Yıl sonunda dolar kuru ne kadar olacak? Merkez Bankası tahminleri açıklandı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yıl sonunda dolar kuru ne kadar olacak? Merkez Bankası tahminleri açıklandı

FİNANS

21 Eylül 2020 Pazartesi 17:12:33

Son Güncelleme: 21/09/2020 15:25:18

Yıl sonunda dolar kuru ne kadar olacak? Merkez Bankası tahminleri açıklandı

Dolar’ın nasıl bir yol izleyeceği her kesim tarafından merakla bekleniyor. Vatandaşlar eğer dolay yükselecekler Dolar kurundan yararlanarak kazanç elde etmek isterken bazı esnaflar da Dolar kuruna göre ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Peki Dolar yıl sonunda ne olacak Merkez Bankası açıkladı!

Merkez Bankası eylül ayında dair beklenti raporunu yayımladı. Bu rapora göre MB yıl sonunda enflasyon oranlarını %11,46 bandına yükseltti. Bir önceki açıklanan ankette ise yıl sonu enflasyon beklentisi %10,82 bandındaydı. Yıl sonu Dolar beklentisi de 7,34 bandından 7,59 seviyesine çıkarıldı.

Merkez Bankası eylül ayına dair anket sonuçlarına bakınca yıl sonu enflasyon beklentisinde ve Dolar- Türk lirası kurunda artışlar görüldü. Açıklananverilere göre bir önceki ankette enflasyon beklentisi %10,82 gösterilirken bu ayki raporda bu oran %11,46 bandında çıkarıldığı görüldü.

Dolar- Türk lirası kur beklentisi de yine benzer şekilde artış gösterdi. Bir önceki ay beklenti 7,34 seviyesindeyken bu ay ise 7,9 bandına çıkarıldığı gözlemlendi.

Yine merkez Banası tarafından açıklanan Eylül ayı raporunda ise 12 ay sonrasını gösteren TÜFE oranlarında da artış yaşandı. Bir önceki dönem TÜFE oranları %9,70 verilmişken 12 ay sonrasındaki tahminler bu dönem %10,15 bandına çıkarıldı. 24 ay sonrasına dair TÜFE beklentilerinde ise ufak bir artış görüldü. 24 aylık TÜFE beklentisi geçen anket döneminde %8,58 olarak açıklanmıştı be sefer ise %8,86 olarak açıklandı.

Ankette göre alınan diğer veriler ise şu şekilde;

FAİZ BEKLENTİLERİ

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz beklentisi bir önceki ankette %9,79 olarak açıklanmıştı bu dönem ise %11,0 olarak belirtildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti bir önceki ankette %9,43 iken son anket sonucunda %10,5 olarak açıklandı.

Merkez Bankası haftalık vadeli rapor faiz oranı ise %8,43 bandından %8,62 bandına çıktı.

DÖVİZ KURU BEKLENTİLERİ

Döviz kuru beklentisi de belki vatandaşlar ve yatırımcılar tarafından beklenen en çarpıcı veriydi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Banaksı ’da döviz kuru tahminlerini eylül ayında şu şekilde açıkladı;

Amerikan Doları- Türk lirası kurunda bir önceki dönem beklenti 7,34 Türk lirasıyken bu ay 7,60 Türk lirası oldu.

12 sonrasına dair döviz beklentisi 7,68 seviyesinde açıklanmıştı fakat bu dönem de 7,94 Türk lirası olarak güncellendi.

GSYH BÜYÜME BEKLENTİLERİ

Gayri safi yurtiçi hasılatında ise büyüme bir önceki ankette %-1,16 olarak açıklanmıştı. Bu beklenti de ise ufak bir iyileşme görüldü ve %1,-15 olarak güncellendi. Gayri safi yurtiçi hasılatında 2021 yılına dair büyümeler ise geçen dönemki ankette %4,3 olarak açıklanmıştı fakat eylül dönemindeki ankette %4,2 olarak güncellendiği görüldü.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı