Günde 108 Lira Kazanarak Meslek Sahibi olma Fırsatı! Tek Şart Başvuru Yapmak!

Gençler dikkat! Hem para kazanmak hem de meslek sahibi olmak isteyen gençler için İŞKUR programları başladı.

Kredi 11.10.2021 - 09:15 11.10.2021 - 09:15 Göksel Sarı

İŞKUR bugüne kadar düzenlediği bir çok program ile işveren ve işçileri buluşturdu. İş gücünü istihdama dönüştürmek amacında olan kurum yaptığı desteklemeler ve ödemeler ile dde vatandaşların iş hayatında kalıcı olmasını hedefliyor. Başvuran kişilerin özel sektör ve kamu da iş sahibi olması ile beraber ekonomik hayata can veriliyor.

Günlük 108 Lira Harçlık İŞKUR’dan

İş sahibi olmak isteyenler devletten büyük kolaylık geldi. Eğitim programları ile bugüne kadar on binlerce kişiyi iş sahibi yapan İŞKUR bu kez mesleki eğitim programları ile karşımızda. Meslek gruplarına ve çalışılacak olan sektörlere göre günde 108 liraya kadar kazanma fırsatı sunan kurum bu bu programın detaylarını da açıkladı. İŞKUR işbaşı eğitim programı kapsamında, yapılacak mesleklere göre 3, 6 ve 9 aylık eğitimi süreci hazırlıyor. Bu süreç esnasında da çalışanlara 108 liraya kadar harçlık ödemesi yapılacak.

Amaç İş Hayatına Gençleri Kazandırmak

Her yaştan kişi iş arayışlarını sürdürürken özellikle genç nüfusun iş hayatına katılarak ekonomik özgürlüklerini kazanmak zorlaşmaya başladı Bu durumu ortadan kaldırmak isteyen kurum, işbaşı eğitim programları ile işverenleri teşvik ediyor. Bu eğitim programlarına katılanlar günlük harçlıklarını almayı da hak ediyor. Bu programa öğrencilerin katılım sağlaması mümkün.

Programın Detayları

İstihdam garantili programlara asgari ücrete kadar maddi, destekler sağlanıyor. Ayrıca bu programlara katılanlara program süresi boyunca sigortaları da kurum tarafından karşılanıyor. Böylece işverene bir masraf çıkarılmadan gençler çalışma hayatına kazandırılıyor. Bu programlar ise 18 ile 29 yaş arası çalışmak isteyen kişiler için geçerli durumda. Bu yaş aralığındaki insanlar İŞKUR merkezlerine giderek başvurularını yapabilirler.

İşbaşı eğitim programları ile günde 108,68 lira ödeme alan kişiler bilişim ve imalat sektörlerinde bu ödemeleri 6 ay boyunca alıyor. Sanayideki mesleki kurslara katılanlara ise günlük 70 TL veriliyor. Son bir ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait prim ödemesi yapılmamış olması şartı da aranmakta.