim Günü İle Emeklilik Mümkün! Bu Grupta Yer Alanlar Bu Hakkı Mutlaka Kullansın!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

1800 Prim Günü İle Emeklilik Mümkün! Bu Grupta Yer Alanlar Bu Hakkı Mutlaka Kullansın!

GÜNDEM

4 Ağustos 2020 Salı 14:31:59

Son Güncelleme: 04/08/2020 14:31:31

1800 Prim Günü İle Emeklilik Mümkün! Bu Grupta Yer Alanlar Bu Hakkı Mutlaka Kullansın!

Milyonlarca çalışan, çalışma hayatları süresince emekli olacakları tarihle ilgili araştırmalar yapmaktadır. Bu çerçevede çalışanlar emeklilik için farklı prosedürler ışığında farklı koşullarla emeklilik hakkına kavuşabilmekteler. Son dönemde EYT ile ilgili gündemin sonuçsuz kalmasının ardından 5 yıl erken emeklilik ve diğer erken emeklilik türleriyle ilgili araştırmalar da hızlandı.

Milyonlarca çalışan, çalışma hayatları süresince emekli olacakları tarihle ilgili araştırmalar yapmaktadır. Bu çerçevede çalışanlar emeklilik için farklı prosedürler ışığında farklı koşullarla emeklilik hakkına kavuşabilmekteler. Son dönemde EYT ile ilgili gündemin sonuçsuz kalmasının ardından 5 yıl erken emeklilik ve diğer erken emeklilik türleriyle ilgili araştırmalar da hızlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2020 yılında sigortalı olarak çalışan kadınlara erken emeklilik müjdesi verecek mi? Malulen emeklilik, doğum borçlanması ve askerlik borçlanması gibi pek çok yöntemle erken emeklilik bugün mümkündür. Detaylar haberimizde sizlerle…

Erken emeklilikle ilgili son dönemde araştırmalar hız kazanmış durumda. Özellikle toplumda “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)” olarak bilinen grubun taleplerinin olumsuz sonuçlanması ve halen daha sürecin devam etmesi nedeniyle erken emeklilikle ilgili merak da arttı. Erken emeklilik nedir? Kimler erken emekli olabilir? Bu sorunun yanıtı araştırılıyor. Sosyal Güvenlik mevzuatında doğum borçlanması, askerlik borçlanması ve malulen emeklilik gibi pek çok durum ve imkanla erken emeklilik fırsatı sağlanmıştır. 1800 prim günü ile emeklilik nedir? Şartlar nelerdir? Bu grupta yer alanlara erken emeklilik müjdesi…

MALULEN EMEKLİLİK NEDİR? BAŞVURUDA HANGİ EVRAKLAR GEREKLİDİR?

Malulen emeklilik için işten ayrılan çalışanların 10 günlük süre içerisinde malulen emeklilik başvurularını yapmaları gerekmektedir. Bu başvurunun ardından işten ayrılış belgelerini de hazırlamaları gerekmektedir. Ayrıca malulen emeklilik başvurusunda; Tahsis talep veya beyan taahhütnamesi de hazır olmalıdır. Kamu personelinin malulen emekliye sevk edildiklerini gösterir belgenin de alınması gereklidir. Ayrıca tam teşekküllü bir Sağlık kurulunca onaylı Malullük belgesinin de bulunması şarttır.

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Malulen emekli olabilmek için başvuru şarttır. Başvuru için gerekli yukarıda yer verilen belgeleri hazırladıktan sonra bu evraklarla birlikte SGK il-ilçe müdürlüklerine müracaat edilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu sizi bir hastaneye sevk ederek malullük oranınızın belirlenebilmesi için sağlık testine girmenizi isteyecektir. Sağlık testinin ardından Sağlık kurulunca onaylanan sağlık raporu çerçevesinde Malulen emeklilik mümkün olacaktır. Sağlık raporunuzu Sosyal Güvenlik Kurumuna verdiğinizde malulen emeklilik işleminiz gerçekleştirilecektir.

Malulen emeklilikten faydalanabilmek için malulluk oranının %60 ve üzerinde olması gerekmektedir. Malullük oranı %60 ve üzerinde olan vatandaşların malulen emeklilik başvuruları kabul edilecektir.

MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Malulen emekli olmak isteyen kişilerin belirli şartları taşıması gerekmektedir. Buna göre şartlar;

– 4A, 4B veya 4C sigortalılık statüsüne tâbi olarak çalışanların malulen emeklilikten faydalanabilmeleri için en az 10 yıl hizmet sürelerinin bulunması gerekmektedir.
– 10 yıllık hizmet süresi içerisinde en az 1800 prim ödeme gün sayısı şartının sağlanması gerekmektedir.
– Onaylı sağlık kurulu raporuna göre işgücü kaybı – maluliyet oranı en az %60 olmalıdır.
– 4A statüsündeki sigortalı çalışanın maluliyet durumu nedeniyle işten ayrılmış olması gerekmektedir.
– 4B’li çalışanın ticari faaliyetlerine, kendi işine devam edememesi ve Bağkurlu olarak SGK’ya prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.
– 4C’lilerin de maluliyet durumunun hemen akabinde işten ayrılmış olması gerekmektedir.

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU SORGULAMA!

https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine tıklayarak SGK başvurunuzu evrak arama bölümünden sorgulayabilirsiniz. Bu linke tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinden sisteme giriş yapabilmek için T.C. kimlik numarasının girilmesi ve “Evrak Ara” butonuna tıklanması gerekir. Evrak arama butonuna tıklandıktan sonra, malulen emeklilik evraklarının son durumu ve başvurunun onaylanıp onaylanmadığı kontrol edilebilecektir.

MALULEN EMEKLİLİK MAAŞLARI NE KADAR? NASIL HESAPLANIR?

9000 günden daha az olan prim ödemeleri, 9000 günlükmüş gibi değerlendirilir ve emekli maaşı bunun üzerinden hesaplanır. 9000 günden daha fazla olan prim gün ödemesi olduğu zaman, net prim ödemesine göre emekli maaşı hesaplanmaktadır. Malulen emeklilik hakkı elde edebilmek için 1800 günlük prim ödemesi şart koşulsa da emekli maaşları 1800 gün üzerinden hesaplanmamaktadır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı