Yıl sonu dolar beklentisi düştü enflasyon beklentisi yükseldi!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Yıl sonu dolar beklentisi düştü enflasyon beklentisi yükseldi!

FİNANS

23 Haziran 2020 Salı 01:43:28

Son Güncelleme: 23/06/2020 00:43:38

Yıl sonu dolar beklentisi düştü enflasyon beklentisi yükseldi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası(TCMB) Haziran ayı raporuna göre yıl sonu dolar fiyat tahminleri güncellendi. Yapılan anket sonuçlarına göre dolar tahminlerinde düşüş yaşanırken, yıl sonu enflasyon beklentilerinde ise artış gözlemlendi. İşte Merkez Bankası güncel raporuna göre TEFE-TÜFE, enflasyon ve dolar tahminleri..

2020 yılına dair borsa ve ekonomik tahminler her geçen gün değişmeye devam ediyor. Salgın sebebiyle bir iki gün sonrasının bile tahmin edilemediği borsa da yıl sonu dolar beklentisi tekrar değişti.

Ülke ekonomilerinden, tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılarda ve vaka sayılarının hızlı artışından etkilenen doların 2020 sonu ön görüleri yine değişti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından haziran ayı beklenti sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre doların 2020 mayıs döneminde açıklanan yıl sonu 7,02 Türk lirası beklentisi değişti. Dolar beklentisi gerilerken öte yandan enflasyon beklentisinde ise artış gözlemlendi.

Dolar Beklentisi Geriledi

Merkez bankası açıklama yaptı. Yapılan açıklamada beklenti anketine göre doların yıl sonu değerinin değiştiği görüldü. Yapılan beklenti anketi sonuçlarına göre dolar 2020 yıl sonu tahminleri 7,02 Türk lirası iken yeni anket ile birlikte 6,99 Türk lirasına gerilediği açıklandı. Öte yandan değişen veriler sadece doların yıl sonu beklentisi olmadı. 2020 yılı sonu enflasyon beklentileri der revize edildi. Yıl sonu enflasyon beklentisi bir önceki ankette %9,38 olarak belirtilmiş son yapılan anketle birlikte 2020 yılı sonu enflasyon beklentisi %9,54 oranına yükseldi.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının mayıs ayında açıkladığı ankete göre 12 ay sonrası dolar tahmini ise 7,22 Türk lirasıydı. Yeni açıklanan ankette ise yine bu beklenti değişmeyerek 7,22 Türk lirası seviyesinde sabit kaldı.

MERKEZ BANKASININ ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜKSELDİ

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu olan TÜFE’nin beklentisi ise değişti. TÜFE bir önceki anket sonuçlarında tüketici enflasyonunu %9,38 olarak paylaşmıştı fakat yeni anket sonuçlarıyla birlikte bu oran %9,54 olarak revize edildi. TÜFE’nin aynı zaman 12 ay sonrası beklentisi de değişti. Bir önceki ankette 12 ay sonrasında enflasyon beklentisi %9,02 olarak açıklanmıştı bu oranda ufak bir artışa gidilerek yeni ankette %9,03 olarak belirtildi.

TÜFE 24 ay sonrasına dair olan verilerini de revize etti. Bir önceki anket döneminde 24 ay sonrası enflasyon beklentisi %8,30 olarak açıklanmıştı. Fakat yapılan yeni anket ile birlikte 24 ay sonrası enflasyon oranları da %8,38’e yükseldiği paylaşıldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı