Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma 2021 - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma 2021

FİNANS

20 Aralık 2020 Pazar 20:09:39

Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisine Direk Bağlanma 2021

Siz okurlarımız için Ziraat Bank müşteri hizmetlerine direk bağlanma, hangi işlemlerin yapılacağı, direkt müşteri temsilcisi gibi günlük hayatımızı kolaylaştırıcı bilgileri derledik. Ziraat Bankası müşteri temsilcisine bağlanmak için yapmanız gereken tüm ayrıntılar ise haberimizde;

Vatandaşlarımız tarafından kamu bankaları arasından en çok tercih edilen bir banka da Ziraat Bankası. Uzun yıllardır ülkemize hizmet veren Ziraat Bankası’nın ise yüz binlerce müşterisi bulunmakta. Vatandaşlarımız da özellikle de banka aracılığı ile emekli maaşlarını alan emeklilerimiz şubeye gitmeden işlemlerini gerçekleştirmek istiyor. Bunun içinse Ziraat Banka tarafından sunulan müşteri hizmetlerinden her vatandaşımız müşteri olsun olmasın yararlanabilir. Fakat müşteri temsilcisine bağlanmak her zaman o kadar kolay olmuyor. Direkt bağlanmak için vatandaşlarımız sırası beklemesi gerekiyor. Acil ve hızlı işlemler için bizde vatandaşlarımız hem müşteri temsilcisi iletişim numaralarını hem de nasıl müşteri hizmetlerine direkt bağlanabileceğinizi yazdık.

Vatandaşlarımız Ziraat Bankası’na 444 00 00 müşteri hizmetleri ile kolaylıkla ulaşabilir. Ayrıca Ziraat Bank müşteri hizmetlerinden vatandaşlarımız birçok acil işlemini de bankaya gitmeden gerçekleştirebilir.

ZİRAAT BANKASI MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Numarası: 0850 220 00 00

Ziraat Bankası numarasını aradıktan sonra vatandaşlarımız kayıp ve çalıntı işlemleri için 1, kartları ile ilgili işlemler için 2, bankacılık işlemleri için 3, şifre ile ilgili işlemler için 4, İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık ile ilgili şeyler için 5, OGS ve HGS için 6, başka işlemleri içinse 7 rakamına basmaları gerekmektedir.

Fakat vatandaşlarımız Müşteri Temsilcisine direkt olarak bağlanmak istiyorsa aşağıdaki yolu izlemelidir;

Öncelikle vatandaşlarımızın müşteri hizmetlerini yani “444 00 00” numarayı tuşlamaları gerekmektedir.

Daha sonra ise 1 rakamını yeni menüde 6 rakamına ve son olarak 0 tuşuna basmaları gerekmektedir.

Bu işlemlerden sonra vatandaşlarımız müşteri hizmetlerine direkt olarak bağlanabilir ve eğer sıra yoksa beklemeden de kurtulabilirler. Fakat zaman zaman olan yoğunluk nedeniyle vatandaşlarımız bekleyebilir. Bu yüzden öğle arasından hemen önce ve hemen sonrasında aramalardan kaçınmak sizin için daha iyi olabilir. Sabah saatlerinde ise vatandaşlarımızın bekleme süreleri genellikle daha kısa olmaktadır.

MOBİL BANKACILIK

Ziraat Bank müşteri hizmetleri yine vatandaşlarımız birçok işlemini yine Ziraat Bankası internet şubesi ya da mobil bankacılık ile de yapabilirler.

Müşteri İletişim Merkezi’nden hangi işlemleri yapabilirim?

Hesap İşlemleri: vatandaşlarımız vadesiz hesap açma/kapatma ya da bakiye ve hesap bilgilerine dair işlemler yapabilirler.

Para Transferleri: vatandaşlarımız Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ile birlikte virman, havale, EFT, EFT talimatı ya da cebe para transferi yapabilirler.

Yatırım İşlemleri: vatandaşlarımız yine müşteri temsilcisi ile birlikte döviz alım- satım, yatırım fonu alım- satım, hazine bonosu alım- satım, Eurobond alım- satım, altın alım- satım ve repo işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Kart İşlemleri: vatandaşlarımız kredi kartı ekstrelerini öğrenebilir, kart çalıntı gibi durumları bildirebilir, kart yenileme işlemleri ya da hesap kesim tarihinde değişiklik yapabilir, e- mail talimatı alabilir, taksitlendirme isteyebilir, nakit avans işlemlerini yapabilir, borç ödeyebilir, otomatik talimat verebilir, işlem kısıtı ya da eklemesi yapabilir, Bank kart işlemlerini yapabilir, kart özelliklerini sorgulayabilir, güncelleme işlemleri ve herhangi bir konuda bilgi alabilirler.

OGS / HGS İşlemleri: vatandaşlarımız bakiye ve geçiş bilgilerini öğrenebilir, talimat verebilir, bakiye yükleyebilir ve ekstre alabilirler.

Şifre İşlemleri: vatandaşlarımız kart şifresi/ İnternet ve Mobil Bankacılık Şifresi/ Telefon Bankacılığı Şifresi ile ilgili değişiklik yapabilirler.

Ödemeler: vatandaşlarımız fatura ödeyebilir, GSM TL yükleyebilir, Vergi, SGK Prim, Trafik cezası, Üniversite ve Harç ödemeleri, Bağış işlemleri yapabilir ve son olarak da Otomatik Ödeme Talimatı İşlemlerini yapabilirler.

İnternet Bankacılığı Destek Hizmetleri: Giriş Tercih Değişikliği, Limit ve Erişim Bilgileri Güncelleme, OTP İşlemlerini yapabilir ve Teknik Destek alabilirler.

Başvuru ve Başvuru Sonucu Takip: vatandaşlarımız kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesabı, ek kart, kredi kartı limit artış ve OGS başvurusu yapabilir, bu işlemlerini takip edebilirler.

Bilgi Alma: vatandaşlarımız kartları hakkında, döviz kurları, vadeli faiz oranları, repo oranları ve bireysel krediler hakkında Ziraat Bank müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı