Türkiye Paris İklim Anlaşmasını onaylaması ile beraber yeni bir döneme giriyor. Anlaşmanın gerektirdiği yeşil dönüşüm amacı ile çeşitli projeler gündeme geliyor. Bu projelerden biri de yeşil dönüşüm kapsamında genç girişimcilere verilecek olan 200 bin liralık hibe desteği oldu.

Teknolojik Projelere Hibe

İklim değişikliği ile mücadele kapsamında onaylanan Paris anlaşması sonucu, Türkiye ekonomisine ve sanayisinin yeşil dönüşümüne katkı verecek projelere 200 bin liralık hibe desteği verilecek. Bu konu ile alakalı çalışmaları takip edecek kurum ise TÜBİTAK oldu. TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı (BİGG), “ Teknolojik Ar-ge ve inovasyon” içeren projeler için açılan çağrılara başvuran genç girişimcilere yüzde 100 geri ödemesiz hibe desteği verecek.

Destek Verilecek Alanlar

Söz konusu çağrı için TOBB ETÜ, Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi ve Konya Ticaret Odası işbirliği ile BİGG GARAJ Girişimcilik Destek Programları uygulanacak. Proje kapsamında destek verilecek alanlar da belirlenmiş durumda buna göre destek alacak alanlar şu şekilde sıralandı:

●İklim değişikliği

●Çevre ve Bİyoçeşitlilik

●Karbon salınımı ve sera gazı emisyonlarının düzenlenmesi amacıyla katı sunca çalışmalar.

●Temiz ve döngüsel ekonomi

●Temiz, erişilebilir ve güvenli enerji arzı

●Yeşil ve sürdürülebilir tarım

●Tarladan sofraya sürdürülebilir tarım

●Sürdürülebilir akıllı ulaşım

Başvuru Şartları

Yukarıda belirtilen alanlarda yapılacak olan desteklemeler ile daha sürdürülebilir bir ekonomi amaçlayan anlaşma, Türkiye içinde geçerli olması ile beraber yapılacak devlet destekleri açıklanmaya başlandı. Bu alandaki projeler ile beraber başvuru yapacak olan girişimcilerden herhangi bir önlisans, lisans veya yüksek lisan eğitim programlarından mezun olmaları istenecek. Ayrıca daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi yada TÜBİTAK 1512 Programı kapsamında destek almamış olması, ön başvuru tarihi itibari ile herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almaması şartlarını da yerine getirmesi bekleniyor. Desteklemeler kapsamında yapılacak ödemeler ile genç girişimcilerin bu alanlarda faaliyet gösterecek işletmeleri ile ekonomik anlamda daha fazla hayatta kalmaları planlanıyor