1000 TL sosyal yardım ne zaman verilecek? Pandemi yardımı bitti mi, şartları nelerdir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

1000 TL sosyal yardım ne zaman verilecek? Pandemi yardımı bitti mi, şartları nelerdir?

GÜNDEM

19 Temmuz 2020 Pazar 18:21:37

1000 TL sosyal yardım ne zaman verilecek? Pandemi yardımı bitti mi, şartları nelerdir?

Covid-19 salgınının ülkemizi etkisi altına almasıyla birlikte Ekonomik İstikrar Kalkanı destek programı devreye alındı. Dar gelirli vatandaşlarımıza devlet tarafından 1000 TL sosyal yardım ödemeleri gerçekleştirildi. Normalleşme süreciyle birlikte vatandaşlarımız sosyal yardım ödemeleri bitti m, ne zaman bitecek gibi soruların cevaplarını merak ediyorlar.

Korona virüsü kapmasında vatandaşlar maddi ve manevi yönden birçok zorluk yaşadı. Hükümette bu zorlukları en aza indirmek ve vatandaşlara destek olmak için çeşitli salgına karşı ekonomik anlamda destek paketleri hazırladı. Bunların içinde vatandaşlara sosyal destek paketleri de vardı. Devletten tarafından açıklanan ve 1000 Türk liralık destek içeren sosyal destek ise 3 faz olarak uygulandı.

Korona virüsü salgınıyla birlikte devler çeşitli yardımlar başlattı. 3.faz olan 1000 Türk lirası değerinde sosyal yardım desteği de bu yardımlardan biri. Salgın döneminde yapılan yardımlar da ilk fazda yaşanan yoğunluk üzerine yardım destekleri için başvurular E-Devlet kapısı altında toplanmıştı. Vatandaşlar başvuru için e-devlet kapısına kimlik numaralarına göre haftanın belirli günleri başvurmaya başladı. İşte 1000 Türk lirası sosyal desteği hakkında bilmeniz gereken her şey;

Salgın dönemi boyunca ekonomide oluşan tahribatı en aza indirmek ve vatandaşları desteklemek adına başlanan 1000 Türk lirası değerindeki sosyal yardım paraları 3.faz olarak devam ediyor. Salgın için sosyal yardım başvurusunda bulunan vatandaşlar sisteme e-devlet üzerinden ulaşabiliyor. İşte detaylar;

1000 TL PANDEMİ PARASI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR MU? BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler tarafından verilmekte olan ve salgına dair destek ödemelerinin 3.faz ödemelerine dair açıklamayı Bakan Zümrüt Selçuk yapmıştı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklama da Faz 1 ve Faz 2 ödemelerinin bitimiyle Faz 3 ödemelerine başlandığını belirtti. Açıklamanın devamında Bakan Zehra Selçuk, Faz 3 yardımlarının bitme gibi bir durumunun olmadığını açıkladı. Bu açıklamalar birlikte basına Faz 3 ödemelerinin devam ettiğinin sinyali verildi.

Salgın kapsamında sosyal destek yardımım için başvurular alınmaya devam ediyor. Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında hane halkına 1000 Türk lirası sosyal yardım desteği veren ve destek paketlerinin 3. Faz desteği olan sosyal destek başvurularının devam edildiği Bakan Selçuk tarafından onaylandı.

Başvurular için vatandaşlarım kimlik numaraları ile kolayca yapılabiliyor ve birkaç basit adımdan oluşuyor.

PANDEMİ PARASINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Salgın kapsamında Faz 3 yardımları olarak da bilinen 1000 Türk lirası değerinde sosyal yardımdan yararlanmak için vatandaşlarımız E-devlet üzerinden kolayca başvurularını tamamlayabilirler.

Fakat sisteme dair yoğunluğu engellemek adına vatandaşlarımız T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre haftanın sadece belirli günlerinde başvurularını yapabilirler.

T.C. Kimlik numarasının son rakamına göre;

0 ile biten vatandaşlarımız Pazartesi, 2 ile biten vatandaşlarımız Salı, 4 ile biten vatandaşlar Çarşamba, 6 ile biten vatandaşlarımız Perşembe son olarak T.C. kimlik numarası 8 ile biten vatandaşlarımız da cuma günleri başvurularını yapabilirler.

Ayrıca Cumartesi ve pazar günleri bir kısıtlama olmamakla birlikte tüm vatandaşlar başvurularını hafta sonları da yapabilirler.

1000 TL SOSYAL YARDIM PARASISORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Sorgulama ekranına ulaşmak için de yine vatandaşlarımız e-devlet hesaplarına giriş yapmaları gerekiyor. Sorgulama butonuna ise “sosyal yardım bilgileri sorgulama” yazmaları yeterli olacaktır. Vatandaşlarımız Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın mevcut sayfasına yönlendirilecektir.

PANDEMİ PARASI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Başvuru yapan şahısın hanesinde şu şartlar bulunmaktaysa başvurular geçerli sayılmayacaktır;

Eğer hane halkı daha önceden salgına dair verilen sosyal destek paketi kapsamında Faz 1 veya Faz 2 kapsamında 1000 Türk lirası değerinde olan nakitten faydalandıysa.

5510 sayılının kanun 4/a maddesi ve 4/c maddesini kapsayan memur ve kamu işçileri

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalanan vatandaşlar ile İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanan vatandaşların başvuruları değerlendirilmeyecektir.

Başvuran kişinin hanesinde aşağıda belirtilen kapsamlarda yer alan birinin bulunması halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır:

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı