GSS Prim Borcu Yapılandırmayı Kaçıranlar Ne Yapacak? Uzmanlar Açıkladı

Genel Sağlık Sigortası prim borcunu yapılandırmayanlar için uzmanlardan önemli tavsiyeler geldi. GSS prim borcunu yapılandırmayı kaçıranlar veya bu haktan yararlanamayanlar için hangi yöntemler mevcut?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Haber Kredi - Serhat KARAMAN

Türkiye’de milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerine yönelik bazı imkanlar sağlandı. 2021 yılında hem vergi hem de SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılarak peşin veya taksitli ödenmesine sağlanıyor. Bu imkandan yararlanmak isteyenler için son başvuru süresi 30 Eylül tarihinde tamamlandı. GSS prim borcu olanlar şimdi ne yapacak? Uzmanlar GSS prim borcunu yapılandırmayanlara önemli tavsiyeler verdi…

GSS Prim Borcu Gözükenler Ne Yapmalı?

Vatandaşlar, devam eden GSS prim borçları hakkında internet üzerinden araştırma yapmaya devam ediyor. Vergi ve SGK prim borçlarını yapılandırma kapsamına alan kişiler, bu borçlarını peşin veya taksitle ödeme sürecine başladı. 30 Eylül 2021 tarihinde biten yapılandırmadan yararlanmayanlar şimdi ne yapması gerektiğini merak ediyor.

Uzmanlara göre GSS prim borcu olanlar yapılandırma imkanını kaçırmışsa şimdi gelir testine girebilirler. Ancak bugüne kadar hiç gelir testine girmemiş olanların GSS prim borcu yapılandırma yapmadıkları için kasım ayı sonuna kadar gelir testine girmesi gerekiyor.

GSS Prim Borcu Yapılandırma

Bugüne kadar hiç gelir testine girmemiş olanlar SGK il müdürlüklerine şahsi olarak başvuruda bulunup gelir testi talebinde bulunabilirler. Uzmanlar, gelir testine giren ve GSS prim borcu çıkan kişilere bazı önerilerde bulunuyor. Bu durumda olan kişiler GSS prim borcunu karşılayamıyorsa, yıl sonuna kadar borcunu ödeme imkanı devam ediyor. Edinilen bilgilere göre yıl sonuna kadar geciken GSS prim borçlarının ödenmesi durumunda gecikme zammı ve faizi de siliniyor.

HABERİ PAYLAŞ:
HABER KREDİ EDİTÖRÜNDEN