Tapu sahipleri dikkat! Başvuru yaparsanız Vakıfbank hesaplarınıza 45000 TL yatıracak Tapu sahipleri dikkat! Başvuru yaparsanız Vakıfbank hesaplarınıza 45000 TL yatıracak

Özel bankaların konut kredisi faiz oranları güncellenirken kredi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak yeni oranlar açıklandı. Satılık ev fiyatlarının son derece yükselmesi nedeniyle vatandaşın kendi birikimi ile ev sahibi olması artık nerede ise imkansız hale gelirken bankaların konut kredisi paketleri de öne çıkmıştı.

Kamu bankaları bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında açıklanan özel destek paketleri ile öne çıkarken özel bankalarda devreye girme kararı aldı. İlk kez sıfır konut almak şartı ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi paketinde yüzde 0,99 faiz oranı ile ev kredisi verirken özel bankalarda ise ne yazık ki bu oranlar çok daha yüksek seviyelerde yer alıyor. 

KAMU BANKALARI KONUT KREDİSİ PAKETİNDE FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Devlet bankalarının konut kredisi paketinde farklı çok sayıda paketi yer alırken sıfır konut kredisi paketinde hiç tapusu olmayanlara yüzde 0,99 faiz oranı ile kredi verirken bu şartı taşımayan kişiler için ise yüzde 1,20 oranı ile kredi desteği sağlıyor. İkinci el konut almak isteyen kişiler için ise yüzde 1,29 oranı ile 120 ay vadeli konut kredisi desteği sağlanıyor. 

konut kredisi paketi 7 ekim

ÖZEL BANKALARIN KONUT KREDİSİ PAKETLERİNDE EN UYGUN KREDİ HANGİ BANKADA?

Garanti Bankası konut kredisi paketinde aylık faiz oranı yüzde 2,73 olarak uygulanırken 120 ay vadeli 500 bin TL konut kredisi paketinde aylık taksit tutarı 14 bin 210 TL olarak ödeniyor. Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 2,49 olarak uygulanırken aylık taksit tutarı bu bankada 13 bin 136 TL olarak gerçekleşiyor. 

Akbank konut kredisi faiz oranı yüzde 2,08 olarak uygulanırken özel banka tercihini Akbank'tan yana kullananlar aylık ödeme bu pakette 11 bin 360 lira olarak gerçekleşiyor. 

konut kredisi oranları 7 ekim

QNB Finansbank standart konut kredisi paketinde aylık faiz oranı 13 bin 715 TL olarak gerçekleşirken ING Bank konut kredisi paketindeki faiz oranı ise yüzde 2,32 olarak uygulanıyor. Özel bankaların faiz oranları kamu bankalarına göre daha yüksek olmakla beraber daha uygun kredi onayı vermeleri nedeniyle tercih ediliyorlar.