Gündemin üst sıralarında yer alan konulardan olan ÖTV indirimi hakkında detaylar dikkat çekiyor. Hakkında sürekli olarak yeni bilgiler gelen ÖTV indirimi ile ilgili yeni gelen bilgiler dikkatleri üstüne çekiyor.

Son dönemlerde oldukça popüler olan ÖTV indirimi hakkında gelen yeni bilgiler merak konusu olurken çok sayıda vatandaş da ÖTV indiriminde son gelişmeleri sıkı bir şekilde araştırıyor. Çok sayıda vatandaş tarafından gerek arama motorlarında, gerek sosyal medya platformlarında gerekse konu ile ilgili uzman görüşleri kısmında ÖTV indiriminin detayları sürekli olarak araştırılamaya devam ediyor.

2019 yılında pandemi sürecindeki çip üretimi sonrasında otomobil fiyatlarında büyük ölçekli olarak fiyat artışları yaşanmaya devam ederken ilgili yılda otomobil üretimi pek çok marka tarafından durdurulmuş ve fiyatlar oldukça yüksek seviyelere gelmişti.

Sıfır km otomobil fiyatlarındaki artışların yanı sıra ülkedeki politikalar sebebiyle otomobillerde uygulanan vergiler de büyük artış göstermişti. Fiyat artışlarının önüne geçilemezken uzun süredir vatandaşların merakla ve heyecanla beklediği ÖTV indirimi konusunda ise yeni gelişmeler yaşandı. Gelen bilgiler kapsamında vatandaşlara ÖTV indirim müjdeleri verilmişti. Ancak konuyla ilgili gerek doğru gerekse yanlış olmak üzere pek çok bilginin servis edilmesi nedeniyle vatandaşların kafası karışmıştı.

TESK BAŞKANI'NDAN ÖTV İNDİRİMİ TALEBİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken tarafından ticari araçlara ÖTV indirimi talep edilmişti. Palandöken sıfır km ticari araçlara ÖTV indirimi talep etti ve çeşitli sorunlardan şu ifadelerle bahsetti;

"Otomobildeki kur artışı yüzde 100'ün üzerinde. Bu durumda daha önce yüzde 45 ÖTV'ye tabi bir otomobilin bugünkü ÖTV oranı yüzde 80 oldu. Daha da ötesi, vergisiz fiyatı 200 bin liranın altında otomobil kalmadığı için en düşük ÖTV oranı yüzde 80'e çıktı. Bu da araç fiyatlarının ekstra artmasına sebep oluyor. 2015'te olduğu gibi ticari araçlar için yeniden bir defaya mahsus ÖTV indirimi getirilmeli.

ÖTV matrahı güncellenmediği için araçların ÖTV oranları ve dolayısıyla satış fiyatları 3 kat arttı. Sigortasızlığın önüne geçmek ve piyasaların canlanması için bir defaya mahsus ÖTV oranları sıfırlanmalı ve yine ÖTV oranlarının eski seviyesine dönmesi için matrah güncellemesi yapılmalı."

Resmi Gazete'de yayımlandı! Bakanlık farklı kadrolarda kadın erkek 500 kamu personel alım ilanı yayınladı! Resmi Gazete'de yayımlandı! Bakanlık farklı kadrolarda kadın erkek 500 kamu personel alım ilanı yayınladı!

Palandöken'in bu açıklamaları sonrası vatandaşlar ÖTV indirimine ilişkin detayları beklemeye başladı. Konuya ilişkin resmi kişi ve kurumlardan 2023 yılbaşı öncesinde müjdeli haberler verilmesi bekleniyor.