Yörsan iflas mı etti? 56 yıllık Yörsan zor günler yaşıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yörsan iflas mı etti? 56 yıllık Yörsan zor günler yaşıyor

FİNANS

11 Temmuz 2020 Cumartesi 22:26:07

Yörsan iflas mı etti? 56 yıllık Yörsan zor günler yaşıyor

56 yıl önce hizmete başlayan Balıkesir’in köklü firması Yörsan iflas mı etti? Kayyum ataması ve yabancı yatırımcılara satılmasının ardından Yörsan yoğurt firması iflas bayrağını mı çekiyor?

1964 yılında kurulan Türkiye’nin tanınan firmalarından olun Yörsan iflas bayrağını çekti. Balıkesir ilinin Susurluk ilçesinde 1964 yılında kurulan firma Türkiye çapında tanınan bir isim haline gelmişti. Ağırlık süt, süt ürünleri, peynir ayran gibi ürünler üreten ve pazarlayan firma ise şimdi iflas eşiğinde.

Yörsan iflas mı etti?

Şirkete 2019 yılında kayyum atanmıştı ve dev ismin iflas davası halihazırda görüşülmekteydi. Kayyum atandıktan ve dava devam ederken ise bugün flaş bir açıklama geldi. Yörsan şirketinin iflasına karar verildi.

1964 yılında Balıkesir’de üretime başlayan firma ise önce Araplara satılmıştı ardından ise Amerikalı yatırımcılar tarafından satın alınmıştı.

Kayyum atanmıştı

Balıkesir ilinin Susurluk ilçesinde ilk fabrikasıyla üretime başlayan Yörsan markası ağırlıklı olarak peynir, ayran gibi süt ve süt ürünleri üretip pazarlamaktaydı. 2019 yılında ise firmaya kayyum atanmıştı. Yaşanan gelişmeler ve süren davalardan sonra ise Yörsan firmasının iflası resmi olarak kabul edildi.

Dava ise Balıkesir’in Susurluk ilçesine bağlı Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülmekteydi. Devam etmekte olan davadan ise karar çıktı. Alınan karara göre Yörsan markasının resmi iflasına karar verildi. Çıkan sonuçla birlikte ise kararın hemen uygulamaya geçmesi adına İflas Müdürlüğü ve Susurluk Ticaret Müdürlüğü’ne yaşanan gelişmeler bildirildi.

Geride bıraktığımız 2019 senesinde ise firmaya ekonomik nedenler yüzünden şirket yönetimine kayyum atanmış ve Yörsan şirketinin iflas talebi Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kabul görmüştü. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından devam eden davaya ise şirketin ileri gelenleri ile birlikte üretici birliklerinin temsilcileri katıldı.

YÖRSAN’IN KISA TARİHİ

Süt ve süt ürünleri ağırlıklı çalışan firmanın temelleri 194 yılında atılmıştı. Firma Yörükler Gıda Limited Şirketi’yle birlikte başlamıştı. 1984 yılında ise Balıkesir ilinin Susurluk ilçesinde mandıranın alınmasıyla birlikte yeni firma inşasını başlanmı ve böylece Yörasan kurulmuştu.

TÜRKİYE’DE İLKTİ

Yörsan firması kuruluşu itibariyle Türkiye’nin ilk beyaz peynir fabrikası olma özelliğini taşımaktaydı.

Firma ise 2014 yılında Dubaili bir şirket tarafından satın alınmış ve TheAbraajGroup bünyesine dahil edilmişti. Daha sonra ise firmanın 2018 yılında hisselerini Amerika temelli ColonyCapital satmasıyla birlikte ise Yörsan Amerikalılar tarafından işletilmeye başlamıştı.

Firması ise geçtiğimiz yılın aralık döneminde konkordato ilan etmişti. Bu olayın ardından ise fabrikada çalışan işçiler isyan çıkarmış Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yörsan’ı satın almak istediklerini dile getirmişti.

Yörsan’a ise 20 Aralık tarihinde kayyum ataması yapılmıştı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı